Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT – cz. 2

Otrzymałeś zaliczkę na poczet przyszłej usługi lub dostawy towarów i przed sfinalizowaniem transakcji straciłeś prawo do zwolnienia z podatku od towarów i usług? Sprawdź, jak należy opodatkować VAT taką transakcję!

W jaki sposób podatnik zwolniony z VAT powinien rozliczyć częściową zaliczkę otrzymaną na poczet przyszłych dostaw, jeśli przed wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru przestał korzystać ze zwolnienia? Czy powinien opodatkować ją podatkiem od towarów i usług? Jak rozliczenie takiej transakcji wygląda po stronie nabywcy?

Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT obejmująca część ceny

Rozliczenie zaliczki otrzymanej przed utratą zwolnienia z VAT, która nie obejmowała całej zapłaty za towar lub usługę, odbywa się nieco inaczej niż w przypadku zaliczki na 100% ceny przyszłego świadczenia (o czym pisaliśmy w pierwszej części artykułu dostępnej tutaj). W takim wypadku sprzedawca będzie zobowiązany do opodatkowania podatkiem od towarów i usług tej części świadczenia, która nie została objęta zaliczką (podstawą opodatkowania będzie wówczas wartość usługi lub towaru pomniejszona o zaliczki otrzymane przed utratą zwolnienia).

Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT obejmująca część ceny – przykład

7 lipca 2018 roku przedsiębiorca zwolniony podmiotowo z VAT otrzymał od klienta zaliczkę w kwocie 200 zł, stanowiącą 40% ceny przyszłej usługi. 31 sierpnia 2018 roku utracił on prawo do tego zwolnienia (ze względu na przekroczenie limitu obrotów). Usługę wykonał natomiast 7 września 2018 tego roku i w tym samym dniu otrzymał pozostałe 60% należności. W jaki sposób należy rozliczyć taką transakcję? Sprzedawca: W takim wypadku sprzedawca ma obowiązek opodatkować VAT 60% wartości świadczenia, czyli 300 zł. Powinien on wystawić fakturę, na której pojawią się dwie pozycje: 200 zł ze stawką „zw” oraz 300 zł ze stawką właściwą dla danego świadczenia. W deklaracji VAT wykaże on wyłącznie część podlegającą opodatkowaniu. Nabywca (będący czynnym podatnikiem VAT): Pierwsza część zaliczki nie powoduje po stronie nabywcy żadnych obowiązków (nie musi wykazywać jej ze stawką „zw” w rejestrze zakupu VAT). Dopiero wpłacenie wspomnianych 60% da przedsiębiorcy prawo do odliczenia VAT – dokona tego na podstawie otrzymanej faktury.
Ważne!
Otrzymana zaliczka może spowodować przekroczenie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT. O tym, jak należy postąpić w takiej sytuacji przeczytasz tutaj.
 
Sprawdź, jak wystawić fakturę zaliczkową w ifirma.pl!
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość