Blog ifirma.pl

Stawki VAT dla taxi – różnice między 4 % a 8%

|
|
3 minut czytania
Taksówkarze jeżdżący samochodami osobowymi, którzy nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT, mogą wybrać jedną z dwóch stawek VAT dla swoich świadczeń – standardową 8% lub obniżoną 4% (tzw. ryczałt). Jakie są między nimi różnice w rozliczaniu podatku od towarów i usług? Sprawdźmy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Taksówkarze jeżdżący samochodami osobowymi, którzy nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT, mogą wybrać jedną z dwóch stawek VAT dla swoich świadczeń – standardową 8% lub obniżoną 4% (tzw. ryczałt). Jakie są między nimi różnice w rozliczaniu podatku od towarów i usług? Sprawdźmy.

Usługi taxi – VAT wg stawki 8%

Standardową stawką VAT właściwą dla usług taksówkarskich jest 8%. Wybór ten wiąże się jednak z ograniczeniami w odliczaniu VAT naliczonego (do wysokości 50% podatku wykazanego na fakturze):

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa ▲ wróć na początek

Co ważne, jeżeli samochód osobowy będący taksówką został zakupiony wyłącznie do celów działalności gospodarczej, podatnik może odliczać 100% VAT od ww. wydatków – wystarczy, że złoży on w urzędzie VAT-26 oraz będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Podatnik, który wybrał stawkę VAT 8% dla usług taxi rozlicza podatek od towarów i usług na deklaracji VAT-7 (jeśli jest miesięcznikiem) lub VAT-7K (jeśli rozlicza się kwartalnie).

Usługi taxi – zryczałtowany VAT 4%

Czynny podatnik VAT świadczący usługi taxi autem osobowym może wybrać też drugą opcję, czyli zryczałtowany podatek od towarów i usług w wysokości 4%. Tym, co wyróżnia tę metodę jest przede wszystkim całkowity brak możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych z prowadzoną działalnością. W takim wypadku koszt stanowi wydatek w kwocie brutto wynikającej z faktury (księgowanie w kol. 13 KPiR).

Deklaracją właściwą dla tej formy opodatkowania jest VAT-12 (składany standardowo do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni).

▲ wróć na początek

Stawki VAT dla taxi – podsumowanie

Program do faktur – Darmowe konto Stawki VAT dla taxi – podsumowanie

RÓŻNICE
STAWKA 8%
STAWKA 4%
prawo do odliczania VAT naliczonego
możliwość odliczenia VAT naliczonego: 50% (lub 100%) od nabycia samochodów osobowych i paliwa, pozostałe koszty bez ograniczeń
brak prawa do odliczenia VAT naliczonego
deklaracja VAT
VAT-7/VAT-7K
VAT-12
termin składania deklaracji i zapłaty VAT
25 dzień miesiąca następującego po miesiącu/kwartale
25 dzień miesiąca następującego po danym miesiącu

Sprawdź, czy przejazd taksówką może być kosztem firmy!
 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie