Zryczałtowany VAT od taksówek – zasady rozliczania

Przedsiębiorcy świadczący usługi taksówek osobowych mogą wybrać opodatkowanie VAT tych świadczeń w szczególny sposób – tzw. zryczałtowanym VAT w wysokości 4 proc. Warto jednak pamiętać, że wybór tej formy opodatkowania wiąże się z brakiem prawa do odliczania VAT od nabywanych towarów i usług. Jakie obowiązki pociąga za sobą zryczałtowany VAT od taksówek?

Jak wybrać zryczałtowany VAT?

Podatnicy, którzy zdecydują się na zryczałtowany VAT od taksówek powinni zgłosić ten fakt za pomocą aktualizacji VAT-R(13) (warto pamiętać też o CEIDG-1 , to składane w momencie rejestracji nie wystarczy), gdzie wskażą opodatkowanie w formie ryczałtu (w punkcie 47 należy zaznaczyć pole nr 1, a w rubryce 48 wpisać miesiąc, od którego podatnik zamierza korzystać ze zryczałtowanej stawki). Zgłoszenia takiego należy dokonać do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym przedsiębiorca ma zamiar rozpocząć rozliczenia ryczałtowe.

Zryczałtowany VAT od taksówek – deklaracja i ewidencje

Rozliczając VAT od taksówek w formie ryczałtowej przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc składać deklarację VAT-12. Obowiązuje tu standardowy termin – do 25 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym.

Ponadto uproszczona forma opodatkowania VAT nie ogranicza obowiązków ewidencyjnych taksówkarzy. Powinni oni zatem prowadzić ewidencje VAT oraz dla celu podatku dochodowego standardowo, tak jak inni podatnicy.

Zryczałtowana forma VAT a kasa fiskalna

Przedsiębiorcy świadczący usługi taksówek osobowych mają obowiązek rejestrowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą kasy fiskalnej. Ponadto nie obowiązuje tu zwolnienie podmiotowe (ze względu na obroty) – podatnicy powinni zainstalować urządzenia rejestrujące przed dokonaniem pierwszej sprzedaży.

Jakie są różnice między tradycyjnym a zryczałtowanym podatkiem VAT od usług taksówek osobowych? Sprawdź!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

3 dni temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

3 dni temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

3 dni temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

3 dni temu