Blog ifirma.pl

Zryczałtowany VAT od taksówek – zasady rozliczania

|
|
3 minut czytania
Przedsiębiorcy świadczący usługi taksówek osobowych mogą wybrać opodatkowanie VAT tych świadczeń w szczególny sposób – tzw. zryczałtowanym VAT w wysokości 4 proc. Wybór tej formy opodatkowania wiąże się z brakiem prawa do odliczania VAT od nabywanych towarów i usług. Jakie obowiązki pojawiają się wraz z wyborem zryczałtowanego VAT od usług taksówek?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy świadczący usługi taksówek osobowych mogą wybrać opodatkowanie VAT tych świadczeń w szczególny sposób – tzw. zryczałtowanym VAT w wysokości 4 proc. Warto jednak pamiętać, że wybór tej formy opodatkowania wiąże się z brakiem prawa do odliczania VAT od nabywanych towarów i usług. Jakie obowiązki pociąga za sobą zryczałtowany VAT od taksówek?

Jak wybrać zryczałtowany VAT?

Podatnicy, którzy zdecydują się na zryczałtowany VAT od taksówek powinni zgłosić ten fakt za pomocą aktualizacji VAT-R(13) (warto pamiętać też o CEIDG-1 , to składane w momencie rejestracji nie wystarczy), gdzie wskażą opodatkowanie w formie ryczałtu (w punkcie 47 należy zaznaczyć pole nr 1, a w rubryce 48 wpisać miesiąc, od którego podatnik zamierza korzystać ze zryczałtowanej stawki). Zgłoszenia takiego należy dokonać do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym przedsiębiorca ma zamiar rozpocząć rozliczenia ryczałtowe.

zryczałtowany VAT - wybór szczególnej procedury

Zryczałtowany VAT od taksówek – deklaracja i ewidencje

Rozliczając VAT od taksówek w formie ryczałtowej przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc składać deklarację VAT-12. Obowiązuje tu standardowy termin – do 25 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym.

Ponadto uproszczona forma opodatkowania VAT nie ogranicza obowiązków ewidencyjnych taksówkarzy. Powinni oni zatem prowadzić ewidencje VAT oraz dla celu podatku dochodowego standardowo, tak jak inni podatnicy.

Zryczałtowana forma VAT a kasa fiskalna

Przedsiębiorcy świadczący usługi taksówek osobowych mają obowiązek rejestrowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą kasy fiskalnej. Ponadto nie obowiązuje tu zwolnienie podmiotowe (ze względu na obroty) – podatnicy powinni zainstalować urządzenia rejestrujące przed dokonaniem pierwszej sprzedaży.

Jakie są różnice między tradycyjnym a zryczałtowanym podatkiem VAT od usług taksówek osobowych? Sprawdź!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie