Zarządca sukcesyjny a ZUS

zarządca sukcesyjny a ZUS

Zastanawiasz się, jak zarządca sukcesyjny dokonuje rozliczeń z ZUS? Zapoznaj się z tą publikacją.

Spadkobiercy mają dylemat co zrobić z firmą, którą przed śmiercią prowadziła bliska im osoba – czy zakończyć tę działalność, czy może ją kontynuować? Podjęcie decyzji nie jest łatwe, ale wprowadzone nie tak dawno przepisy o zarządzie sukcesyjnym regulują kwestie związane z powołaniem zarządu sukcesyjnego. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, w jaki sposób zarządca sukcesyjny dokonuje rozliczeń z ZUS.

Śmierć przedsiębiorcy w trakcie miesiąca a ZUS

Po śmierci przedsiębiorcy urząd zajmujące się ewidencją ludności przesyła informację na ten temat do CEIDG, które dalej z automatu przesyła wiadomość również do ZUS. Na tej podstawie ZUS może dokonać wyrejestrowania przedsiębiorcy z urzędu (art. 48b ust. 1 ustawy o sus). Zgodnie z przepisami wyrejestrowania powinien dokonać płatnik składek, którego w tym przypadku już nia ma (art. 36 ust. 11 ustawy o sus). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wyrejestrowania z ZUS dokonali spadkobiercy.

Jeżeli śmierć nastąpiła w trakcie miesiąca, za okres do dnia śmierci należne są składki na ubezpieczenie społeczne i składka zdrowotna za cały miesiąc, ponieważ jest niepodzielna. W takim przypadku to spadkobiercy mogą przygotować deklarację rozliczeniową i zapłacić należne składki do ZUS, bądź udać się do ZUS i ustalić sposób postępowania w takiej sytuacji.

Jeżeli przedsiębiorca zatrudniał pracowników, to wówczas jego składki ZUS zostaną wykazane w deklaracji złożonej przez przedsiębiorstwo w spadku, która będzie obejmowała całość należności ZUS za ostatni okres rozliczeniowy.

Składki ZUS zatrudnionych pracowników

Jeżeli dojdzie do porozumienia pomiędzy zarządcą sukcesyjnym a zatrudnionymi pracownikami, to stanie się on płatnikiem składek ZUS za tych pracowników. W deklaracjach rozliczeniowych i imiennych raportach miesięcznych w danych identyfikacyjnych płatnika składek znajdzie się NIP zmarłego przedsiębiorcy, a przy nazwie skróconej w poz. 6 deklaracji ZUS DRA dopisek “w spadku”, np. Jan Kowalski w spadku.

Pozostałe dane w dokumentach rozliczeniowych pozostają bez zmian. Organ ZUS na podstawie informacji z CEIDG również dokonuje z urzędu aktualizacji danych rejestracyjnych na przedsiębiorstwo w spadku, o ile w CEIDG jest wpisany zarządca sukcesyjny. Takie informacje uzyskano na infolinii ZUS.

Zarządca sukcesyjny a ZUS

Zgodnie z ustawą o zarządzie sukcesyjnym, zarządca sukcesyjny działa w imieniu własnym, na rachunek właściciela przedsiębiorstwa w spadku. W myśl tego przepisu nie jest przedsiębiorcą, a więc nie podlega pod ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych.

Nie ma tytułu ubezpieczeniowego dla zgłoszenia zarządcy sukcesyjnego do ZUS, a więc nie będzie z tego tytułu opłacał składek ZUS. Nie ma również obowiązku opłacania składek ZUS za zmarłego przedsiębiorcę.

Odrębną kwestią są obowiązki związane ze sprawowaniem funkcji zarządcy sukcesyjnego, jako płatnika składek. W tym przypadku zarządca sukcesyjny jest odpowiedzialny za prawidłowe rozliczanie składek ZUS od wszystkich zatrudnionych pracowników.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Zarządca sukcesyjny a ZUS - jak to wygląda w praktyce?

    Nie ma tytułu ubezpieczeniowego dla zgłoszenia zarządcy sukcesyjnego do ZUS, a więc nie będzie z tego tytułu opłacał składek ZUS. Nie ma również obowiązku opłacania składek ZUS za zmarłego przedsiębiorcę.

  2. 🔸Śmierć przedsiębiorcy w trakcie miesiąca a ZUS - co w takiej sytuacji?

    Jeżeli przedsiębiorca zatrudniał pracowników, to wówczas jego składki ZUS zostaną wykazane w deklaracji złożonej przez przedsiębiorstwo w spadku, która będzie obejmowała całość należności ZUS za ostatni okres rozliczeniowy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość