Zmiany w terminach podatkowych – wydłużenie

wydłużenie terminów podatkowych

Zastanawiasz się czy zdążysz z rozliczeniami podatkowymi na czas? Sprawdź jakie zmiany nastąpią w rozliczeniach.

Po raz kolejny powracamy do tematu zmian podatkowych w kontekście pandemii koronawirusa. Część z nich została już uchwalona albo jest w przededniu uchwalenia przez rząd i opublikowania. Dzisiaj odniesiemy się do terminów podatkowych, które są już pewne i można o nich przeczytać również na stronach Ministerstwa Finansów.

Podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników są zobowiązani do comiesięcznego naliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowniczych. Termin na zapłatę zaliczki upływa 20-dnia każdego miesiąca.

Zawiadomienie o zapłacie na rachunek bankowy spoza białej listy

Biała lista podatników funkcjonuje od września 2019 roku, ale od 2020 roku zostały wprowadzone przepisy w podatku dochodowym w myśl, których zapłata za fakturę na kwotę powyżej 15.000 zł musi być dokonana na rachunek bankowy znajdujący się na białej liście. Jeśli tak się nie stanie konieczne będzie wyłączenie wydatku z kosztów uzyskania przychodów. Istnieje mechanizm uniknięcia konsekwencji ze strony organów podatkowych pod warunkiem złożenia zawiadomienia ZAW-NR w terminie 3 dni od daty zapłaty.

Ewidencje papierowe BDO

Baza Danych Odpadowych (BDO) to kolejny obowiązek ewidencyjny dla przedsiębiorcy. Ta zmiana znacząco wpłynęła na obciążenie dodatkowymi obowiązkami tych przedsiębiorców, których dotyczy. Firmy w obecnej sytuacji nie są w stanie sprostać tym wymogom. Specustawa o koronawirusie wprowadza również istotne zmiany w tym obszarze.

Nie oznacza to, że przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku wprowadzenia danych do BDO, ale będą mieli na to czas do 31 stycznia 2022 roku. Wprowadzona zmiana ma na celu odciążenie przedsiębiorców od nadmiaru obowiązków informacyjnych w tym nietypowym okresie.

Uwaga!
 

Zbyt dużo terminów? Nie chcesz przegapić ważnej daty i przeoczyć wysyłki wniosku do odpowiedniej instytucji? Będąc klientem biura rachunkowego o najważniejszych terminach przypomni Ci Twój dedykowany księgowy! Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Polecamy nasz materiał video: Wsteczne rozliczenie straty podatkowej

Zeznania roczne za 2019 rok

Miesiąc kwiecień w normalnym układzie kończył okres rozliczeń rocznych. Ten rok nie jest jednak typowy stąd kolejna zmiana, o której czytamy na stronach Ministerstwa Finansów.

Co to oznacza w praktyce? Informacja jest najważniejsza dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i muszą samodzielnie wypełnić i wysłać rozliczenie roczne podatku. Pozostałe osoby, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 mają wstępnie przygotowane zeznania roczne w usłudze Twój e-PIT, które z automatu zostaną zaakceptowane i znajdą się w urzędzie skarbowym zgodnie z właściwością miejscową po 30 kwietnia. Nie oznacza to, że osoba, która będzie chciała zmienić rozliczenie zostanie pozbawiona takiej możliwości. Będzie można złożyć korektę zeznania PIT-37 i PIT-38.

wydłużenie terminów podatkowych

Zmiany terminów podatkowych w związku z epidemią COVID-19

Informacja roczna IFT-2/2R

Niektórzy przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają określone transakcje zagraniczne są zobowiązani i pobrania i odprowadzenia podatku u źródła i złożenia informacji rocznej do urzędu skarbowego IFT-2/2R.

Zmiana została opublikowana w Rozporządzeniu Ministra Finansów (Dz. U. 2020 poz. 563).

Wiele istotnych zmian, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie firm w epoce koronawirusa zostało przedstawionych w tzw. specustawie, zwaną również pakietem tarczy antykryzysowej. Więcej szczegółów zostanie zaprezentowanych w kolejnej publikacji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość