Zaliczka na PIT w złej wysokości – co zrobić?

zła wysokość zaliczki na PIT

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest właściwe wyliczanie i terminowe opłacanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak powinien postąpić podatnik, gdy otrzyma z urzędu skarbowego informację, że przesłane kwoty nie zgadzają się z tym, co wynika z prowadzonych ewidencji lub złożonej deklaracji podatkowej?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest właściwe wyliczanie i terminowe opłacanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak powinien postąpić podatnik, gdy otrzyma z urzędu skarbowego informację, że przesłane kwoty nie zgadzają się z tym, co wynika z prowadzonych ewidencji lub złożonej deklaracji podatkowej? Kiedy może wystąpić taka sytuacja? Sprawdźmy.

Kontrola z US a nieprawidłowa zaliczka

Informacja o błędnych zaliczkach na PIT to częsty efekt kontroli z US. Czynności takie mogą wykazać np. że podatnik wylicza zaliczki niezgodne z zadeklarowaną formą opodatkowania (np. w wyniku błędnych ustawień w systemie księgowym). Fiskus może również zakwestionować odliczone przez podatnika koszty. W takiej sytuacji jest on zobowiązany ponownie obliczyć zaliczki na PIT i – jeśli to potrzebne – skorygować prowadzone ewidencje.

Błędna zaliczka na PIT w zeznaniu rocznym

Informacja o nieprawidłowych zaliczkach na PIT może dotrzeć do podatnika także po złożeniu przez niego zeznania rocznego. W wyniku weryfikacji w US może okazać się, że np. w polu dotyczącym opłaconych zaliczek przedsiębiorca wpisał inną kwotę niż rzeczywiście wpłacił w trakcie roku. Inną przyczyną może być złożenie zeznania na dobrym druku, ale z wyliczeniami z systemu księgowego, w którym wybrano złą formę opodatkowania. W takim wypadku przedsiębiorca powinien skorygować zaliczki za cały rok (lub okres prowadzenia działalności) i złożyć korektę zeznania.

▲ wróć na początek

Błędna zaliczka na PIT – co robić?

Gdy podatnik uzyska z US informację o błędnie wyliczonych zaliczkach, w pierwszej kolejności powinien zweryfikować kwoty rzeczywiście wpłacone na konto fiskusa (na podstawie dowodów zapłaty), porównując je z tymi, które powinny zostać zapłacone. Jeśli w wyniku takiej kontroli nie odkryje żadnych nieprawidłowości, powinien skontaktować się z US w celu uzyskania informacji na temat popełnionego błędu.

Zaliczka na PIT – niedopłata i nadpłata

Jeżeli podatnik otrzyma z US informację o niedopłacie w zaliczce na PIT za określony miesiąc/kwartał, wówczas powinien on bezzwłocznie uregulować swoją zaległość. Co ważne, do brakującej różnicy powinien on dodać także odsetki od zaległości podatkowej.

W sytuacji, gdy podatnik pomyli się na swoją niekorzyść i zapłaci zbyt wysoką zaliczkę na PIT, a odkrył to w trakcie roku, wówczas może on pomniejszyć o tę kwotę kolejną zaliczkę. Jeżeli o nadwyżce dowiedział się już po złożeniu zeznania, odzyska ją na zasadach obowiązujących przy zwrocie podatku.

Wiesz, że w określonych sytuacjach możesz płacić uproszczoną zaliczkę na podatek dochodowy? Kliknij i dowiedz się więcej!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość