IFT-2/2R – jak wykazać przychody kontrahentów zagranicznych?

wypełnienie informacji IFT-2R

W prowadzonej działalności często przedsiębiorcy rozliczają transakcje z kontrahentami z innych krajów. Czasem zakup usług od zagranicznego podatnika może się wiązać z opłaceniem podatku u źródła. Sprawdź, jak wypełnić informację roczną IFT-2/2R!

Przedsiębiorcy, którzy na skutek transakcji z zagranicznymi przedsiębiorcami zostali zobowiązani do wykazania podatku u źródła, powinni pamiętać o obowiązku informacyjnym wobec urzędu skarbowego. Obligatoryjnie po zakończeniu roku konieczne jest przedstawienie informacji IFT-2R.

IFT-2/2R – wartość przychodu i podatku

W informacji IFT-2R przedsiębiorca wykazuje wysokość dochodu, jaki uzyskał jego kontrahent zagraniczny w wyniku współpracy w określonych obszarach; a także podatku, który został pobrany na podstawie tego dochodu. Co ważne, informacja obejmuje kwoty stanowiące podstawę pobrania podatku w danym roku podatkowym. Jest to bardzo istotne, gdyż nie zawsze wartości te pokryją się z kwotami zaksięgowanymi w ewidencji przedsiębiorcy albo przelanymi na konto kontrahenta.

Różnice mogą zatem wynikać z:

 • Kursu walut – wartości w walucie obcej przeliczamy dla celów podatku u źródła według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania należności;
 • Przedłużonych terminów płatności – faktury za transakcję mogą zostać wystawione i zaksięgowane w danym roku podatkowym, ale opłacone – w kolejnym; wtedy transakcję wykazujemy w informacji za rok, w którym miała miejsce zapłata;
 • Opłaconego podatku u źródła – w informacji należy wykazać kwoty będące podstawą opodatkowania podatkiem u źródła, natomiast w rzeczywistości płatność mogła być niższa – pomniejszona właśnie o kwotę opłaconego podatku.

Warto pamiętać, że co do zasady podatek u źródła powinien zostać pobrany z wynagrodzenia zagranicznego kontrahenta – tj. należy pomniejszyć dokonywaną wypłatę o wartość podatku. Zgodnie z dotychczasową opinią organów skarbowych, ewentualne opłacenie podatku przez nabywcę wiąże się z koniecznością opłacenia podatku u źródła od wartości podatku (ubruttowienia transakcji). Wartość transakcji ubruttawia się, dzieląc wartość należności przez różnicę między 1 a wartością podatku u źródła.

 • Podatek u źródła płacony przez sprzedawcę:
 
Wartość należności 2000 zł
20% podatku dla US 2000 zł * 20% = 400 zł
Wpłata dla kontrahenta (pomniejszona o podatek) 2000 zł – 400 zł = 1600 zł
 
 • Podatek u źródła płacony przez nabywcę:
 
Ubruttowiona wartość należności 2000 zł/(1 – 0,2) = 2000 zł/0,8 = 2500 zł
20% podatku dla US 2500 zł * 20% = 500 zł
Wpłata dla kontrahenta 2000 zł
 

IFT-2/2R – formularz na przykładzie

Przedsiębiorca Adam Nowak w 2020 r. korzystał z usług doradczych Advise GmbH – spółki z Niemiec. Otrzymał trzy faktury:

 • w kwietniu 2020 r. na kwotę 400 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 4,0) w kwietniu 2020 r. – kwota w walucie polskiej wyniosła 1600 zł
 • w październiku 2020 r. na kwotę 2000 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 5,0) w listopadzie 2020 r. – kwota w walucie polskiej wyniosła 10000 zł
 • w grudniu 2020 r., na kwotę 800 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 4,5) w styczniu 2021 r., kwota w walucie polskiej 3600 zł.

Podane kursy walut są fikcyjne.

Adam Nowak nie posiada certyfikatu rezydencji Advise GmbH. Podatek u źródła jest płacony z wynagrodzenia sprzedawcy.

 • Wartość zapłaconego podatku:
  • 1600 zł * 20% = 320 zł
  • 10000 zł * 20% = 2000 zł
  • Łącznie: 320 zł + 2000 zł = 2320 zł
 • Wartość przekazana kontrahentowi:
  • 1600 zł – 320 zł = 1280 zł
  • 10000 zł – 2000 zł = 8000 zł
  • Łącznie 1280 zł + 8000 zł = 9280 zł
 • Wartość podstawy opodatkowania w informacji:
  • 1600 zł + 10000 zł = 11600 zł.

Trzecia płatność została przekazana w styczniu 2021 r., w związku z czym nie wzięto jej pod uwagę przy wypełnianiu informacji.

Wypełniając IFT-2R za 2020 r. Adam Nowak wprowadzi dane wstępne – NIP swojej firmy oraz okres, którego druk dotyczy:

 
 

Następnie przechodzi do wypełnienia poszczególnych części:

A. Miejsce i cel składania deklaracji:

 
 

B. Dane swojej firmy jako płatnika podatku:

 
 

C. Dane kontrahenta – firmy otrzymującej należność:

 
 

D. Informacja o wysokości przekazanej należności oraz pobranym podatku (w złotówkach) w części dotyczącej dochodów opodatkowanych:

 
 

E. Informacja szczegółowa o należnych kwotach oraz podatku za poszczególne miesiące:

 
 

F.G.H. Informacje dodatkowe, uzupełniające oraz podpis i data sporządzenia dokumentu:

 
  Uwaga!

Deklarację IFT-2R do urzędu można wysłać tylko drogą elektroniczną z użyciem elektronicznego podpisu kwalifikowanego.
W przypadku braku posiadania e-podpisu, można złożyć w urzędzie upoważnienie do podpisywania deklaracji w naszym imieniu (UPL_1).

Warto pamiętać, że obowiązkowa jest jedynie informacja roczna (IFT-2R), którą w terminie do 31 marca należy wysłać do urzędu skarbowego oraz do kontrahenta. W trakcie roku formularz (IFT-2) składamy wyłącznie na wniosek kontrahenta – w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

3 komentarze

 1. Serafin

  Jaką stawkę podatku wpisać w kolumnie f części D, jeżeli w części E wykazujemy różne stawki podatku z tego samego tytułu (brak certyfikatu w I półroczu 20%, otrzymany certyfikat w II połowie roku 2020 podatek 10%)

 2. Dariusz

  Deklaracje składamy w formie elektronicznej, a nie papierowej.

 3. Iwona

  Ja wykazać najem terminala z Luksemburga?
  Jaka pozycja i jaka stawka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość