Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Kiedy można odliczyć VAT z biletu PKP?

Wydatki ponoszone na podróż służbową odbywaną koleją mogą generalnie stanowić koszt uzyskania przychodu. Natomiast w zależności od tego, jak długa jest podróż oraz jakim dokumentem dysponujemy, różnie może się kształtować sytuacja z odliczeniem VAT. Jak zatem odliczyć VAT z biletu PKP?

Bilet PKP – kiedy jest fakturą?

Podróż służbowa – zarówno przedsiębiorcy, jak i zatrudnianych przez niego pracowników – zawsze powinna być dokładnie udokumentowana. Jeśli podróż odbyła się za pośrednictwem PKP, podstawowym dowodem będzie bilet – elektroniczny bądź tradycyjny. Aby oszczędzić przedsiębiorcom dodatkowych formalności oraz niepotrzebnego mnożenia dokumentów, prawodawca przewidział możliwość odliczenia VAT na podstawie biletu PKP, po spełnieniu określonych warunków.

Przede wszystkim, podróż udokumentowana jednorazowym biletem powinna być nie krótsza, niż 50 km. Liczba kilometrów jest tu uwzględniana na podstawie jednego biletu – odliczenie VAT nie będzie możliwe na podstawie kilku różnych biletów, nawet jeśli ich suma będzie równa lub większa 50 kilometrom.

Dodatkowo bilet musi zawierać przynajmniej:

 • Numer i datę wystawienia
 • Imię i nazwisko lub nazwę podatnika
 • Numer, za pomocą którego wystawca biletu jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (NIP)
 • Informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi
 • Kwotę podatku
 • Kwotę należności ogółem.

 • Uwaga! Warto pamiętać, że podstawowym warunkiem uprawniającym do odliczenia VAT jest związek danej czynności z działalnością opodatkowaną w VAT. Zatem tylko w sytuacji, gdy podróż służbowa jest związana z działalnością opodatkowaną, możliwe będzie odliczenie VAT z biletu, spełniającego powyższe warunki.

  Bilet nie jest fakturą – brak prawa do odliczenia?

  Jeśli długość podróży służbowej albo elementy biletu nie spełniają wskazanych wcześniej warunków, zasadniczo nie jest możliwe odliczenie VAT na podstawie biletu PKP. Czy jednak oznacza to, że podatnik całkowicie traci prawo do odliczenia?

  Niekoniecznie. W takim przypadku przedsiębiorca ma prawo wystąpić do sprzedawcy o wystawienie standardowej faktury, dokumentującej zakup. Faktura nadal powinna zawierać wymagane ustawowo elementy, ważne jest jednak, że długość podróży służbowej na odległość krótszą niż 50 km nie będzie już warunkiem odliczenia VAT.

  Gdyby jednak okazało się, że bilet nie spełnia warunków potraktowania go jak faktury, a przedsiębiorca – z różnych powodów – nie ma możliwości uzyskania odrębnej faktury, zasadniczo możliwa jest rezygnacja z odliczenia.


  Zagraniczna podróż służbowa? Sprawdź, jaki ma wpływ na VAT!


  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


  UWAGA

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  W ifirma.pl
  pełna obsługaJPK

  Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

  Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

  Nie czekaj na ostatnią chwilę.

  przeczytaj nasz poradnik  Sprawdź ofertę,
  którą mamy dla Ciebie

  Biuro Rachunkowe

  89zł/mc

  ZAREJESTRUJ SIĘ