Kto i kiedy powinien złożyć ZAP-3?

formularz ZAP-3

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności w określonych sytuacjach powinny poinformować urząd skarbowy o zmianach w swoich danych. Do takiej aktualizacji służy m.in. formularz ZAP-3. Kliknij i dowiedz się więcej!

Formularz ZAP-3 – zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem – to druk, za pomocą którego podatnik będący osobą fizyczną informuje urząd skarbowy o zmianie w swoich danych – np. w zakresie rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot podatku, czy też adresu zamieszkania. Kto i w jakiej sytuacji powinien złożyć ZAP-3?

Formularz ZAP-3 – dla kogo?

Z tego formularza mogą skorzystać osoby, które:

 1. wykorzystują PESEL jako identyfikator podatkowy,
 2. nie prowadzą działalności gospodarczej,
 3. nie są zarejestrowani jako podatnicy podatku od towarów i usług,
 4. nie są płatnikami podatku,
 5. nie są płatnikami składek ZUS,

i które z różnych względów potrzebują zaktualizować w urzędzie skarbowym dane na swój temat.

formularz ap-3

Formularz ZAP-3 – kiedy należy go złożyć?

Na początku warto podkreślić, że formularz ZAP-3 (zobacz) zawiera wszystkie informacje istotne dla urzędu skarbowego, jak np. adres zamieszkania oraz korespondencyjny, numer telefonu czy sposób zwrotu podatku oraz numer rachunku bankowego, na który ma zostać on przelany.

Co istotne, składanie go nie jest konieczne w przypadku zmiany nazwiska – taka zmiana jest bowiem automatycznie odnotowywana w rejestrze PESEL, do którego urzędnicy mają wgląd.

Papierowo czy elektronicznie?

Formularz ZAP-3 można złożyć w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w formie papierowej (osobiście lub za pośrednictwem poczty) lub elektronicznej.

Jeszcze do niedawna elektroniczne dostarczenie tego formularza było możliwe wyłącznie, gdy podatnik posiadał własny podpis elektroniczny.

Od maja 2021 można wysłać ZAP-3 przez e-Urząd Skarbowy.

Logując się przez login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną) lub aplikację m-Obywatel uzyskuje się dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych, w tym do zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP-3.

Aby złożyć ZAP-3 elektronicznie wystarczy podać dane weryfikacyjne, czyli: Pesel, imię i nazwisko, datę urodzenia oraz odpowiednią kwotę przychodu wykazanego w zeznaniu rocznym.

Po wypełnieniu i przesłaniu formularza będzie można pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru- UPO.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy przedsiębiorcy muszą składać formularz ZAP-3?

  Nie – ponieważ przedsiębiorcy w celu uaktualnienia swoich danych dokonują zmian we wniosku CEIDG-1.

 2. 🔸 Czy należy składać formularz ZAP-3 po zmianie nazwiska?

  Nie – ponieważ zmiana nazwiska odnotowywana jest bezpośrednio w rejestrze PESEL, do którego urzędnicy posiadają dostęp.

 3. 🔸 Jak można złożyć formularz ZAP-3?

  Formularz ZAP-3 można złożyć zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Dorota

  jeśli zgłaszam zmianę miejsca zamieszkania, to do którego US wysyłam to zgłoszenie – tego co dotychczas czy już nowego?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość