Zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń w 2020 roku.

wynagrodzenia w 2020 roku

Rok 2019 przyniósł wiele zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Część znowelizowanych przepisów zaczęła już obowiązywać w trakcie 2019 roku i te zmiany obowiązują również od początku 2020 roku. Sprawdź jak zmieniło się rozliczanie wynagrodzeń w 2020 roku. Dodatkowe 4% podatku dla najbogatszych, zerowy PIT dla młodych oraz inne zmiany wraz z omówieniem.

Rok 2019 przyniósł wiele zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Część znowelizowanych przepisów zaczęła już obowiązywać w trakcie 2019 roku i te zmiany obowiązują również od początku 2020 roku. Poniżej krótkie przypomnienie tego co się zmieniło i jak to będzie się kształtowało w 2020 roku.

Zmiany w podatku dochodowym w 2019 roku

Od miesiąca sierpnia 2019 roku zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące zwolnienia z opłacania podatku dochodowego dla osób, które nie ukończyły 26 lat. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Od miesiąca października 2019 roku obniżono stawkę podatku PIT z 18% do 17% i podwyższono pracownicze koszty uzyskania przychodów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Co się zmienia w skali podatkowej w 2020 roku?

Od 2020 roku w pierwszym progu podatkowym będzie obowiązywała już przez cały rok stawka podatku PIT w wysokości 17%. Jest to konsekwencja zmiany wprowadzonej w 2019 roku.

Od jakiegoś czasu była zapowiadana zmiana potrącania 32% podatku PIT w trakcie miesiąca, w którym podatnik przekroczy dochód w wysokości 85.528 zł. Do końca 2019 roku jeżeli do przekroczenia pierwszego progu podatkowego dochodziło w trakcie miesiąca podatek w podwyższonej wysokości był naliczany i pobierany od następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie.

Według dotychczasowych zasad do dopłaty podatku dochodziło najczęściej w zeznaniu rocznym, a jeżeli podatnik korzystał z ulg i odliczeń to otrzymywał niższą kwotę nadpłaty. Po zmianie od 2020 roku wyższy podatek będzie potrącony w miesiącu przekroczenia progu 85.528 zł.

▲ wróć na początek

4% podatku dodatkowo dla najbogatszych

Za 2019 rok osoby, które osiągnęły dochody powyżej 1.000.000 złotych będą zobowiązane do obliczenia i zapłacenia 4% podatku od nadwyżki ponad 1 mln zł. Dla takich podatników w świetle wprowadzonych zmian obowiązują 3 progi podatkowe:

Danina solidarnościowa, bo tak nazywany jest 4% podatek będzie obejmowała wszystkie osoby, które osiągają dochody powyżej 1 mln złotych. Bez znaczenia pozostaje forma opodatkowania dochodów – według skali podatkowej czy podatkiem liniowym. Osoby, które wybrały podatek liniowy również zapłacają 4% podatku na zasadach jak powyżej. Danina solidarnościowa dotyczy wszystkich podatników zarówno tych pracujących na etacie jak i prowadzących działalność gospodarczą. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

PIT dla młodych do 26 roku życia

Od sierpnia 2019 roku przedsiębiorcy za osoby do 26 roku życia nie musieli opłacać zaliczki na podatek PIT. Płatnicy naliczali podatek według zasad obowiązujących do końca lipca jeżeli pracownik nie złożył oświadczenia, że może korzystać z nowych uprawnień.

Od 2020 roku jest odwrotnie. A mianowicie pracodawca nie potrąca podatku PIT, chyba że pracownik złoży oświadczenie o pobór zaliczek bez stosowania zwolnienia (art. 32 ust. 1f ustawy o PIT). Wówczas zaliczki na podatek będą potrącane od miesiąca następującego po miesiącu złożenia wniosku. Wnioski należy składać odrębnie dla każdego roku podatkowego.

Zmiany w zeznaniach rocznych za rok 2019 – przeczytaj.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość