Zmiany w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR – projektowana zmiana na 2020 rok.

PKPiR w 2020

Płacisz podatek dochodowy na zasadach ogólnych? W takim razie jesteś zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Sprawdź co może się zmienić od nowego roku.

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest swego rodzaju instrukcją ujmowania przychodów i kosztów z działalności gospodarczej. W PKPiR znajdują się wszystkie dokumenty związane z funkcjonowaniem firmy. Na podstawie zapisów, które znajdą się w PKPiR przedsiębiorca ustala w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, które wpłaca w okresach miesięcznych lub kwartalnych.

Po zakończeniu roku podatkowego PKPiR stanowi podstawę do sporządzenia zeznania rocznego. Wiele zapisów, które znajdują się w rozporządzeniu powiązanych jest z ustawami podatkowymi stąd konieczność aktualizacji zawartych tam uregulowań po zmianie przepisów.

Przedsiębiorstwo w spadku w PKPiR

Rozporządzenia są aktami wykonawczymi w relacji do ustaw i musi nastąpić zmiana dostosowawcza w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie zmienionej ustawy. Rok 2019 przyniósł wiele zmian przepisów podatkowych, między innymi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 24a ust. 7 dla przedsiębiorstw w spadku. Ustawa już obowiązuje nie zostały jednak dostosowane przepisy wykonawcze.

Zmiana rozporządzenia ma na celu dostosowanie rozporządzenia w taki sposób, aby były określone warunki prowadzenia PKPiR przez osoby otrzymujące przedsiębiorstwo w spadku.

Ewidencja wyposażenia oraz kart przychodów pracowników

2019 rok zmienił przepisy dla osób opłacających podatki w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Obowiązek posiadania ewidencji wyposażenia i kart przychodów pracowników został dla nich zniesiony od 2019 roku.

Realizowana polityka uproszczeń podatkowych ma na celu ograniczenie obowiązków ewidencyjnych i dokumentacyjnych. Stąd postulat, aby odejść od takiego obowiązku również w przypadku osób rozliczających podatki na zasadach ogólnych. Projekt rozporządzenia zawiera taką zmianę przepisów – znosi ewidencję wyposażenia i karty przychodów pracowników.

Prowadzenie PKPiR w systemie informatycznym

W przypadku prowadzenia PKPiR w systemie teleinformatycznym musi być spełnionych kilka warunków:

  • określona na piśmie szczegółowa instrukcja programu księgowego,
  • bezzwłoczny wgląd do księgi oraz możliwość wydrukowania wszystkich danych w porządku chronologicznym,
  • przechowywanie na nośnikach danych zabezpieczonych przed zniszczeniem, zniekształceniem, modyfikacją w sposób nieuprawniony.

W projekcie wprowadza się dodatkowy warunek uznania księgi prowadzonej w systemie teleinformatycznym za prawidłową, jeżeli możliwe będzie wytworzenie elektronicznej postaci księgi zgodnej ze strukturą logiczną opublikowaną w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów.

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Zniesienie obowiązku zgłoszenia prowadzenia PKPiR przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość