Blog ifirma.pl

Zasady ustanawiania pośrednika w Polsce

|
Zastanawiasz się kiedy trzeba posiadać pośrednika do rozliczania VAT od importu? Sprawdź, jakie zasady obowiązują w Polsce.

Pośrednik do rozliczania VAT od importu - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pakiet VAT e-commerce wprowadził szereg zmian przepisów w ustawie o podatku VAT. W kolejnych publikacjach opisujemy poszczególne procedury i zasady obowiązywania nowych przepisów. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, kto i kiedy ustanawia pośrednika w Polsce.

Kiedy należy ustanowić pośrednika?

Dostawa towarów o wartości nieprzekraczającej 150 euro z terytorium państwa trzeciego do Polski na rzecz konsumenta od 1 lipca 2021 roku musi być opodatkowana VAT. Towary w momencie ich sprzedaży muszą znajdować się poza UE, wtedy mamy do czynienia z procedurą importu. Z procedury importu mogą korzystać podatnicy, którzy dokonują sprzedaży na odległość towarów w sytuacji, gdy:

  1. Posiadają siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej.
  2. Nie posiadają siedziby na terytorium Unii Europejskiej, ale reprezentuje ich pośrednik.
  3. Posiadają siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państwa trzeciego, z którym Unia Europejska zawarła porozumienie, o którym jest mowa w przepisach unijnych.

Nas będzie interesował przypadek, w którym należy wyznaczyć pośrednika. Taki obowiązek mają podatnicy, którzy nie mają siedziby na terenie UE muszą wyznaczyć pośrednika. Inni podatnicy mogą, ale nie muszą wyznaczać pośrednika, nie są do tego zobligowani. Podatnik nie może ustalić więcej niż jednego pośrednika.

Kto może zostać pośrednikiem?

Pośrednikiem musi być podatnik mający siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w UE. Może to być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.

Zanim pośrednik zarejestruje podatnika z kraju trzeciego do IOSS, musi sam zarejestrować się, jako pośrednik w kraju, w którym ma siedzibę, aby korzystać z IOSS. Otrzyma numer identyfikacyjny umożliwiający mu działanie jako pośrednika w procedurze importu.

Nadany numer nie jest numerem VAT i nie może być wykorzystany w deklaracji od transakcji podlegających opodatkowaniu. Dopiero po swojej rejestracji pośrednik zgłasza do IOS podatnika, którego reprezentuje i otrzyma numer identyfikacyjny VAT IOSS przypisany do tego podatnika.

Pośrednikiem może zostać podmiot, który spełnia następujące warunki:

  1. Jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
  2. Posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, w którym będzie stosowana procedura importu.
  3. Przez ostatnie 24 miesiące nie zalega z wpłatami podatkowymi stanowiącymi dochód budżetu państwa. Jeżeli posiada zaległości, to nie mogą one przekraczać 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach.
  4. Posiada uprawnienia doradcy podatkowego lub usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości.
  5. Nie może być prawomocnie skazany na podstawie Kodeksu karnego skarbowego za popełnienie przestępstwa skarbowego.

Przykład

Sprzedawca z USA, który sprzedaje towary importowane dla konsumentów do kwoty 150 euro na terytorium UE chce dokonać procesu rejestracji do procedury importu w Polsce, nie posiada siedziby w UE. W takim przypadku musi dokonywać rozliczenia przez pośrednika z Polski.

Za co odpowiada pośrednik

Pośrednik jest odpowiedzialny za zapłatę podatku VAT od SOTI i musi wypełniać wszystkie obowiązki określone w procedurze importu, w tym składać deklarację i dokonywać zapłaty podatku VAT. Jest to odpowiedzialność solidarna z dostawcą. Oznacza to, że podatnik z kraju trzeciego nie jest zwolniony z obowiązków związanych z podatkiem VAT od importu i pozostaje odpowiedzialny za zapłatę tego podatku wraz z pośrednikiem.

Pośrednik odpowiada również za przygotowywanie i prowadzenie ewidencji, które są wymagane przy stosowaniu procedury importu, zgodnie z wymogami, o których jest mowa w rozporządzeniu unijnym, w odniesieniu do każdego towaru będącego przedmiotem takiej sprzedaży, odrębnie dla każdego państwa członkowskiego, w którym sprzedaż została dokonana. Jednocześnie jest obowiązany udostępniać taką ewidencję na każde żądanie państwa członkowskiego identyfikacji oraz państwa członkowskiego konsumpcji. Ewidencję należy przechowywać przez okres 10 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym dokonano SOTI.

Pośrednik ma obowiązek składać deklaracje podatkowe do końca miesiąca za miesiąc poprzedni. Deklaracje na terenie Polski są składane elektronicznie do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie