Polski ład

Zmiany w obrocie bezgotówkowym

obrót bezgotówkowy 2022

Sprawdź, jakie zmiany w obrocie bezgotówkowym przygotował Polski Ład.

Pandemia wywarła znaczący wpływ na popularyzację obrotu bezgotówkowego. Ustawodawca ma również kilka nowych propozycji dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się przystąpić do zainstalowania terminala płatniczego. Sprawdźmy, co Polski Ład zmienia w obrocie bezgotówkowym.

Promowanie płatności bezgotówkowych

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy o Polskim Ładzie, obrót bezgotówkowy stanowi ważne narzędzie do zwalczania szarej strefy. Dlatego też w ustawie zaproponowano preferencje dla przedsiębiorców, którzy skorzystają z możliwości przyjmowania płatności w formie bezgotówkowej. Będą to zachęty w postaci ulg w podatku dochodowym.

Ulga w podatku dochodowym

Dla celów ulgi zdefiniowano terminal, jako każde urządzenie umożliwiające dokonywanie płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem karty płatniczej lub innych instrumentów płatniczych.

Ulga będzie przysługiwała przedsiębiorcy, który wybrał opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych podatkiem według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Odliczeniu będą podlegały wydatki na nabycie terminala płatniczego i inne związane z obsługą takich transakcji płatniczych, takie jak np.:

 • opłata z tytułu najmu terminali,
 • odpisy amortyzacyjne,
 • opłata interchange, czy opłata systemowa.

Wydatki będą odliczane od podstawy obliczenia podatku.

Ulga została ograniczona kwotowo:

 • przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej – maksymalna kwota 2.500 zł w roku podatkowym,
 • pozostali przedsiębiorcy – maksymalnie 1.000 zł w roku podatkowym.

Wydatki poniesione w 2022 r. przedsiębiorca odliczy od podstawy obliczenia podatku w zeznaniu za 2022 r., a wydatki z 2023 r. w zeznaniu za 2023 r. Jeżeli podstawa obliczenia podatku nie pozwoli na odliczenie w całości wydatków poniesionych w danym roku, to będzie można je odliczyć w ciągu 3 kolejnych lat podatkowych.

Przykład:

Wydatki związane z nabyciem terminala płatniczego poniesione w 2022 roku, które nie będą mogły być odliczone w zeznaniu za ten rok składanym w 2023 roku, będą mogły być odliczone od podstawy obliczenia podatku w zeznaniach za lata: 2023, 2024 i 2025.

Ulga dla przedsiębiorców, którzy spełnią warunki do zwrotu podatku VAT w terminie 15 dni

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, który zdobędzie status Podatnika Bezgotówkowego i będzie mu przysługiwał zwrot VAT w terminie 15-dniowym, będzie mógł skorzystać z ulgi w kwocie 2.000 zł rocznie.

Warunki, które należy spełnić, żeby otrzymać zwrot VAT w takim terminie będą doprecyzowane w ustawie o VAT. W tym przypadku prawo do ulgi będzie przysługiwało w każdym roku, w którym przedsiębiorca poniósł wydatek i spełnia warunki ustawowe. Opracowanie szczegółowych zasad rozliczania ulgi z takimi założeniami wymaga dokładniejszej analizy zmienianych przepisów, co jest utrudnione na etapie projektu z uwagi na jego objętość, jak również brak dodatkowych informacji.

Według informacji na stronach rządowych według stanu na dzień 23 października 2021 roku projekt ustawy jest przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Obrót bezgotówkowy a szara strefa - jakie ma znaczenie?

  Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy o Polskim Ładzie, obrót bezgotówkowy stanowi ważne narzędzie do zwalczania szarej strefy.

 2. 🔸Komu będzie przysługiwać ulga w związku z wprowadzeniem obrotu bezgotówkowego?

  Ulga będzie przysługiwała przedsiębiorcy, który wprowadzi możliwość przyjmowania płatności w formie bezgotówkowej, który wybrał opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych podatkiem według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 3. 🔸Jakie wydatki podlegają odliczeniu w związku z ulgą za obrót bezgotówkowy?

  Odliczeniu będą podlegały wydatki na:

  • nabycie terminala płatniczego,
  • opłaty z tytułu najmu terminali,
  • odpisy amortyzacyjne,
  • opłaty interchange i systemowe.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość