Blog ifirma.pl

Zmiany w obrocie bezgotówkowym

|
|
3 minut czytania
Sprawdź, jakie zmiany w obrocie bezgotówkowym przygotował Polski Ład.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pandemia wywarła znaczący wpływ na popularyzację obrotu bezgotówkowego. Ustawodawca ma również kilka nowych propozycji dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się przystąpić do zainstalowania terminala płatniczego. Sprawdźmy, co Polski Ład zmienia w obrocie bezgotówkowym.

Promowanie płatności bezgotówkowych

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy o Polskim Ładzie, obrót bezgotówkowy stanowi ważne narzędzie do zwalczania szarej strefy. Dlatego też w ustawie zaproponowano preferencje dla przedsiębiorców, którzy skorzystają z możliwości przyjmowania płatności w formie bezgotówkowej. Będą to zachęty w postaci ulg w podatku dochodowym.

Ulga w podatku dochodowym

Dla celów ulgi zdefiniowano terminal, jako każde urządzenie umożliwiające dokonywanie płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem karty płatniczej lub innych instrumentów płatniczych.

Ulga będzie przysługiwała przedsiębiorcy, który wybrał opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych podatkiem według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Odliczeniu będą podlegały wydatki na nabycie terminala płatniczego i inne związane z obsługą takich transakcji płatniczych, takie jak np.:

 • opłata z tytułu najmu terminali,
 • odpisy amortyzacyjne,
 • opłata interchange, czy opłata systemowa.

Wydatki będą odliczane od podstawy obliczenia podatku.

Ulga została ograniczona kwotowo:

 • przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej – maksymalna kwota 2.500 zł w roku podatkowym,
 • pozostali przedsiębiorcy – maksymalnie 1.000 zł w roku podatkowym.

Wydatki poniesione w 2022 r. przedsiębiorca odliczy od podstawy obliczenia podatku w zeznaniu za 2022 r., a wydatki z 2023 r. w zeznaniu za 2023 r. Jeżeli podstawa obliczenia podatku nie pozwoli na odliczenie w całości wydatków poniesionych w danym roku, to będzie można je odliczyć w ciągu 3 kolejnych lat podatkowych.

Przykład:

Wydatki związane z nabyciem terminala płatniczego poniesione w 2022 roku, które nie będą mogły być odliczone w zeznaniu za ten rok składanym w 2023 roku, będą mogły być odliczone od podstawy obliczenia podatku w zeznaniach za lata: 2023, 2024 i 2025.

Ulga dla przedsiębiorców, którzy spełnią warunki do zwrotu podatku VAT w terminie 15 dni

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, który zdobędzie status Podatnika Bezgotówkowego i będzie mu przysługiwał zwrot VAT w terminie 15-dniowym, będzie mógł skorzystać z ulgi w kwocie 2.000 zł rocznie.

Warunki, które należy spełnić, żeby otrzymać zwrot VAT w takim terminie będą doprecyzowane w ustawie o VAT. W tym przypadku prawo do ulgi będzie przysługiwało w każdym roku, w którym przedsiębiorca poniósł wydatek i spełnia warunki ustawowe. Opracowanie szczegółowych zasad rozliczania ulgi z takimi założeniami wymaga dokładniejszej analizy zmienianych przepisów, co jest utrudnione na etapie projektu z uwagi na jego objętość, jak również brak dodatkowych informacji.

Według informacji na stronach rządowych według stanu na dzień 23 października 2021 roku projekt ustawy jest przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Obrót bezgotówkowy a szara strefa - jakie ma znaczenie?

   Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy o Polskim Ładzie, obrót bezgotówkowy stanowi ważne narzędzie do zwalczania szarej strefy.
  2. Komu będzie przysługiwać ulga w związku z wprowadzeniem obrotu bezgotówkowego?

   Ulga będzie przysługiwała przedsiębiorcy, który wprowadzi możliwość przyjmowania płatności w formie bezgotówkowej, który wybrał opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych podatkiem według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
  3. Jakie wydatki podlegają odliczeniu w związku z ulgą za obrót bezgotówkowy?

   Odliczeniu będą podlegały wydatki na:
   • nabycie terminala płatniczego,
   • opłaty z tytułu najmu terminali,
   • odpisy amortyzacyjne,
   • opłaty interchange i systemowe.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie