Zmiana formy opodatkowania w 2023 roku a odliczenie składki zdrowotnej za grudzień 2022

zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

Dokonujesz zmiany formy opodatkowania w 2023 roku? Sprawdź jak rozliczyć składkę zdrowotna za grudzień 2022 roku.

Dla każdego przedsiębiorcy początek roku podatkowego wiąże się z licznymi dodatkowymi obowiązkami, ale również jest to czas podejmowania decyzji, przykładowo o zmianie formy opodatkowania. Osoby fizyczne mają ten przywilej, że mogą co roku składać oświadczenie i zmieniać zasady opłacania podatków w kolejnym roku. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak zmiana formy opodatkowania w 2023 roku wpływa na odliczenie składki zdrowotnej za grudzień 2022 r.

Kto i na jakich zasadach może odliczyć składkę zdrowotną?

Odkąd weszły w życie przepisy w związku z wprowadzeniem ustawy o Polskim Ładzie diametralnie zmieniły się zasady rozliczania i odliczania składki zdrowotnej. Począwszy od 2022 roku nikt nie ma prawa do pomniejszania zaliczek na podatek dochodowy o zapłaconą składkę zdrowotną, jedynym wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy jeszcze mogą opłacać kartę podatkową. Niektórzy właściciele firm mogą też częściowo odliczyć zapłaconą składkę zdrowotną od dochodu/przychodu, o czym piszemy poniżej.

Forma opodatkowania
Zasady odliczania składki zdrowotnej
Zryczałtowany podatek dochodowy
50% zapłaconej składki zdrowotnej pomniejsza przychód do opodatkowania
Podatek liniowy
Kwota 10.200 zł w 2023 roku może zmniejszyć podstawę do opodatkowania
Karta podatkowa
19% zapłaconej składki zdrowotnej można odliczyć od podatku ustalonego w decyzji na dany rok
Podatek według skali podatkowej
Brak możliwości odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej
 
Składka na ubezpieczenie zdrowotne może zostać odliczona dopiero w momencie, w którym przedsiębiorca dokonana zapłaty do ZUS.
 

Odliczenie składki zdrowotnej za grudzień 2022 roku

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi powyżej składka zdrowotna może być odliczona pod warunkiem, że zostanie zapłacona. Termin płatności składek za miesiąc grudzień 2022 roku przypadał na 20 stycznia 2023 roku. W tej sytuacji, o ile przysługuje prawo do odliczenia składki zdrowotnej, to może ona być odliczona, ale dopiero od zaliczki wygenerowanej za miesiąc styczeń 2023 r.

Przykład 1

Pani Krystyna wybrała w prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanie podatkiem liniowym, a więc może odliczyć składkę zdrowotną od dochodu za miesiąc styczeń 2023 roku lub zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów w tym okresie. Warunkiem jest, żeby składka zdrowotna była opłacona.

Sprawy się jednak komplikują, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania w 2023 roku.

Zmiana formy opodatkowania w 2023 roku a odliczenie składki zdrowotnej za grudzień 2022

Zmiana formy opodatkowania, jeżeli przedsiębiorca kontynuuje działalność gospodarczą, jest możliwa do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód, najczęściej jest to 20 luty każdego roku. W tym miejscu powstaje pytanie, na jakich zasadach można odliczyć składkę zdrowotną.

 
Składka zdrowotna za grudzień 2022 roku zapłacona w styczniu 2023 roku może być odliczona dopiero w rozliczeniu za miesiąc styczeń. Dodatkowo ważna będzie forma opodatkowania, jaką przedsiębiorca wybrał w 2023 roku.
 
Przykład 2

Pani Lucyna w 2022 roku wybrała opodatkowanie na ryczałcie, doszła jednak do wniosku, że przy jej przychodach i kosztach rozsądniej będzie przejść na skalę podatkową. Postanowiła więc zmienić formę opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne podatek według skali. W związku z powyższym składka zdrowotna za grudzień 2022 r. została obliczona od przychodu i wpłacona do 20.01.2023 r. Pomimo że na ryczałcie można było odliczyć 50% tej składki, to po zmianie formy opodatkowania od 1 stycznia 2023 r. na skalę podatkową pani Lucyna nie odliczy już składki zdrowotnej.

Przykład 3

Pani Renata w 2022 roku była opodatkowana na skali podatkowej, jednak postanowiła zmienić formę opodatkowania na ryczałt od 2023 roku. W jej przypadku składka zdrowotna zapłacona w styczniu 2023 r. nie będzie mogła być odliczona, ale z innego powodu. Na ryczałcie składka zdrowotna jest liczona od przychodów, a na skali podatkowej od dochodu. Oznacza to, że pani Renata nie pomniejszy przychodów stycznia 2023 r. o 50% zapłaconej składki zdrowotnej.

Przykład 4

Pan Błażej w 2022 roku opłacał podatek liniowy, jednak postanowił zmienić formę opodatkowania na skalę podatkową od 2023 roku. W jego przypadku składka zdrowotna zapłacona za grudzień w styczniu 2023 r. również nie pomniejszy podstawy do opodatkowania, ponieważ wybierając skalę podatkową nie mamy prawa do odliczenia składki zdrowotnej.

Zmiana formy opodatkowania od stycznia 2023 roku
Prawo do odliczenia składki za grudzień 2022 r. zapłaconej w styczniu 2023 roku
Z ryczałtu na skalę podatkową
NIE
Z ryczałtu na podatek liniowy
NIE
Z podatku liniowego na ryczałt
NIE
Ze skali podatkowej na ryczałt
NIE
Z podatku liniowego na skalę podatkową
NIE
Ze skali podatkowej na podatek liniowy
NIE

Zgodnie z informacją jakiej udzieliła Krajowa Informacja Skarbowa przedsiębiorca może rozliczyć w podatku dochodowym składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w 2023 r., a dotyczące grudnia 2022 r., jeżeli zapłacone składki dotyczą działalności opodatkowanej tą samą formą opodatkowania. Oznacza to, że zmieniając formę opodatkowania w 2023 roku nie odliczymy składki zdrowotnej ani od podstawy opodatkowania, ani nie zaliczymy jej do kosztów uzyskania przychodów.

Podsumowanie

Jak widać zmiana formy opodatkowania ma także wpływ na zasady rozliczenia składki zdrowotnej zapłaconej w styczniu 2023 r. za grudzień 2022 roku. W przypadku zmiany formy opodatkowania nie ma możliwości odliczenia w nowej formie opodatkowania składki za grudzień 2022 zapłaconej w styczniu 2023. Żeby móc odliczyć składkę dla podatku liniowego czy ryczałtu musiałaby ona zostać opłacona do końca roku 2022 i rozliczona w tej formie opodatkowania dla jakiej została naliczona.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

3 komentarze

 1. Księgowa

  „Ze skali podatkowej na podatek liniowy – NIE”
  „Jedynie w przypadku zmiany formy opodatkowania ze skali podatkowej na podatek liniowy będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania zapłaconą składkę zdrowotną. W obu tych przypadkach składka zdrowotna jest obliczana od dochodu.”
  To TAK czy NIE?

  • Ifirma

   Serdecznie dziękujemy za zawrócenie uwagi na nieścisłości w tekście. Z uwagi na początkowo sprzeczne stanowisko organów tekst był aktualizowany i z powodu ludzkiej omyłki nie została poprawiona ostatnia fraza. Obecnie tekst zawiera już w pełni aktualne dane.

 2. Jola

  Zmiana ze skali podatkowej na podatek liniowy w tabeli jest „nie”, a w podsumowaniu że jest to wyjątek i „tak”. I teraz już nie wiem co robić, odliczać czy nie odliczać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość