Blog ifirma.pl

Zarządca sukcesyjny a rozliczenie podatku VAT

|
Zastanawiasz się, w jaki sposób zarządca sukcesyjny rozlicza podatek VAT? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pojęcie sukcesji firmy pojawiło się stosunkowo niedawno, a dotyczy prowadzenia przedsiębiorstwa po śmierci podatnika. Jest to dodatkowy czas dla następców prawnych na podjęcie decyzji, co dalej z firmą, czy będzie kontynuowana działalność, czy jednak firma zostanie zamknięta. Bez względu na dalsze losy przedsiębiorstwa, taka możliwość pozwala zapewnić ciągłość działania firmy. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, w jaki sposób zarządca sukcesyjny będzie rozliczał podatek VAT.

Zarządca sukcesyjny – kto to jest i jaka jest jego rola?

Zarządcę sukcesyjnego można powołać zarówno za życia, jak i po śmierci przedsiębiorcy. Zarządcą może zostać osoba fizyczna, która ma zdolność do czynności prawnych. Podejmuje ona wszystkie decyzje związane z prowadzeniem firmy w okresie, w którym załatwiane są formalności spadkowe. Pozwala firmie przetrwać w trudnym okresie przejściowym. Zarządca wchodzi w prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy. Przedsiębiorca nie zostanie wykreślony z ewidencji podatników ani z rejestru podatników VAT.

Przedsiębiorstwo w spadku w ustawie o VAT

W związku z wejściem w życie przepisów o zarządzie sukcesyjnym wprowadzone zostały przepisy do ustaw podatkowych. W ustawie o VAT pojawił się m.in. zapis, że podatnikiem i płatnikiem VAT jest również jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej stanowiąca przedsiębiorstwo w spadku w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:

 • zarządu sukcesyjnego lub
 • uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony.

Przedsiębiorstwo w spadku jest uznawane za podatnika kontynuującego prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego podatnika, co zapewnia ciągłość rozliczeń w podatku VAT. NIP nadany przedsiębiorcy przechodzi na przedsiębiorstwo w spadku i wygasa wraz z wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego. W powyższym przypadku nie ma obowiązku aktualizacji danych w urzędzie skarbowym.

Zarządca sukcesyjny składa JPK_V7 z deklaracją, wskazując dane zmarłego przedsiębiorcy z dopiskiem „w spadku”. Zgodnie z informacją uzyskaną od konsultanta Krajowej Informacji Skarbowej, aby nazwa prawidłowo wykazywała się w JPK_V7, należy założyć konto w programie księgowym na podatnika niebędącego osobą fizyczną. Jest to niezbędne, ponieważ w pliku JPK_V7 osoby fizycznej nie pokazuje się nazwa podmiotu a jedynie imię i nazwisko podatnika, nie będzie możliwe dopisanie “w spadku”. Natomiast, jak to będzie JPK_V7 podmiotu niebędącego osobą fizyczną, wtedy nie podaje się imienia i nazwiska a nazwę, w naszym przypadku będzie to np. “Jan Kowalski w spadku”. JPK_V7 z deklaracją składany przez zarządcę sukcesyjnego powinien obejmować cały okres rozliczeniowy dla podatku VAT,

Z uwagi na pewne kontrowersje wokół spisu z natury w kontekście podatku VAT, to należy zaznaczyć, że jeżeli działalność jest kontynuowana przez przedsiębiorstwo w spadku nie ma potrzeby sporządzania spisu. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w publikacji dedykowanej tej problematyce – spis z natury a przedsiębiorstwo w spadku.

Jak powinien być rozliczany podatek VAT przez przedsiębiorstwo w spadku?

Ustanowienie zarządcy sukcesyjnego, bez względu na to, czy to przed śmiercią, czy po śmierci przedsiębiorcy, wiąże się z kontynuacją rozliczania podatku VAT. Jeżeli śmierć nastąpi w trakcie danego okresu rozliczeniowego w VAT, to i tak zarządca sukcesyjny w pliku JPK_V7 wykaże wszystkie dokumenty z okresu, zarówno przed śmiercią, jak i po śmierci przedsiębiorcy. Pliki JPK_V7 będą wysyłane do urzędu skarbowego właściwego dla zmarłego przedsiębiorcy, z numerem NIP osoby zmarłej, a przy nazwie pojawi się dopisek “w spadku”. Poniżej przedstawimy kilka przykładów obrazujących rozliczenie podatku VAT w pierwszym okresie po śmierci właściciela.

Przykład 1

Jan Kowalski był czynnym podatnikiem VAT, który korzystał z prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów. W miesiącu lutym 2021 roku pan Jan dokonał zakupu towarów handlowych, a faktura zakupu dotarła do firmy 3 marca 2021 roku. Pan Jan zmarł 25 lutego 2021 r. W tym przypadku powołany był zarządca sukcesyjny, który rozliczy VAT naliczony od zakupu w rozliczeniu przedsiębiorstwa w spadku w miesiącu marcu 2021 r.

Przykład 2

Przedsiębiorca dokonał dostawy towarów handlowych w miesiącu styczniu 2021 roku, ale nie wystawił od razu faktury sprzedaży. W związku z tym, że zmarł 31 stycznia 2021 r., to fakturę wystawi już przedsiębiorstwo w spadku.

Przykład 3

Pan Jan Kowalski zmarł 5 marca 2021 r. W dniu 28 lutego 2021 r. wystawił fakturę zaliczkową, która została opłacona w dniu 10 marca 2021 r. W tym przypadku przedsiębiorstwo w spadku będzie zobowiązane wykazać VAT należny od zaliczki w JPK_V7 składanym za miesiąc marzec/I kwartał 2021 r.

Przykład 4

Pan Jan Kowalski wybrał miesięczny sposób rozliczania podatku VAT. W miesiącu styczniu 2021 roku z rozliczenia powstała nadwyżka podatku VAT, która w JPK_V7M została wykazana, jako kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. W miesiącu lutym 2021 r. pan Jan zmarł. Zarządca sukcesyjny wykaże nadwyżkę z deklaracji styczniowej w rozliczeniu za miesiąc luty 2021 r.

Przykład 5

Faktura sprzedaży została wystawiona w miesiącu styczniu 2021 r. Przedsiębiorca, który ją wystawił zmarł 1 lutego 2021 r., a 5 lutego firma dokonała zwrotu zakupionych towarów w części. Z racji powołania zarządcy sukcesyjnego, faktura korygująca zostanie wystawiona przez przedsiębiorcę w spadku.

Powołanie zarządcy sukcesyjnego pozwala kontynuować rozliczenia w podatku VAT, bez potrzeby dzielenia na okresy: przed śmiercią, po śmierci przedsiębiorcy. Wszystkie dokumenty księgowe, które powinny być rozliczone w podatku VAT, zarówno przychodowe, jak i kosztowe będą uwzględnione w JPK_V7 za pełen okres rozliczeniowy miesięczny/kwartalny.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Zarządca sukcesyjny – kto to jest?

   Podejmuje ona wszystkie decyzje związane z prowadzeniem firmy w okresie, w którym załatwiane są formalności spadkowe. Pozwala firmie przetrwać w trudnym okresie przejściowym. Zarządca wchodzi w prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy.
  2. Wygaśnięcie zarządu sukcesyjnego a VAT - jak to wygląda w praktyce?

   W ustawie o VAT pojawił się m.in. zapis, że podatnikiem i płatnikiem VAT jest również jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej stanowiąca przedsiębiorstwo w spadku w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:
   • zarządu sukcesyjnego lub
   • uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie