Formularz ZAP-3 – zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem – to druk, za pomocą którego podatnik będący osobą fizyczną informuje urząd skarbowy o zmianie w swoich danych – np. w zakresie rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot podatku, czy też adresu zamieszkania. Kto i w jakiej sytuacji powinien złożyć ZAP-3?
Formularz ZAP-3 – dla kogo?
Z tego formularza mogą skorzystać osoby, które:
- wykorzystują PESEL jako identyfikator podatkowy,
- nie prowadzą działalności gospodarczej,
- nie są zarejestrowani jako podatnicy podatku od towarów i usług,
- nie są płatnikami podatku,
- nie są płatnikami składek ZUS,
i które z różnych względów potrzebują zaktualizować w urzędzie skarbowym dane na swój temat.
Druk ZAP-3 nie jest przeznaczony dla przedsiębiorców posługujących się numerem NIP. Jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą chce zgłosić zmiany w swoich danych, powinna dokonać właściwych zmian we wniosku CEIDG-1.
Formularz ZAP-3 – kiedy należy go złożyć?
Na początku warto podkreślić, że formularz ZAP-3 (zobacz) zawiera wszystkie informacje istotne dla urzędu skarbowego, jak np. adres zamieszkania oraz korespondencyjny, numer telefonu czy sposób zwrotu podatku oraz numer rachunku bankowego, na który ma zostać on przelany.
Co istotne, składanie go nie jest konieczne w przypadku zmiany nazwiska – taka zmiana jest bowiem automatycznie odnotowywana w rejestrze PESEL, do którego urzędnicy mają wgląd.
Papierowo czy elektronicznie?
Formularz ZAP-3 można złożyć w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w formie papierowej (osobiście lub za pośrednictwem poczty) lub elektronicznej.
Jeszcze do niedawna elektroniczne dostarczenie tego formularza było możliwe wyłącznie, gdy podatnik posiadał własny podpis elektroniczny.
Od maja 2021 można wysłać ZAP-3 przez e-Urząd Skarbowy.
Logując się przez login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną) lub aplikację m-Obywatel uzyskuje się dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych, w tym do zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP-3.
Aby złożyć ZAP-3 elektronicznie wystarczy podać dane weryfikacyjne, czyli: Pesel, imię i nazwisko, datę urodzenia oraz odpowiednią kwotę przychodu wykazanego w zeznaniu rocznym.
Po wypełnieniu i przesłaniu formularza będzie można pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru- UPO.
jeśli zgłaszam zmianę miejsca zamieszkania, to do którego US wysyłam to zgłoszenie – tego co dotychczas czy już nowego?