Powrót

Zaliczka w eksporcie towarów – co się zmieniło w 2021 roku

zaliczka w eksporcie towarów 2021

Dokonujesz eksportu towarów? Sprawdź, ile masz czasu na wywiezienie towaru po otrzymaniu zaliczki.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub usług, ale również w momencie otrzymania zaliczki na poczet przyszłej dostawy. Przepisy w przypadku dokonywania transakcji zagranicznych, mówimy tutaj o eksporcie, w takim przypadku nakładają na przedsiębiorcę jeszcze dodatkowe warunki. W publikacji odniesiemy się do zmian w rozliczaniu zaliczek w eksporcie, jakie nastąpiły od 2021 roku.

Jak wyglądało rozliczenie zaliczki w eksporcie do końca 2020 roku?

Dokonując eksportu towarów przedsiębiorca może skorzystać z zastosowania 0% stawki podatku VAT, przy spełnieniu warunków ustawowych. Zaliczka otrzymana z tytułu eksportu towarów, również powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Pozostaje zasadnicza kwestia, kiedy będzie można zastosować 0% stawkę podatku VAT? Otóż do końca 2020 roku było to możliwe pod warunkiem, że towar został wywieziony w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym otrzymano zapłatę. Dodatkowo przedsiębiorca musiał posiadać dokumenty potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Co się zmieniło w pakiecie SLIM VAT?

Zmiana ustawy o podatku VAT z dniem 1 stycznia 2021 roku wprowadziła wydłużenie terminu na wywóz towarów poza UE z 2 do 6 miesięcy. Oczywiście w dalszym ciągu istnieje obowiązek posiadania dokumentu celnego potwierdzającego wywóz.

Jeżeli termin 6 miesięcy nie zostanie zachowany, wówczas przedsiębiorca ma obowiązek zaliczkę opodatkować ze stawką krajową w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, w tym przypadku będzie to data otrzymania zaliczki. Potwierdzenie wywozu towarów po tym okresie, daje podstawę do dokonania korekty w rozliczeniu za okres, w którym przedsiębiorca otrzyma dokumenty celne. Taka informacja została zapisana w projekcie objaśnień Ministra Finansów SLIM VAT.

Przykład 1

Pan Marek otrzymał w styczniu 2021 roku zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów do Japonii. Wywóz towarów nastąpił w miesiącu lipcu 2021 r. i pan Marek w tym miesiącu otrzymał dokument wywozowy z urzędu celnego IE-599. W takim przypadku pan Marek może zastosować 0% stawkę podatku VAT do zaliczki otrzymanej w miesiącu styczniu 2021 r.

Przykład 2

Pan Jan otrzymał w miesiącu lutym 2021 r. zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów do USA. Do końca sierpnia 2021 r. pan Jan nie dokonał eksportu towarów. Eksport został dokonany w październiku 2021 r. i w tym miesiącu pan Jan otrzymał dokument wywozowy z urzędu celnego. W tym przypadku w miesiącu lutym 2021 r. pan Jan ma obowiązek opodatkować zaliczkę ze stawką krajową, wtedy bowiem powstał obowiązek podatkowy w VAT, natomiast w miesiącu październiku dokona korekty podatku VAT należnego od sprzedaży ze stawki krajowej na stawkę 0%.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość