Zaległość podatkowa – umorzenie lub rozłożenie na raty

umorzenie zaległości podatkowej

Jeśli sytuacja losowa spowoduje powstanie zaległości podatkowej u przedsiębiorcy, warto zwrócić się do urzędu skarbowego po pomoc.

Jeśli sytuacja losowa spowoduje powstanie zaległości podatkowej u przedsiębiorcy, warto zwrócić się do urzędu skarbowego po pomoc.

Zaległość podatkowa – co można zrobić?

W przypadku zaległości podatkowej możemy zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o:

 • Rozłożenie zobowiązania na raty
 • Odroczenie terminu płatności lub
 • Umorzenie zaległości.

Pomoc może być zastosowana zarówno w przypadku samej kwoty podatku, jak i odsetek oraz opłaty prolongacyjnej.

Płatność ratalna lub umorzenie – wniosek

Przedsiębiorca, aby uzyskać prawo do pomocy, powinien złożyć do właściwego urzędu skarbowego wniosek. W tego typu piśmie należy ująć przede wszystkim:

 • Dane wnioskodawcy
 • Dane właściwego urzędu skarbowego
 • Informacje o zaległości (rodzaj, za jaki okres, kiedy minął termin płatności)
 • Uzasadnienie wniosku.

Uzasadniając wniosek, przedsiębiorca powinien podeprzeć się ważnym interesem osobistym lub publicznym. Chodzi tu głównie o:

 • Przyczyny powstania zadłużenia, niezawinione przez podatnika (np. zdarzenia losowe, klęski żywiołowe, nierzetelni kontrahenci)
 • Interes podatnika (np. możliwość utraty działalności i źródła zarobkowania, źródła utrzymania rodziny etc.)
 • Interes publiczny (np. likwidacja miejsc pracy, likwidacja rentownej działalności, która dotychczas generowała wpływy, także do budżetu państwa).

Do wniosku warto także dołączyć załączniki – np. informacje o chorobie, protokoły kradzieży czy zniszczenia w razie klęski żywiołowej, a także zaświadczenia o pomocy de minimis, jeśli przedsiębiorca wcześniej z niej korzystał.

▲ wróć na początek

Płatność ratalna lub umorzenie – formalności

Przygotowany wniosek należy złożyć do urzędu skarbowego. Można to zrobić:

 • Pocztą – listem poleconym
 • Osobiście – wniosek składamy wraz z kopią dla siebie, na której urzędnik przybija pieczęć potwierdzającą przyjęcie.

Generalnie przepisy nie wskazują terminu złożenia wniosku – ważne, że nie można złożyć go przed powstaniem zaległości.

Urząd skarbowy decyzję powinien wydać niezwłocznie, jednak w przypadkach skomplikowanych procedura może przedłużyć się nawet do dwóch miesięcy (podatnik powinien o tym zostać poinformowany na piśmie). W związku z tym, pismo o pomoc warto złożyć najszybciej, jak się da.

Rozłożenie na raty, odroczenie – czy wiesz, że jest to pomoc de minimis? Sprawdź, kto ma do niej prawo!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość