Zmiany w terminach podatkowych – wydłużenie

wydłużenie terminów podatkowych

Zastanawiasz się czy zdążysz z rozliczeniami podatkowymi na czas? Sprawdź jakie zmiany nastąpią w rozliczeniach.

Po raz kolejny powracamy do tematu zmian podatkowych w kontekście pandemii koronawirusa. Część z nich została już uchwalona albo jest w przededniu uchwalenia przez rząd i opublikowania. Dzisiaj odniesiemy się do terminów podatkowych, które są już pewne i można o nich przeczytać również na stronach Ministerstwa Finansów.

Podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników są zobowiązani do comiesięcznego naliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowniczych. Termin na zapłatę zaliczki upływa 20-dnia każdego miesiąca.

Zawiadomienie o zapłacie na rachunek bankowy spoza białej listy

Biała lista podatników funkcjonuje od września 2019 roku, ale od 2020 roku zostały wprowadzone przepisy w podatku dochodowym w myśl, których zapłata za fakturę na kwotę powyżej 15.000 zł musi być dokonana na rachunek bankowy znajdujący się na białej liście. Jeśli tak się nie stanie konieczne będzie wyłączenie wydatku z kosztów uzyskania przychodów. Istnieje mechanizm uniknięcia konsekwencji ze strony organów podatkowych pod warunkiem złożenia zawiadomienia ZAW-NR w terminie 3 dni od daty zapłaty.

Ewidencje papierowe BDO

Baza Danych Odpadowych (BDO) to kolejny obowiązek ewidencyjny dla przedsiębiorcy. Ta zmiana znacząco wpłynęła na obciążenie dodatkowymi obowiązkami tych przedsiębiorców, których dotyczy. Firmy w obecnej sytuacji nie są w stanie sprostać tym wymogom. Specustawa o koronawirusie wprowadza również istotne zmiany w tym obszarze.

Nie oznacza to, że przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku wprowadzenia danych do BDO, ale będą mieli na to czas do 31 stycznia 2022 roku. Wprowadzona zmiana ma na celu odciążenie przedsiębiorców od nadmiaru obowiązków informacyjnych w tym nietypowym okresie.

Uwaga!
 

Zbyt dużo terminów? Nie chcesz przegapić ważnej daty i przeoczyć wysyłki wniosku do odpowiedniej instytucji? Będąc klientem biura rachunkowego o najważniejszych terminach przypomni Ci Twój dedykowany księgowy! Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Zeznania roczne za 2019 rok

Miesiąc kwiecień w normalnym układzie kończył okres rozliczeń rocznych. Ten rok nie jest jednak typowy stąd kolejna zmiana, o której czytamy na stronach Ministerstwa Finansów.

Co to oznacza w praktyce? Informacja jest najważniejsza dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i muszą samodzielnie wypełnić i wysłać rozliczenie roczne podatku. Pozostałe osoby, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 mają wstępnie przygotowane zeznania roczne w usłudze Twój e-PIT, które z automatu zostaną zaakceptowane i znajdą się w urzędzie skarbowym zgodnie z właściwością miejscową po 30 kwietnia. Nie oznacza to, że osoba, która będzie chciała zmienić rozliczenie zostanie pozbawiona takiej możliwości. Będzie można złożyć korektę zeznania PIT-37 i PIT-38.

wydłużenie terminów podatkowych

Zmiany terminów podatkowych w związku z epidemią COVID-19

Informacja roczna IFT-2/2R

Niektórzy przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają określone transakcje zagraniczne są zobowiązani i pobrania i odprowadzenia podatku u źródła i złożenia informacji rocznej do urzędu skarbowego IFT-2/2R.

Zmiana została opublikowana w Rozporządzeniu Ministra Finansów (Dz. U. 2020 poz. 563).

Wiele istotnych zmian, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie firm w epoce koronawirusa zostało przedstawionych w tzw. specustawie, zwaną również pakietem tarczy antykryzysowej. Więcej szczegółów zostanie zaprezentowanych w kolejnej publikacji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość