Zmiany w zeznaniach rocznych za rok 2019

rozliczenie roczne do 20 stycznia 2020

Rozliczenie roczne za 2019 rok coraz bliżej! . Co zaliczkami za grudzień 2019 w przypadku ryczałtu? Jak zmieniły się formularze PIT? Czy w ubiegłym roku wprowadzono nowe ulgi w podatku dochodowym, które można rozliczyć w 2020 roku? Poznaj zmiany w formularzach i zaliczkach wraz z omówieniem.

Właściwie co roku Ministerstwo Finansów przedstawia nowe wzory formularzy do sporządzenia zeznań rocznych. Niekiedy zmiany są tylko kosmetyczne, ale często konieczne jest dostosowanie druków do zmian w przepisach. Rok 2019 obfitował w nowości podatkowe, w których przedsiębiorcom czasem ciężko się połapać. Poniższe zestawienie może pomóc rozwiać wątpliwości przy składaniu rocznych pitów.

1. Ryczałt ewidencjonowany

Nowy termin

Na osoby korzystające z tej formy rozliczenia czeka od 2020 roku istotna zmiana. Po raz pierwszy zeznanie roczne będzie składane nie do końca stycznia, a w nowym terminie: między 15 a ostatnim dniem lutego. Dodatkowo w związku z tym, że 29.02.2020 wypada w sobotę ostateczny termin złożenia przesuwa się na 2 marca.

Ostatnia zaliczka

To nie koniec nowości. Dotychczas zaliczki za ostatni miesiąc czy kwartał nie wpłacało się do 20 stycznia, a jako podatek wynikający z deklaracji rocznej w terminie do końca stycznia.

Z początkiem 2019 zmianie uległy zapisy w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, m.in. art. 21 ust. 1 wskazuje obecnie, że:

Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania.

Oznacza to, że ostatnią zaliczkę powinniśmy wpłacić przed 29.02.2020.

Brak załącznika

Nieodłącznym elementem zeznania rocznego były załączniki PIT-28/A czy PIT-28/B. W 2020 roku tylko wspólnicy spółek będą musieli dołączyć tę dodatkową informację o przychodach w formie PIT-28/B do zeznania PIT-28. Osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą czy też nie (np. najem) obowiązek ten już nie dotyczy – załącznik PIT-28/A został zniesiony.

▲ wróć na początek

2. Zmiany w formularzach

Oddzielne druki

W zeznaniach za rok 2018 weszła możliwość dokonania rozliczenia rocznego także przedsiębiorstw w spadku, odpowiednią opcję należało skreślić na składanym formularzu.

Ważne!
 

Przepisy zmieniają się zbyt często? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. O nowych obowiązkach dowiesz się od razu! Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Nowe pola

Ułatwieniem na drukach dotyczących rozliczenia roku 2019 jest dodatkowe pole, na którym można podać numer rachunku osobistego do zwrotu nadpłaty podatku (dotyczy PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28, na PIT-37 ta możliwość była już w poprzednim roku). Jeśli rachunek bankowy związany z prowadzoną działalnością został zgłoszony w CEIDG, to co do zasady nadpłata będzie przekazana właśnie na konto firmowe. Wskazanie rachunku prywatnego w składanym formularzu spowoduje, że tylko nadpłata z zeznania rocznego będzie na nie przekazana.

Nowością jest także informowanie dopiero w składanym zeznaniu rocznym o wyborze w poprzednim roku m.in.:

Kryptowaluty

Nowelizacja przepisów ustawy o podatku dochodowym wprowadziła też zmiany w rozliczaniu działalności polegającej na handlu kryptowalutami. Od 2019 roku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 11 przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej są traktowane jako przychody z kapitałów pieniężnych. W związku z tym formularzem właściwym dla tego rodzaju dochodów będzie PIT-38, także w przypadku gdy transakcje te były wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

▲ wróć na początek

3. Zasady ogólne

Ostatnia zaliczka

Zmiany w przepisach dodają nowe lub też likwidują poprzednie opcje rozliczeń. Od zeznań za rok 2019 nie ma już możliwości braku zapłaty zaliczki za ostatni miesiąc/kwartał roku, jeśli zeznanie roczne złożone by było przed terminem jej zapłaty. Zaliczkę za grudzień czy czwarty kwartał 2019 wpłacamy do 20 stycznia 2020, uwzględniając nowy numer do wpłat – czyli swój indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Podobnie jak przy ryczałcie zeznanie podatkowe można w tym roku składać dopiero od 15 lutego. Deklaracje przesłane przed tym terminem będą uznane za złożone w dniu 15 lutego. Termin ostateczny nie zmienił się i upływa w czwartek 30 kwietnia 2020.

4. Nowe ulgi i załączniki

W zależności od formy opodatkowania podatnicy mają możliwość skorzystania z odliczeń i ulg. Jedną z nich jest ulga IP BOX, dla której powstał nowy załącznik PIT/IP. Na deklaracjach w części INFORMACJE O ZAŁĄCZNIKACH pojawiły się także PIT/NZI oraz PIT/PM – oba związane z informacją o wysokości wartości rynkowej składnika majątku.

Dochód, a w przypadku ryczałtowców przychód, może być także obniżony przez kwoty wykazywane w załączniku PIT/O. Katalog ulg za 2019 został rozszerzony o ulgę termomodernizacyjną oraz darowizny przekazane na cele kształcenia zawodowego. Z obu będą mogli skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem, wg skali lub stawki 19%. Oznacza to, że liniowcy otrzymali dwie dodatkowe ulgi. Jak dotąd jedyną była możliwość odliczenia wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Szczegóły o dokonanych wpłatach na IKZE były wyszczególniane w PIT-36L. Po modyfikacji deklaracji rocznych, także podatnicy którzy wybrali podatek liniowy, wykazują to odliczenie w załączniku PIT/O.

Dowiedz się więcej na temat obowiązków przedsiębiorcy na koniec 2019 roku.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość