Blog ifirma.pl

Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT – cz. 2

|
|
3 minut czytania
Otrzymałeś zaliczkę na poczet przyszłej usługi lub dostawy towarów i przed sfinalizowaniem transakcji straciłeś prawo do zwolnienia z podatku od towarów i usług? Sprawdź, jak należy opodatkować VAT taką transakcję!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
W jaki sposób podatnik zwolniony z VAT powinien rozliczyć częściową zaliczkę otrzymaną na poczet przyszłych dostaw, jeśli przed wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru przestał korzystać ze zwolnienia? Czy powinien opodatkować ją podatkiem od towarów i usług? Jak rozliczenie takiej transakcji wygląda po stronie nabywcy?

Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT obejmująca część ceny

Rozliczenie zaliczki otrzymanej przed utratą zwolnienia z VAT, która nie obejmowała całej zapłaty za towar lub usługę, odbywa się nieco inaczej niż w przypadku zaliczki na 100% ceny przyszłego świadczenia (o czym pisaliśmy w pierwszej części artykułu dostępnej tutaj). W takim wypadku sprzedawca będzie zobowiązany do opodatkowania podatkiem od towarów i usług tej części świadczenia, która nie została objęta zaliczką (podstawą opodatkowania będzie wówczas wartość usługi lub towaru pomniejszona o zaliczki otrzymane przed utratą zwolnienia).

Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT obejmująca część ceny – przykład

7 lipca 2018 roku przedsiębiorca zwolniony podmiotowo z VAT otrzymał od klienta zaliczkę w kwocie 200 zł, stanowiącą 40% ceny przyszłej usługi. 31 sierpnia 2018 roku utracił on prawo do tego zwolnienia (ze względu na przekroczenie limitu obrotów). Usługę wykonał natomiast 7 września 2018 tego roku i w tym samym dniu otrzymał pozostałe 60% należności. W jaki sposób należy rozliczyć taką transakcję? Sprzedawca: W takim wypadku sprzedawca ma obowiązek opodatkować VAT 60% wartości świadczenia, czyli 300 zł. Powinien on wystawić fakturę, na której pojawią się dwie pozycje: 200 zł ze stawką „zw” oraz 300 zł ze stawką właściwą dla danego świadczenia. W deklaracji VAT wykaże on wyłącznie część podlegającą opodatkowaniu. Nabywca (będący czynnym podatnikiem VAT): Pierwsza część zaliczki nie powoduje po stronie nabywcy żadnych obowiązków (nie musi wykazywać jej ze stawką „zw” w rejestrze zakupu VAT). Dopiero wpłacenie wspomnianych 60% da przedsiębiorcy prawo do odliczenia VAT – dokona tego na podstawie otrzymanej faktury.
Ważne!
Otrzymana zaliczka może spowodować przekroczenie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT. O tym, jak należy postąpić w takiej sytuacji przeczytasz tutaj.
 
Sprawdź, jak wystawić fakturę zaliczkową w ifirma.pl!
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie