Po raz kolejny powracamy do tematu zmian podatkowych w kontekście pandemii koronawirusa. Część z nich została już uchwalona albo jest w przededniu uchwalenia przez rząd i opublikowania. Dzisiaj odniesiemy się do terminów podatkowych, które są już pewne i można o nich przeczytać również na stronach Ministerstwa Finansów.
Podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników
Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników są zobowiązani do comiesięcznego naliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowniczych. Termin na zapłatę zaliczki upływa 20-dnia każdego miesiąca.
W związku z trudnościami, jakie powstały na skutek epidemii zaliczki pobrane w miesiącu marcu i kwietniu 2020 roku będą mogły być uregulowane do dnia 1 czerwca 2020 roku.
Zawiadomienie o zapłacie na rachunek bankowy spoza białej listy
Biała lista podatników funkcjonuje od września 2019 roku, ale od 2020 roku zostały wprowadzone przepisy w podatku dochodowym w myśl, których zapłata za fakturę na kwotę powyżej 15.000 zł musi być dokonana na rachunek bankowy znajdujący się na białej liście. Jeśli tak się nie stanie konieczne będzie wyłączenie wydatku z kosztów uzyskania przychodów. Istnieje mechanizm uniknięcia konsekwencji ze strony organów podatkowych pod warunkiem złożenia zawiadomienia ZAW-NR w terminie 3 dni od daty zapłaty.
Obecnie termin na złożenie takiego zawiadomienia został wydłużony do 14 dni o czym informuje Ministerstwo Finansów.
Ewidencje papierowe BDO
Baza Danych Odpadowych (BDO) to kolejny obowiązek ewidencyjny dla przedsiębiorcy. Ta zmiana znacząco wpłynęła na obciążenie dodatkowymi obowiązkami tych przedsiębiorców, których dotyczy. Firmy w obecnej sytuacji nie są w stanie sprostać tym wymogom. Specustawa o koronawirusie wprowadza również istotne zmiany w tym obszarze.
Wydłużone zostaną terminy na sporządzenie papierowej ewidencji do 31 grudnia 2020 roku.
Nie oznacza to, że przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku wprowadzenia danych do BDO, ale będą mieli na to czas do 31 stycznia 2022 roku. Wprowadzona zmiana ma na celu odciążenie przedsiębiorców od nadmiaru obowiązków informacyjnych w tym nietypowym okresie.
Uwaga!
Zbyt dużo terminów? Nie chcesz przegapić ważnej daty i przeoczyć wysyłki wniosku do odpowiedniej instytucji? Będąc klientem biura rachunkowego o najważniejszych terminach przypomni Ci Twój dedykowany księgowy! Zarejestruj się i sprawdź sam.
Zeznania roczne za 2019 rok
Miesiąc kwiecień w normalnym układzie kończył okres rozliczeń rocznych. Ten rok nie jest jednak typowy stąd kolejna zmiana, o której czytamy na stronach Ministerstwa Finansów.
Ministerstwo informuje, że termin na złożenie zeznania rocznego zostanie przedłużony bez żadnych konsekwencji z 30 kwietnia 2020 roku na koniec maja 2020 roku.
Co to oznacza w praktyce? Informacja jest najważniejsza dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i muszą samodzielnie wypełnić i wysłać rozliczenie roczne podatku. Pozostałe osoby, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 mają wstępnie przygotowane zeznania roczne w usłudze Twój e-PIT, które z automatu zostaną zaakceptowane i znajdą się w urzędzie skarbowym zgodnie z właściwością miejscową po 30 kwietnia. Nie oznacza to, że osoba, która będzie chciała zmienić rozliczenie zostanie pozbawiona takiej możliwości. Będzie można złożyć korektę zeznania PIT-37 i PIT-38.
Informacja roczna IFT-2/2R
Niektórzy przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają określone transakcje zagraniczne są zobowiązani i pobrania i odprowadzenia podatku u źródła i złożenia informacji rocznej do urzędu skarbowego IFT-2/2R.
Termin na złożenie informacji upływa 31 marca każdego roku, w 2020 roku zostanie on przedłużony do 31 maja 2020 roku.
Zmiana została opublikowana w Rozporządzeniu Ministra Finansów (Dz. U. 2020 poz. 563).
Wiele istotnych zmian, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie firm w epoce koronawirusa zostało przedstawionych w tzw. specustawie, zwaną również pakietem tarczy antykryzysowej. Więcej szczegółów zostanie zaprezentowanych w kolejnej publikacji.