Zawyżony VAT na paragonie – czy można go odzyskać?

zawyżony VAT na paragonie

Naliczałeś zawyżony podatek VAT na wystawianych paragonach? Sprawdź, czy możesz odzyskać błędnie wskazany VAT.

Przedsiębiorcy, którzy dokonują dostaw towarów i usług opodatkowanych różnymi stawkami podatku VAT bardzo często mają problem z przyporządkowaniem właściwej stawki. W rezultacie jeżeli dojdzie do pomyłki, szczególnie na wystawionym paragonie fiskalnym, rodzi to określone konsekwencje. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy można odzyskać zawyżony VAT wykazany na paragonie fiskalnym.

Korygowanie błędnie wystawionych paragonów

Niestety jeżeli dojdzie do wydruku błędnie wystawionego paragonu nie ma możliwości cofnięcia takiej operacji lub chociażby dokonania korekty na kasie fiskalnej, nie ma takiego technicznego rozwiązania. Przepisy odnoszą do kwestii korygowanie pewnej kategorii błędów i pomyłek, nie ma jednak odniesienia do korekt dokonywanych z powodu zawyżenia stawki VAT na paragonie.

Czy można odzyskać zawyżony podatek VAT wykazany na paragonie fiskalnym?

Stanowisko organów podatkowych w sprawie odzyskania podatku VAT zawyżonego na paragonie jest jednolite i wynika z niego, że jeżeli przedsiębiorca podał błędną stawkę nie ma prawa do odzyskania zwrotu podatku VAT należnego z paragonów wystawionych na kasie fiskalnej. Fiskus argumentuje to w ten sposób, że ciężar ekonomiczny podatku VAT został poniesiony przez osoby trzecie a nie na przedsiębiorcę. Na szczęście stanowisko sądów w tej sprawie jest zgoła odmienne. W wydawanych wyrokach zarówno sądów WSA, jak i NSA przewija się pogląd, że nie ma podstaw do odmowy zwrotu zawyżonego podatku VAT. W przepisach podatkowych nie ma regulacji na temat sposobu postępowania w przypadku zawyżenia stawki VAT, ale to nie oznacza, że przedsiębiorca pozbawiony jest takiej możliwości. Sądy podkreślają również, że brak uszczerbku na majątku przedsiębiorcy nie przesądza o prawie do zwrotu nadpłaty. W większości wydawanych wyroków sądy stoją na stanowisku, że w takich przypadkach przedsiębiorca ma prawo do odzyskania nadpłaconego podatku VAT.

Przykładowe wyroki sądów NSA:

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość