Blog ifirma.pl

Pomoc de minimis – kto może się o nią starać?

|
|
3 minut czytania
Zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej pomoc de minimis to pomoc spełniająca przesłanki, określone we właściwych przepisach prawa Unii Europejskiej innej niż pomoc w rolnictwie i rybołówstwie. Przedsiębiorca aby uzyskać wsparcie nie może być podmiotem wyłączonym z zakresu pomocy oraz wartość pomocy nie może przekroczyć ustalonego limitu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby uzyskać pomoc de minimis? Sprawdź jakie są limity oraz formy udzielenia pomocy de minimis.

Co to jest pomoc de minimis

Zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej pomoc de minimis to pomoc spełniająca przesłanki, określone we właściwych przepisach prawa Unii Europejskiej innej niż pomoc w rolnictwie i rybołówstwie. Tym aktem prawnym jest Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

Kiedy przedsiębiorca może starać się o pomoc

Istotą pomocy de minimis jest to, że nie może ona powodować zakłócenia konkurencji na rynku. Przedsiębiorca aby uzyskać wsparcie nie może być podmiotem wyłączonym z zakresu pomocy oraz wartość pomocy nie może przekroczyć ustalonego limitu. Również pomoc de minimis nie może być przyznana podmiotom gospodarczym znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej, w szczególności oznacza że beneficjent nie może być w postępowaniu upadłościowym lub spełniać kryteriów objęcia zbiorowym postępowaniem upadłościowym na wniosek wierzycieli (warunek ten dotyczy pomocy w formie pożyczek, gwarancji). Przez trudną sytuację ekonomiczną należy po prostu rozumieć stan w którym nieuchronny jest upadek firmy i żadne środki finansowe już tego nie zmienią.

▲ wróć na początek

Ile wynosi limit pomocy de minimis

Wartość pomocy de minimis dla jednego beneficjenta nie może być większa niż 200 tys. euro brutto w okresie 3 lat kalendarzowych

W przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego towarów 100 tys. euro.

Pomoc de minimis w formie – jednorazowej amortyzacji

Popularną formą pomocy de minimis wśród przedsiębiorców, uregulowaną w art. 22k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest jednorazowa amortyzacja środków trwałych o wartości początkowej powyżej 3500 zł, sklasyfikowanych od 3 do 8 grupy KŚT z wyłączeniem samochodów osobowych.

Więcej o jednorazowej amortyzacji na stronach serwisu IFIRMA.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Mariusz Łoś

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie