IFT-2/2R – jak wykazać przychody kontrahentów zagranicznych?

Przedsiębiorcy, którzy na skutek transakcji z zagranicznymi przedsiębiorcami zostali zobowiązani do odprowadzenia podatku u źródła, powinni pamiętać o obowiązku informacyjnym wobec urzędu skarbowego. Sprawdź, jak wypełnić informację roczną IFT-2/2R!

IFT-2/2R – wartość przychodu i podatku

W informacji IFT-2R przedsiębiorca wykazuje wysokość dochodu, jaki uzyskał jego kontrahent zagraniczny w wyniku współpracy w określonych obszarach; a także podatku, który został pobrany na podstawie tego dochodu. Co ważne, informacja obejmuje kwoty stanowiące podstawę pobrania podatku w danym roku podatkowym. Jest to bardzo istotne, gdyż nie zawsze wartości te pokryją się z kwotami zaksięgowanymi w ewidencji przedsiębiorcy albo przelanymi na konto kontrahenta.

Różnice mogą zatem wynikać z:

 • Kursu walut – wartości w walucie obcej przeliczamy dla celów podatku u źródła według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania należności;
 • Przedłużonych terminów płatności – faktury za transakcję mogą zostać wystawione i zaksięgowane w danym roku podatkowym, ale opłacone – w kolejnym; wtedy transakcję wykazujemy w informacji za rok, w którym miała miejsce zapłata;
 • Opłaconego podatku u źródła – w informacji należy wykazać kwoty będące podstawą opodatkowania podatkiem u źródła, natomiast w rzeczywistości płatność mogła być niższa – pomniejszona właśnie o kwotę opłaconego podatku.

Warto pamiętać, że co do zasady podatek u źródła powinien zostać pobrany z wynagrodzenia zagranicznego kontrahenta – tj. należy pomniejszyć dokonywaną wypłatę o wartość podatku. Zgodnie z dotychczasową opinią organów skarbowych, ewentualne opłacenie podatku przez nabywcę wiąże się z koniecznością opłacenia podatku u źródła od wartości podatku (ubruttowienia transakcji). Wartość transakcji ubruttawia się, dzieląc wartość należności przez różnicę między 1 a wartością podatku u źródła.

 • Podatek u źródła płacony przez sprzedawcę:
 
Wartość należności 2000 zł
20% podatku dla US 2000 zł * 20% = 400 zł
Wpłata dla kontrahenta (pomniejszona o podatek) 2000 zł – 400 zł = 1600 zł
 
 • Podatek u źródła płacony przez nabywcę:
 
Ubruttowiona wartość należności 2000 zł/(1 – 0,2) = 2000 zł/0,8 = 2500 zł
20% podatku dla US 2500 zł * 20% = 500 zł
Wpłata dla kontrahenta 2000 zł

IFT-2/2R – formularz na przykładzie

Przedsiębiorca Adam Nowak w 2017 r. korzystał z usług doradczych Advise GmbH – spółki z Niemiec. Otrzymał trzy faktury:

 • w kwietniu 2017 r. na kwotę 400 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 4,0) w kwietniu 2017 r. – kwota w walucie polskiej wyniosła 1600 zł
 • w październiku 2017 r. na kwotę 2000 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 5,0) w listopadzie 2017 r. – kwota w walucie polskiej wyniosła 10000 zł
 • w grudniu 2017 r., na kwotę 800 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 4,5) w styczniu 2018 r., kwota w walucie polskiej 3600 zł.

Adam Nowak nie posiada certyfikatu rezydencji Advise GmbH. Podatek u źródła jest płacony z wynagrodzenia sprzedawcy.

 • Wartość zapłaconego podatku:
  • 1600 zł * 20% = 320 zł
  • 10000 zł * 20% = 2000 zł
  • Łącznie: 320 zł + 2000 zł = 2320 zł
 • Wartość przekazana kontrahentowi:
  • 1600 zł – 320 zł = 1280 zł
  • 10000 zł – 2000 zł = 8000 zł
  • Łącznie 1280 zł + 8000 zł = 9280 zł
 • Wartość podstawy opodatkowania w informacji:
  • 1600 zł + 10000 zł = 11600 zł.

Trzecia płatność została przekazana w styczniu 2018 r., w związku z czym nie wzięto jej pod uwagę przy wypełnianiu informacji.

Wypełniając IFT-2R za 2017 r. Adam Nowak wprowadzi dane wstępne – NIP swojej firmy oraz okres, którego druk dotyczy:

IFT_1

Następnie przechodzi do wypełnienia poszczególnych części:

A. Miejsce i cel składania deklaracji:

IFT_2

B. Dane swojej firmy jako płatnika podatku:

IFT_3

C. Dane kontrahenta – firmy otrzymującej należność:

IFT_4

D. Informacja o wysokości przekazanej należności oraz pobranym podatku (w złotówkach) w części dotyczącej dochodów opodatkowanych:

IFT_5

E. Informacja szczegółowa o należnych kwotach oraz podatku za poszczególne miesiące:

IFT_6

H. Podpis i data sporządzenia dokumentu:

IFT_7

Warto pamiętać, że obowiązkowa jest jedynie informacja roczna (IFT-2R). W trakcie roku formularz (IFT-2) składamy wyłącznie na wniosek kontrahenta – wtedy też konieczne byłoby uzupełnienie pominiętych w tym przypadku dat w części G druku. Podobnie, gdyby formularz składał podmiot, którego rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym (np. spółka z o. o.) konieczne mogłoby się okazać wypełnienie części F, dotyczącej roku podatkowego.

Facebook i Google – nie musisz płacić podatku? Sprawdź, jak wypełnić deklarację!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań