Zmiany podatkowe w związku z wojną na Ukrainie – projekt ustawy

limity podatkowe 2022

Jesteś ciekaw, jakie zmiany w podatkach są przygotowywane w związku z wojną na Ukrainie? Przeczytaj artykuł na ten temat.

W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie i napływem dużej fali uchodźców z tamtych rejonów rząd Polski przygotował szereg zmian przepisów. Ciągle pojawiają się również kolejne propozycje rozwiązań dedykowanych między innymi dla przedsiębiorców z Ukrainy i Białorusi, ale również i z Polski. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat projektu ustawy zmieniającego przepisy podatkowe w związku z wojną na Ukrainie.

Zmiany podatkowe w związku z wojną na Ukrainie

Projekt zmian niektórych ustaw podatkowych z związku z działaniami wojennymi na Ukrainie został przygotowany przez Senat. W projekcie zaproponowano zmiany w następujących ustawach podatkach:

 1. Podatku od spadków i darowizn.
 2. Podatku dochodowym od osób fizycznych.
 3. Podatku dochodowym od osób prawnych.

Zmiany w podatku od spadków i darowizn

W podatku od spadków i darowizn proponuje się zwolnienie od podatku nabycia w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. tytułem darowizny własności rzeczy lub praw majątkowych przez osobę z Ukrainy lub Białorusi, która w tym okresie okresie przeniosła miejsce zamieszkania z terytorium Ukrainy lub Białorusi na terytorium Polski.

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych

Proponowane zmiany w PIT:

 • rozszerzenie ulgi na powrót na obywateli Ukrainy i Białorusi,
 • zwolnienie od podatku dochodowego wartości nieodpłatnych świadczeń np. z tytułu udostępnienia mieszkania lub środka transportu,
 • zwolnienie z podatku PIT wartości świadczeń nie wyrażone w pieniądzu, takie np. jak: z tytułu eksploatacji przez zleceniobiorcę laptopa lub telefonu komórkowego udostępnionego mu przez zleceniodawcę,
 • uwzględnienie w kosztach uzyskania przychodów strat w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym, a ich utrata lub likwidacja nastąpiła w związku z wojną na Ukrainie,
 • wprowadzenie ulgi na długi, miałoby to być prawo do odliczenia 200% strat powstałych w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. w wyniku utraty lub uszkodzenia na terytorium Ukrainy, Białorusi lub Rosji towarów lub środków trwałych,
 • rozszerzenie ryczałtu od przychodów zagranicznych o obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy zamieszkali w Polsce, jednocześnie proponuje się obniżenie wysokości płaconego ryczałtu z kwoty 200.000 zł do kwoty 50.000 zł za rok podatkowy,
 • możliwość odliczania darowizn przekazywanych w związku z wojną na Ukrainie w wysokości 200% ich wartości,
 • rozszerzenie ulgi na złe długi w przypadku nieotrzymania zapłaty od podmiotów z terenu Ukrainy, Białorusi i Rosji przy jednoczesnym podwyższeniu kwoty rozliczanego uszczerbku do 200% wartości wierzytelności.

Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych

W podatku CIT proponuje się rozszerzenie beneficjentów tzw. estońskiego CIT o podmiot prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Polski, którego udziałowcami, wspólnikami, akcjonariuszami są obywatele Ukrainy, Białorusi lub Rosji.

Proponuje się, żeby rozwiązania podane w projekcie ustawy obowiązywały od dnia ogłoszenie z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość