Zarządca sukcesyjny a rozliczenie podatku VAT

zarządca sukcesyjny a rozliczenie podatku vat

Zastanawiasz się, w jaki sposób zarządca sukcesyjny rozlicza podatek VAT? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Pojęcie sukcesji firmy pojawiło się stosunkowo niedawno, a dotyczy prowadzenia przedsiębiorstwa po śmierci podatnika. Jest to dodatkowy czas dla następców prawnych na podjęcie decyzji, co dalej z firmą, czy będzie kontynuowana działalność, czy jednak firma zostanie zamknięta. Bez względu na dalsze losy przedsiębiorstwa, taka możliwość pozwala zapewnić ciągłość działania firmy. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, w jaki sposób zarządca sukcesyjny będzie rozliczał podatek VAT.

Zarządca sukcesyjny – kto to jest i jaka jest jego rola?

Zarządcę sukcesyjnego można powołać zarówno za życia, jak i po śmierci przedsiębiorcy. Zarządcą może zostać osoba fizyczna, która ma zdolność do czynności prawnych. Podejmuje ona wszystkie decyzje związane z prowadzeniem firmy w okresie, w którym załatwiane są formalności spadkowe. Pozwala firmie przetrwać w trudnym okresie przejściowym. Zarządca wchodzi w prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy. Przedsiębiorca nie zostanie wykreślony z ewidencji podatników ani z rejestru podatników VAT.

Przedsiębiorstwo w spadku w ustawie o VAT

W związku z wejściem w życie przepisów o zarządzie sukcesyjnym wprowadzone zostały przepisy do ustaw podatkowych. W ustawie o VAT pojawił się m.in. zapis, że podatnikiem i płatnikiem VAT jest również jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej stanowiąca przedsiębiorstwo w spadku w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:

 • zarządu sukcesyjnego lub
 • uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony.

Przedsiębiorstwo w spadku jest uznawane za podatnika kontynuującego prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego podatnika, co zapewnia ciągłość rozliczeń w podatku VAT. NIP nadany przedsiębiorcy przechodzi na przedsiębiorstwo w spadku i wygasa wraz z wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego. W powyższym przypadku nie ma obowiązku aktualizacji danych w urzędzie skarbowym.

Zarządca sukcesyjny składa JPK_V7 z deklaracją, wskazując dane zmarłego przedsiębiorcy z dopiskiem „w spadku”. Zgodnie z informacją uzyskaną od konsultanta Krajowej Informacji Skarbowej, aby nazwa prawidłowo wykazywała się w JPK_V7, należy założyć konto w programie księgowym na podatnika niebędącego osobą fizyczną. Jest to niezbędne, ponieważ w pliku JPK_V7 osoby fizycznej nie pokazuje się nazwa podmiotu a jedynie imię i nazwisko podatnika, nie będzie możliwe dopisanie “w spadku”. Natomiast, jak to będzie JPK_V7 podmiotu niebędącego osobą fizyczną, wtedy nie podaje się imienia i nazwiska a nazwę, w naszym przypadku będzie to np. “Jan Kowalski w spadku”. JPK_V7 z deklaracją składany przez zarządcę sukcesyjnego powinien obejmować cały okres rozliczeniowy dla podatku VAT,

Z uwagi na pewne kontrowersje wokół spisu z natury w kontekście podatku VAT, to należy zaznaczyć, że jeżeli działalność jest kontynuowana przez przedsiębiorstwo w spadku nie ma potrzeby sporządzania spisu. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w publikacji dedykowanej tej problematyce – spis z natury a przedsiębiorstwo w spadku.

Jak powinien być rozliczany podatek VAT przez przedsiębiorstwo w spadku?

Ustanowienie zarządcy sukcesyjnego, bez względu na to, czy to przed śmiercią, czy po śmierci przedsiębiorcy, wiąże się z kontynuacją rozliczania podatku VAT. Jeżeli śmierć nastąpi w trakcie danego okresu rozliczeniowego w VAT, to i tak zarządca sukcesyjny w pliku JPK_V7 wykaże wszystkie dokumenty z okresu, zarówno przed śmiercią, jak i po śmierci przedsiębiorcy. Pliki JPK_V7 będą wysyłane do urzędu skarbowego właściwego dla zmarłego przedsiębiorcy, z numerem NIP osoby zmarłej, a przy nazwie pojawi się dopisek “w spadku”. Poniżej przedstawimy kilka przykładów obrazujących rozliczenie podatku VAT w pierwszym okresie po śmierci właściciela.

Przykład 1

Jan Kowalski był czynnym podatnikiem VAT, który korzystał z prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów. W miesiącu lutym 2021 roku pan Jan dokonał zakupu towarów handlowych, a faktura zakupu dotarła do firmy 3 marca 2021 roku. Pan Jan zmarł 25 lutego 2021 r. W tym przypadku powołany był zarządca sukcesyjny, który rozliczy VAT naliczony od zakupu w rozliczeniu przedsiębiorstwa w spadku w miesiącu marcu 2021 r.

Przykład 2

Przedsiębiorca dokonał dostawy towarów handlowych w miesiącu styczniu 2021 roku, ale nie wystawił od razu faktury sprzedaży. W związku z tym, że zmarł 31 stycznia 2021 r., to fakturę wystawi już przedsiębiorstwo w spadku.

Przykład 3

Pan Jan Kowalski zmarł 5 marca 2021 r. W dniu 28 lutego 2021 r. wystawił fakturę zaliczkową, która została opłacona w dniu 10 marca 2021 r. W tym przypadku przedsiębiorstwo w spadku będzie zobowiązane wykazać VAT należny od zaliczki w JPK_V7 składanym za miesiąc marzec/I kwartał 2021 r.

Przykład 4

Pan Jan Kowalski wybrał miesięczny sposób rozliczania podatku VAT. W miesiącu styczniu 2021 roku z rozliczenia powstała nadwyżka podatku VAT, która w JPK_V7M została wykazana, jako kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. W miesiącu lutym 2021 r. pan Jan zmarł. Zarządca sukcesyjny wykaże nadwyżkę z deklaracji styczniowej w rozliczeniu za miesiąc luty 2021 r.

Przykład 5

Faktura sprzedaży została wystawiona w miesiącu styczniu 2021 r. Przedsiębiorca, który ją wystawił zmarł 1 lutego 2021 r., a 5 lutego firma dokonała zwrotu zakupionych towarów w części. Z racji powołania zarządcy sukcesyjnego, faktura korygująca zostanie wystawiona przez przedsiębiorcę w spadku.

Powołanie zarządcy sukcesyjnego pozwala kontynuować rozliczenia w podatku VAT, bez potrzeby dzielenia na okresy: przed śmiercią, po śmierci przedsiębiorcy. Wszystkie dokumenty księgowe, które powinny być rozliczone w podatku VAT, zarówno przychodowe, jak i kosztowe będą uwzględnione w JPK_V7 za pełen okres rozliczeniowy miesięczny/kwartalny.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Zarządca sukcesyjny – kto to jest?

  Podejmuje ona wszystkie decyzje związane z prowadzeniem firmy w okresie, w którym załatwiane są formalności spadkowe. Pozwala firmie przetrwać w trudnym okresie przejściowym. Zarządca wchodzi w prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy.

 2. 🔸Wygaśnięcie zarządu sukcesyjnego a VAT - jak to wygląda w praktyce?

  W ustawie o VAT pojawił się m.in. zapis, że podatnikiem i płatnikiem VAT jest również jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej stanowiąca przedsiębiorstwo w spadku w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:

  • zarządu sukcesyjnego lub
  • uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość