Kiedy można odliczyć VAT z biletu PKP?

Wydatki ponoszone na podróż służbową odbywaną koleją mogą generalnie stanowić koszt uzyskania przychodu. Natomiast w zależności od tego, jak długa jest podróż oraz jakim dokumentem dysponujemy, różnie może się kształtować sytuacja z odliczeniem VAT. Jak zatem odliczyć VAT z biletu PKP?

Bilet PKP – kiedy jest fakturą?

Podróż służbowa – zarówno przedsiębiorcy, jak i zatrudnianych przez niego pracowników – zawsze powinna być dokładnie udokumentowana. Jeśli podróż odbyła się za pośrednictwem PKP, podstawowym dowodem będzie bilet – elektroniczny bądź tradycyjny. Aby oszczędzić przedsiębiorcom dodatkowych formalności oraz niepotrzebnego mnożenia dokumentów, prawodawca przewidział możliwość odliczenia VAT na podstawie biletu PKP, po spełnieniu określonych warunków.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Kiedy można odliczyć VAT z biletu PKP?

Przede wszystkim, podróż udokumentowana jednorazowym biletem powinna być nie krótsza, niż 50 km. Liczba kilometrów jest tu uwzględniana na podstawie jednego biletu – odliczenie VAT nie będzie możliwe na podstawie kilku różnych biletów, nawet jeśli ich suma będzie równa lub większa 50 kilometrom.

Dodatkowo bilet musi zawierać przynajmniej:

  • Numer i datę wystawienia
  • Imię i nazwisko lub nazwę podatnika
  • Numer, za pomocą którego wystawca biletu jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (NIP)
  • Informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi
  • Kwotę podatku
  • Kwotę należności ogółem.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Kiedy można odliczyć VAT z biletu PKP?

Jak odliczyć VAT z biletu PKP gdy bilet nie jest fakturą?

Jeśli długość podróży służbowej albo elementy biletu nie spełniają wskazanych wcześniej warunków, zasadniczo nie jest możliwe odliczenie VAT na podstawie biletu PKP. Czy jednak oznacza to, że podatnik całkowicie traci prawo do odliczenia?

Program do faktur – Darmowe konto Kiedy można odliczyć VAT z biletu PKP?

Niekoniecznie. W takim przypadku przedsiębiorca ma prawo wystąpić do sprzedawcy o wystawienie standardowej faktury, dokumentującej zakup. Faktura nadal powinna zawierać wymagane ustawowo elementy, ważne jest jednak, że długość podróży służbowej na odległość krótszą niż 50 km nie będzie już warunkiem odliczenia VAT.

Gdyby jednak okazało się, że bilet nie spełnia warunków potraktowania go jak faktury, a przedsiębiorca – z różnych powodów – nie ma możliwości uzyskania odrębnej faktury, zasadniczo możliwa jest rezygnacja z odliczenia.

Zagraniczna podróż służbowa? Sprawdź, jaki ma wpływ na VAT!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań