IFT-2/2R – jak wykazać przychody kontrahentów zagranicznych?

wypełnienie informacji IFT-2R

W prowadzonej działalności często przedsiębiorcy rozliczają transakcje z kontrahentami z innych krajów. Czasem zakup usług od zagranicznego podatnika może się wiązać z opłaceniem podatku u źródła. Sprawdź, jak wypełnić informację roczną IFT-2/2R!

Przedsiębiorcy, którzy na skutek transakcji z zagranicznymi przedsiębiorcami zostali zobowiązani do wykazania podatku u źródła, powinni pamiętać o obowiązku informacyjnym wobec urzędu skarbowego. Obligatoryjnie po zakończeniu roku konieczne jest przedstawienie informacji IFT-2R.

IFT-2/2R – wartość przychodu i podatku

W informacji IFT-2R przedsiębiorca wykazuje wysokość dochodu, jaki uzyskał jego kontrahent zagraniczny w wyniku współpracy w określonych obszarach; a także podatku, który został pobrany na podstawie tego dochodu. Co ważne, informacja obejmuje kwoty stanowiące podstawę pobrania podatku w danym roku podatkowym. Jest to bardzo istotne, gdyż nie zawsze wartości te pokryją się z kwotami zaksięgowanymi w ewidencji przedsiębiorcy albo przelanymi na konto kontrahenta.

Różnice mogą zatem wynikać z:

 • Kursu walut – wartości w walucie obcej przeliczamy dla celów podatku u źródła według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania należności;
 • Przedłużonych terminów płatności – faktury za transakcję mogą zostać wystawione i zaksięgowane w danym roku podatkowym, ale opłacone – w kolejnym; wtedy transakcję wykazujemy w informacji za rok, w którym miała miejsce zapłata;
 • Opłaconego podatku u źródła – w informacji należy wykazać kwoty będące podstawą opodatkowania podatkiem u źródła, natomiast w rzeczywistości płatność mogła być niższa – pomniejszona właśnie o kwotę opłaconego podatku.

Warto pamiętać, że co do zasady podatek u źródła powinien zostać pobrany z wynagrodzenia zagranicznego kontrahenta – tj. należy pomniejszyć dokonywaną wypłatę o wartość podatku. Zgodnie z dotychczasową opinią organów skarbowych, ewentualne opłacenie podatku przez nabywcę wiąże się z koniecznością opłacenia podatku u źródła od wartości podatku (ubruttowienia transakcji). Wartość transakcji ubruttawia się, dzieląc wartość należności przez różnicę między 1 a wartością podatku u źródła.

 • Podatek u źródła płacony przez sprzedawcę:
 
Wartość należności 2000 zł
20% podatku dla US 2000 zł * 20% = 400 zł
Wpłata dla kontrahenta (pomniejszona o podatek) 2000 zł – 400 zł = 1600 zł
 
 • Podatek u źródła płacony przez nabywcę:
 
Ubruttowiona wartość należności 2000 zł/(1 – 0,2) = 2000 zł/0,8 = 2500 zł
20% podatku dla US 2500 zł * 20% = 500 zł
Wpłata dla kontrahenta 2000 zł
 

IFT-2/2R – formularz na przykładzie

Przedsiębiorca Adam Nowak w 2020 r. korzystał z usług doradczych Advise GmbH – spółki z Niemiec. Otrzymał trzy faktury:

 • w kwietniu 2020 r. na kwotę 400 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 4,0) w kwietniu 2020 r. – kwota w walucie polskiej wyniosła 1600 zł
 • w październiku 2020 r. na kwotę 2000 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 5,0) w listopadzie 2020 r. – kwota w walucie polskiej wyniosła 10000 zł
 • w grudniu 2020 r., na kwotę 800 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 4,5) w styczniu 2021 r., kwota w walucie polskiej 3600 zł.

Podane kursy walut są fikcyjne.

Adam Nowak nie posiada certyfikatu rezydencji Advise GmbH. Podatek u źródła jest płacony z wynagrodzenia sprzedawcy.

 • Wartość zapłaconego podatku:
  • 1600 zł * 20% = 320 zł
  • 10000 zł * 20% = 2000 zł
  • Łącznie: 320 zł + 2000 zł = 2320 zł
 • Wartość przekazana kontrahentowi:
  • 1600 zł – 320 zł = 1280 zł
  • 10000 zł – 2000 zł = 8000 zł
  • Łącznie 1280 zł + 8000 zł = 9280 zł
 • Wartość podstawy opodatkowania w informacji:
  • 1600 zł + 10000 zł = 11600 zł.

Trzecia płatność została przekazana w styczniu 2021 r., w związku z czym nie wzięto jej pod uwagę przy wypełnianiu informacji.

Wypełniając IFT-2R za 2020 r. Adam Nowak wprowadzi dane wstępne – NIP swojej firmy oraz okres, którego druk dotyczy:

 
 

Następnie przechodzi do wypełnienia poszczególnych części:

A. Miejsce i cel składania deklaracji:

 
 

B. Dane swojej firmy jako płatnika podatku:

 
 

C. Dane kontrahenta – firmy otrzymującej należność:

 
 

D. Informacja o wysokości przekazanej należności oraz pobranym podatku (w złotówkach) w części dotyczącej dochodów opodatkowanych:

 
 

E. Informacja szczegółowa o należnych kwotach oraz podatku za poszczególne miesiące:

 
 

F.G.H. Informacje dodatkowe, uzupełniające oraz podpis i data sporządzenia dokumentu:

 
  Uwaga!

Deklarację IFT-2R do urzędu można wysłać tylko drogą elektroniczną z użyciem elektronicznego podpisu kwalifikowanego.
W przypadku braku posiadania e-podpisu, można złożyć w urzędzie upoważnienie do podpisywania deklaracji w naszym imieniu (UPL_1).

Warto pamiętać, że obowiązkowa jest jedynie informacja roczna (IFT-2R), którą w terminie do 31 marca należy wysłać do urzędu skarbowego oraz do kontrahenta. W trakcie roku formularz (IFT-2) składamy wyłącznie na wniosek kontrahenta – w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

3 komentarze

 1. Serafin

  Jaką stawkę podatku wpisać w kolumnie f części D, jeżeli w części E wykazujemy różne stawki podatku z tego samego tytułu (brak certyfikatu w I półroczu 20%, otrzymany certyfikat w II połowie roku 2020 podatek 10%)

 2. Dariusz

  Deklaracje składamy w formie elektronicznej, a nie papierowej.

 3. Iwona

  Ja wykazać najem terminala z Luksemburga?
  Jaka pozycja i jaka stawka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość