Blog ifirma.pl

Zmiany podatkowe w związku z wojną na Ukrainie – projekt ustawy

|
|
3 minut czytania
Jesteś ciekaw, jakie zmiany w podatkach są przygotowywane w związku z wojną na Ukrainie? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie i napływem dużej fali uchodźców z tamtych rejonów rząd Polski przygotował szereg zmian przepisów. Ciągle pojawiają się również kolejne propozycje rozwiązań dedykowanych między innymi dla przedsiębiorców z Ukrainy i Białorusi, ale również i z Polski. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat projektu ustawy zmieniającego przepisy podatkowe w związku z wojną na Ukrainie.

Zmiany podatkowe w związku z wojną na Ukrainie

Projekt zmian niektórych ustaw podatkowych z związku z działaniami wojennymi na Ukrainie został przygotowany przez Senat. W projekcie zaproponowano zmiany w następujących ustawach podatkach:

 1. Podatku od spadków i darowizn.
 2. Podatku dochodowym od osób fizycznych.
 3. Podatku dochodowym od osób prawnych.

Zmiany w podatku od spadków i darowizn

W podatku od spadków i darowizn proponuje się zwolnienie od podatku nabycia w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. tytułem darowizny własności rzeczy lub praw majątkowych przez osobę z Ukrainy lub Białorusi, która w tym okresie okresie przeniosła miejsce zamieszkania z terytorium Ukrainy lub Białorusi na terytorium Polski.

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych

Proponowane zmiany w PIT:

 • rozszerzenie ulgi na powrót na obywateli Ukrainy i Białorusi,
 • zwolnienie od podatku dochodowego wartości nieodpłatnych świadczeń np. z tytułu udostępnienia mieszkania lub środka transportu,
 • zwolnienie z podatku PIT wartości świadczeń nie wyrażone w pieniądzu, takie np. jak: z tytułu eksploatacji przez zleceniobiorcę laptopa lub telefonu komórkowego udostępnionego mu przez zleceniodawcę,
 • uwzględnienie w kosztach uzyskania przychodów strat w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym, a ich utrata lub likwidacja nastąpiła w związku z wojną na Ukrainie,
 • wprowadzenie ulgi na długi, miałoby to być prawo do odliczenia 200% strat powstałych w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. w wyniku utraty lub uszkodzenia na terytorium Ukrainy, Białorusi lub Rosji towarów lub środków trwałych,
 • rozszerzenie ryczałtu od przychodów zagranicznych o obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy zamieszkali w Polsce, jednocześnie proponuje się obniżenie wysokości płaconego ryczałtu z kwoty 200.000 zł do kwoty 50.000 zł za rok podatkowy,
 • możliwość odliczania darowizn przekazywanych w związku z wojną na Ukrainie w wysokości 200% ich wartości,
 • rozszerzenie ulgi na złe długi w przypadku nieotrzymania zapłaty od podmiotów z terenu Ukrainy, Białorusi i Rosji przy jednoczesnym podwyższeniu kwoty rozliczanego uszczerbku do 200% wartości wierzytelności.

Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych

W podatku CIT proponuje się rozszerzenie beneficjentów tzw. estońskiego CIT o podmiot prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Polski, którego udziałowcami, wspólnikami, akcjonariuszami są obywatele Ukrainy, Białorusi lub Rosji.

Proponuje się, żeby rozwiązania podane w projekcie ustawy obowiązywały od dnia ogłoszenie z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie