Blog ifirma.pl

Zmiany w zeznaniach rocznych za rok 2019

|
|
5 minut czytania
Rozliczenie roczne za 2019 rok coraz bliżej! . Co zaliczkami za grudzień 2019 w przypadku ryczałtu? Jak zmieniły się formularze PIT? Czy w ubiegłym roku wprowadzono nowe ulgi w podatku dochodowym, które można rozliczyć w 2020 roku? Poznaj zmiany w formularzach i zaliczkach wraz z omówieniem.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Właściwie co roku Ministerstwo Finansów przedstawia nowe wzory formularzy do sporządzenia zeznań rocznych. Niekiedy zmiany są tylko kosmetyczne, ale często konieczne jest dostosowanie druków do zmian w przepisach. Rok 2019 obfitował w nowości podatkowe, w których przedsiębiorcom czasem ciężko się połapać. Poniższe zestawienie może pomóc rozwiać wątpliwości przy składaniu rocznych pitów.

1. Ryczałt ewidencjonowany

Nowy termin

Na osoby korzystające z tej formy rozliczenia czeka od 2020 roku istotna zmiana. Po raz pierwszy zeznanie roczne będzie składane nie do końca stycznia, a w nowym terminie: między 15 a ostatnim dniem lutego. Dodatkowo w związku z tym, że 29.02.2020 wypada w sobotę ostateczny termin złożenia przesuwa się na 2 marca.

Ostatnia zaliczka

To nie koniec nowości. Dotychczas zaliczki za ostatni miesiąc czy kwartał nie wpłacało się do 20 stycznia, a jako podatek wynikający z deklaracji rocznej w terminie do końca stycznia.

Z początkiem 2019 zmianie uległy zapisy w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, m.in. art. 21 ust. 1 wskazuje obecnie, że:

Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania.

Oznacza to, że ostatnią zaliczkę powinniśmy wpłacić przed 29.02.2020.

Brak załącznika

Nieodłącznym elementem zeznania rocznego były załączniki PIT-28/A czy PIT-28/B. W 2020 roku tylko wspólnicy spółek będą musieli dołączyć tę dodatkową informację o przychodach w formie PIT-28/B do zeznania PIT-28. Osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą czy też nie (np. najem) obowiązek ten już nie dotyczy – załącznik PIT-28/A został zniesiony.

▲ wróć na początek

2. Zmiany w formularzach

Oddzielne druki

W zeznaniach za rok 2018 weszła możliwość dokonania rozliczenia rocznego także przedsiębiorstw w spadku, odpowiednią opcję należało skreślić na składanym formularzu.

Ważne!
 

Przepisy zmieniają się zbyt często? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. O nowych obowiązkach dowiesz się od razu! Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Nowe pola

Ułatwieniem na drukach dotyczących rozliczenia roku 2019 jest dodatkowe pole, na którym można podać numer rachunku osobistego do zwrotu nadpłaty podatku (dotyczy PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28, na PIT-37 ta możliwość była już w poprzednim roku). Jeśli rachunek bankowy związany z prowadzoną działalnością został zgłoszony w CEIDG, to co do zasady nadpłata będzie przekazana właśnie na konto firmowe. Wskazanie rachunku prywatnego w składanym formularzu spowoduje, że tylko nadpłata z zeznania rocznego będzie na nie przekazana.

Nowością jest także informowanie dopiero w składanym zeznaniu rocznym o wyborze w poprzednim roku m.in.:

Kryptowaluty

Nowelizacja przepisów ustawy o podatku dochodowym wprowadziła też zmiany w rozliczaniu działalności polegającej na handlu kryptowalutami. Od 2019 roku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 11 przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej są traktowane jako przychody z kapitałów pieniężnych. W związku z tym formularzem właściwym dla tego rodzaju dochodów będzie PIT-38, także w przypadku gdy transakcje te były wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

▲ wróć na początek

3. Zasady ogólne

Ostatnia zaliczka

Zmiany w przepisach dodają nowe lub też likwidują poprzednie opcje rozliczeń. Od zeznań za rok 2019 nie ma już możliwości braku zapłaty zaliczki za ostatni miesiąc/kwartał roku, jeśli zeznanie roczne złożone by było przed terminem jej zapłaty. Zaliczkę za grudzień czy czwarty kwartał 2019 wpłacamy do 20 stycznia 2020, uwzględniając nowy numer do wpłat – czyli swój indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Podobnie jak przy ryczałcie zeznanie podatkowe można w tym roku składać dopiero od 15 lutego. Deklaracje przesłane przed tym terminem będą uznane za złożone w dniu 15 lutego. Termin ostateczny nie zmienił się i upływa w czwartek 30 kwietnia 2020.

4. Nowe ulgi i załączniki

W zależności od formy opodatkowania podatnicy mają możliwość skorzystania z odliczeń i ulg. Jedną z nich jest ulga IP BOX, dla której powstał nowy załącznik PIT/IP. Na deklaracjach w części INFORMACJE O ZAŁĄCZNIKACH pojawiły się także PIT/NZI oraz PIT/PM – oba związane z informacją o wysokości wartości rynkowej składnika majątku.

Dochód, a w przypadku ryczałtowców przychód, może być także obniżony przez kwoty wykazywane w załączniku PIT/O. Katalog ulg za 2019 został rozszerzony o ulgę termomodernizacyjną oraz darowizny przekazane na cele kształcenia zawodowego. Z obu będą mogli skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem, wg skali lub stawki 19%. Oznacza to, że liniowcy otrzymali dwie dodatkowe ulgi. Jak dotąd jedyną była możliwość odliczenia wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Szczegóły o dokonanych wpłatach na IKZE były wyszczególniane w PIT-36L. Po modyfikacji deklaracji rocznych, także podatnicy którzy wybrali podatek liniowy, wykazują to odliczenie w załączniku PIT/O.

Dowiedz się więcej na temat obowiązków przedsiębiorcy na koniec 2019 roku.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Magdalena Rojewska

Absolwentka wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach ze specjalnością z integracji europejskiej przez kilkanaście lat zdobywała doświadczenie w księgowości. Od ponad dekady związana z IFIRMA, gdzie w Biurze Obsługi Klienta pomaga rozwiązywać problemy z ustawami o PIT i VAT.

W swoich tekstach stara się prostym językiem tłumaczyć zagadnienia podatkowe. Najchętniej pochyla się nad tematami związanymi z kosztami w działalności gospodarczej i zeznaniami rocznymi.

Prywatnie: mama dwójki szalonych urwisów, aktywnie udziela się w organizacjach non profit, relaksuje się przy grach logicznych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie