Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT – cz. 2

W jaki sposób podatnik zwolniony z VAT powinien rozliczyć częściową zaliczkę otrzymaną na poczet przyszłych dostaw, jeśli przed wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru przestał korzystać ze zwolnienia? Czy powinien opodatkować ją podatkiem od towarów i usług? Jak rozliczenie takiej transakcji wygląda po stronie nabywcy?

Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT obejmująca część ceny

Rozliczenie zaliczki otrzymanej przed utratą zwolnienia z VAT, która nie obejmowała całej zapłaty za towar lub usługę, odbywa się nieco inaczej niż w przypadku zaliczki na 100% ceny przyszłego świadczenia (o czym pisaliśmy w pierwszej części artykułu dostępnej tutaj). W takim wypadku sprzedawca będzie zobowiązany do opodatkowania podatkiem od towarów i usług tej części świadczenia, która nie została objęta zaliczką (podstawą opodatkowania będzie wówczas wartość usługi lub towaru pomniejszona o zaliczki otrzymane przed utratą zwolnienia).

Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT obejmująca część ceny – przykład

7 lipca 2018 roku przedsiębiorca zwolniony podmiotowo z VAT otrzymał od klienta zaliczkę w kwocie 200 zł, stanowiącą 40% ceny przyszłej usługi. 31 sierpnia 2018 roku utracił on prawo do tego zwolnienia (ze względu na przekroczenie limitu obrotów). Usługę wykonał natomiast 7 września 2018 tego roku i w tym samym dniu otrzymał pozostałe 60% należności. W jaki sposób należy rozliczyć taką transakcję? Sprzedawca: W takim wypadku sprzedawca ma obowiązek opodatkować VAT 60% wartości świadczenia, czyli 300 zł. Powinien on wystawić fakturę, na której pojawią się dwie pozycje: 200 zł ze stawką „zw” oraz 300 zł ze stawką właściwą dla danego świadczenia. W deklaracji VAT wykaże on wyłącznie część podlegającą opodatkowaniu. Nabywca (będący czynnym podatnikiem VAT): Pierwsza część zaliczki nie powoduje po stronie nabywcy żadnych obowiązków (nie musi wykazywać jej ze stawką „zw” w rejestrze zakupu VAT). Dopiero wpłacenie wspomnianych 60% da przedsiębiorcy prawo do odliczenia VAT – dokona tego na podstawie otrzymanej faktury.
Ważne!
Otrzymana zaliczka może spowodować przekroczenie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT. O tym, jak należy postąpić w takiej sytuacji przeczytasz tutaj.
 
Sprawdź, jak wystawić fakturę zaliczkową w ifirma.pl!
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań