Blog

Zmiany w terminach podatkowych – wydłużenie

Po raz kolejny powracamy do tematu zmian podatkowych w kontekście pandemii koronawirusa. Część z nich została już uchwalona albo jest w przededniu uchwalenia przez rząd i opublikowania. Dzisiaj odniesiemy się do terminów podatkowych, które są już pewne i można o nich przeczytać również na stronach Ministerstwa Finansów.

Podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników są zobowiązani do comiesięcznego naliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowniczych. Termin na zapłatę zaliczki upływa 20-dnia każdego miesiąca.

Zawiadomienie o zapłacie na rachunek bankowy spoza białej listy

Biała lista podatników funkcjonuje od września 2019 roku, ale od 2020 roku zostały wprowadzone przepisy w podatku dochodowym w myśl, których zapłata za fakturę na kwotę powyżej 15.000 zł musi być dokonana na rachunek bankowy znajdujący się na białej liście. Jeśli tak się nie stanie konieczne będzie wyłączenie wydatku z kosztów uzyskania przychodów. Istnieje mechanizm uniknięcia konsekwencji ze strony organów podatkowych pod warunkiem złożenia zawiadomienia ZAW-NR w terminie 3 dni od daty zapłaty.

Ewidencje papierowe BDO

Baza Danych Odpadowych (BDO) to kolejny obowiązek ewidencyjny dla przedsiębiorcy. Ta zmiana znacząco wpłynęła na obciążenie dodatkowymi obowiązkami tych przedsiębiorców, których dotyczy. Firmy w obecnej sytuacji nie są w stanie sprostać tym wymogom. Specustawa o koronawirusie wprowadza również istotne zmiany w tym obszarze.

Nie oznacza to, że przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku wprowadzenia danych do BDO, ale będą mieli na to czas do 31 stycznia 2022 roku. Wprowadzona zmiana ma na celu odciążenie przedsiębiorców od nadmiaru obowiązków informacyjnych w tym nietypowym okresie.

Uwaga!

Zbyt dużo terminów? Nie chcesz przegapić ważnej daty i przeoczyć wysyłki wniosku do odpowiedniej instytucji? Będąc klientem biura rachunkowego o najważniejszych terminach przypomni Ci Twój dedykowany księgowy! Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Zeznania roczne za 2019 rok

Miesiąc kwiecień w normalnym układzie kończył okres rozliczeń rocznych. Ten rok nie jest jednak typowy stąd kolejna zmiana, o której czytamy na stronach Ministerstwa Finansów.

Co to oznacza w praktyce? Informacja jest najważniejsza dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i muszą samodzielnie wypełnić i wysłać rozliczenie roczne podatku. Pozostałe osoby, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 mają wstępnie przygotowane zeznania roczne w usłudze Twój e-PIT, które z automatu zostaną zaakceptowane i znajdą się w urzędzie skarbowym zgodnie z właściwością miejscową po 30 kwietnia. Nie oznacza to, że osoba, która będzie chciała zmienić rozliczenie zostanie pozbawiona takiej możliwości. Będzie można złożyć korektę zeznania PIT-37 i PIT-38.

Zmiany terminów podatkowych w związku z epidemią COVID-19

Informacja roczna IFT-2/2R

Niektórzy przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają określone transakcje zagraniczne są zobowiązani i pobrania i odprowadzenia podatku u źródła i złożenia informacji rocznej do urzędu skarbowego IFT-2/2R.

Zmiana została opublikowana w Rozporządzeniu Ministra Finansów (Dz. U. 2020 poz. 563).

Wiele istotnych zmian, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie firm w epoce koronawirusa zostało przedstawionych w tzw. specustawie, zwaną również pakietem tarczy antykryzysowej. Więcej szczegółów zostanie zaprezentowanych w kolejnej publikacji.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

11 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

12 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

12 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

14 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu