Stawki VAT dla taxi – różnice między 4 % a 8%

Taksówkarze jeżdżący samochodami osobowymi, którzy nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT, mogą wybrać jedną z dwóch stawek VAT dla swoich świadczeń – standardową 8% lub obniżoną 4% (tzw. ryczałt). Jakie są między nimi różnice w rozliczaniu podatku od towarów i usług? Sprawdźmy.

Usługi taxi – VAT wg stawki 8%

Standardową stawką VAT właściwą dla usług taksówkarskich jest 8%. Wybór ten wiąże się jednak z ograniczeniami w odliczaniu VAT naliczonego (do wysokości 50% podatku wykazanego na fakturze):

WAŻNE!

Pozostałe 50% VAT niepodlegające odliczeniu stanowi dla przedsiębiorcy koszt podatkowy, który należy wykazać w kol. 13 KPiR.

Co ważne, jeżeli samochód osobowy będący taksówką został zakupiony wyłącznie do celów działalności gospodarczej, podatnik może odliczać 100% VAT od ww. wydatków – wystarczy, że złoży on w urzędzie VAT-26 oraz będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Podatnik, który wybrał stawkę VAT 8% dla usług taxi rozlicza podatek od towarów i usług na deklaracji VAT-7 (jeśli jest miesięcznikiem) lub VAT-7K (jeśli rozlicza się kwartalnie).

Usługi taxi – zryczałtowany VAT 4%

Czynny podatnik VAT świadczący usługi taxi autem osobowym może wybrać też drugą opcję, czyli zryczałtowany podatek od towarów i usług w wysokości 4%. Tym, co wyróżnia tę metodę jest przede wszystkim całkowity brak możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych z prowadzoną działalnością. W takim wypadku koszt stanowi wydatek w kwocie brutto wynikającej z faktury (księgowanie w kol. 13 KPiR).

Deklaracją właściwą dla tej formy opodatkowania jest VAT-12 (składany standardowo do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni).

WAŻNE!

Wybraną stawkę opodatkowania VAT sprzedaży usług taxi należy stosować przez 12 kolejnych miesięcy. Po tym okresie możliwa jest zmiana z ryczałtu na standardową stawkę lub odwrotnie (służy do tego druk VAT-R).

Stawki VAT dla taxi – podsumowanie

 

RÓŻNICE
STAWKA 8%
STAWKA 4%
prawo do odliczania VAT naliczonego
możliwość odliczenia VAT naliczonego: 50% (lub 100%) od nabycia samochodów osobowych i paliwa, pozostałe koszty bez ograniczeń
brak prawa do odliczenia VAT naliczonego
deklaracja VAT
VAT-7/VAT-7K
VAT-12
termin składania deklaracji i zapłaty VAT
25 dzień miesiąca następującego po miesiącu/kwartale
25 dzień miesiąca następującego po danym miesiącu

 

Sprawdź, czy przejazd taksówką może być kosztem firmy!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK