Taksówkarze jeżdżący samochodami osobowymi, którzy nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT, mogą wybrać jedną z dwóch stawek VAT dla swoich świadczeń – standardową 8% lub obniżoną 4% (tzw. ryczałt). Jakie są między nimi różnice w rozliczaniu podatku od towarów i usług? Sprawdźmy.
- 1. Usługi taxi – VAT wg stawki 8%
- 2. Usługi taxi – zryczałtowany VAT 4%
- 3. Stawki VAT dla taxi – podsumowanie
Stawki VAT dla taxi – omówione zagadnienia:
Usługi taxi – VAT wg stawki 8%
Standardową stawką VAT właściwą dla usług taksówkarskich jest 8%. Wybór ten wiąże się jednak z ograniczeniami w odliczaniu VAT naliczonego (do wysokości 50% podatku wykazanego na fakturze):
- z tytułu nabycia samochodów osobowych,
- przy nabywaniu paliwa, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych.
WAŻNE!
Pozostałe 50% VAT niepodlegające odliczeniu stanowi dla przedsiębiorcy koszt podatkowy, który należy wykazać w kol. 13 KPiR.Co ważne, jeżeli samochód osobowy będący taksówką został zakupiony wyłącznie do celów działalności gospodarczej, podatnik może odliczać 100% VAT od ww. wydatków – wystarczy, że złoży on w urzędzie VAT-26 oraz będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoPodatnik, który wybrał stawkę VAT 8% dla usług taxi rozlicza podatek od towarów i usług na deklaracji VAT-7 (jeśli jest miesięcznikiem) lub VAT-7K (jeśli rozlicza się kwartalnie).
Usługi taxi – zryczałtowany VAT 4%
Czynny podatnik VAT świadczący usługi taxi autem osobowym może wybrać też drugą opcję, czyli zryczałtowany podatek od towarów i usług w wysokości 4%. Tym, co wyróżnia tę metodę jest przede wszystkim całkowity brak możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych z prowadzoną działalnością. W takim wypadku koszt stanowi wydatek w kwocie brutto wynikającej z faktury (księgowanie w kol. 13 KPiR).
Deklaracją właściwą dla tej formy opodatkowania jest VAT-12 (składany standardowo do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni).
WAŻNE!
Wybraną stawkę opodatkowania VAT sprzedaży usług taxi należy stosować przez 12 kolejnych miesięcy. Po tym okresie możliwa jest zmiana z ryczałtu na standardową stawkę lub odwrotnie (służy do tego druk VAT-R).Stawki VAT dla taxi – podsumowanie
Program do faktur – Darmowe konto
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: