ZUS RUD – zgłoszenie umowy o dzieło

ZUS RUD zgłoszenie umowy o dzieło

Zawierasz umowy o dzieło? Od 2021 roku wchodzi obowiązek dokonywania zgłoszenia do ZUS.

Osoby, które zawierają umowę o dzieło nie podlegają pod ubezpieczenia społeczne i pod ubezpieczenia zdrowotne. Do tej pory nie było więc obowiązku dokonywania zgłoszenia do ZUS takich osób w momencie podpisania z nimi umowy. Ma się to jednak zmienić od 2021 roku. W projekcie Rozporządzenia w sprawie wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego pojawił się nowy formularz o symbolu RUD.

Dlaczego wprowadzane są zmiany?

Wprowadzana nowa regulacja dotycząca zgłaszania osób zatrudnionych na umowy o dzieło wynika z ustawy o szczególnych rozwiązaniach z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu Rozporządzenia celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie skuteczności pomocy osobom, które znajdują się poza systemem ubezpieczeń społecznych. Ponadto dzięki temu ZUS będzie mógł dokonywać weryfikowania obowiązku ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy o dzieło.

Kto i kiedy musi dokonywać zgłoszenia ZUS RUD?

W związku z wprowadzeniem nowego obowiązku płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło będzie zobowiązana do poinformowania ZUS o zawarciu każdej takiej umowy. 

Warunkiem takiego zgłoszenia jest, że taka osoba:

 • nie pozostaje w stosunku pracy ze zleceniodawcą,
 • w ramach umowy o dzieło nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy.

Natomiast jeżeli Wykonawca umowy o dzieło będzie zatrudniony u Zamawiającego lub będzie to dzieło na rzecz pracodawcy w ramach umowy o pracę to wówczas nie ma obowiązku dokonywania takiego zgłoszenia.

Jeżeli wystąpi obowiązek zgłoszenia, należy tego dokonać w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o dzieło.

W jaki sposób dokonywać zgłoszenia ZUS RUD?

Zgodnie z projektem Rozporządzenia zostanie wprowadzony nowy formularz osymbolu RUD “Zgłoszenie umowy o dzieło”, który stanowi załącznik nr 24 do Rozporządzenia.

Sposób przygotowania i wypełnienia formularza jest typowy dla tego typu zgłoszeń.

Na początku formularza możemy zapoznać się z instrukcją wypełniania.

  ZUS RUD - wniosek  

W części I  należy podać dane Zamawiającego umowę o dzieło: NIP, Regon, imię i nazwisko, nazwę firmy, dane adresowe. Jest również miejsce na podanie danych kontaktowych typu telefon, adres e-mail, co niewątpliwie ułatwi kontakt z ZUS.

  ZUS RUD - dane zamawiającego  

W części II znajdą się dane Wykonawcy dzieła: PESEL, data urodzenia, imię, nazwisko, dane adresowe. Jeżeli Wykonawca nie posiada numeru PESEL wówczas należy podać numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. 

  ZUS RUD - dane wykonawcy umowy  

W części danych adresowych należy również pamiętać o podaniu adresu do korespondencji jeżeli będzie inny niż adres zamieszkania Wykonawcy.

  ZUS RUD - dane część 2 

W części III należy podać informację o zawartych umowach o dzieło z Wykonawcą. Będą tam daty zawarcia umowy o dzieło i czas jej trwania, a także będzie wskazane co jest przedmiotem umowy. Jest również miejsce na podanie liczby zawartych umów o dzieło.

 ZUS RUD - dane część 3 

W części IV osoba Zamawiająca umowę o dzieło w oświadczeniu potwierdza podpisem, że wszystkie podane dane są zgodne ze stanem faktycznym. 

  ZUS RUD - dane część 4  

ZUS RUD – podsumowanie

Przekazywanie formularza ZUS RUD będzie stanowiło dla ZUS źródło informacji o ilości i rodzaju zawieranych umów o dzieło. Jest to kolejny element kontrolny i weryfikacyjny w stosunku do przedsiębiorców, którzy zawierają tego typu umowy. Wszyscy zastanawiają się, w jaki sposób to nowe narzędzie będzie wykorzystywane przez ZUS? Na ten moment trudno ocenić obiektywne przesłanki, które temu przyświecają. Należy poczekać na opublikowanie Rozporządzenia a odpowiedzi na nurtujące nas pytania i wątpliwości na pewno przyniesienie praktyka stosowania nowych przepisów. 

Zgodnie z projektem Rozporządzenia ma ono wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

6 komentarzy

 1. Wiktoria

  Czy ten formularz da się wysłać online z iFirma?

 2. Ifirma

  Obecnie ZUS nie umożliwia opcji wysyłki wskazanego druku dla programów zewnętrznych. Wysyłki można dokonać poprzez PUE-ZUS. Trzymamy jednak rękę na pulsie, jeżeli ZUS coś zmieni w strukturze pliku będziemy starali się by opcja wysyłki była dostępna również w serwisie.

 3. Filip

  Czy w ramach wykupionej usługi księgowości u Państwa robi to księgowa?

 4. Ifirma

  Ponieważ obecnie ZUS przyjmuje te zgłoszenia wyłącznie poprzez pue-zus, dlatego też niemożliwe jest zgłoszenie umowy bezpośrednio z ifirma.
  W przypadku zawarcia umowy o dzieło niezbędne będzie złożenie w pue-zus upoważnienia dla naszego BR (na tej podstawie możliwe będzie dokonanie zgłoszenia umowy w Państwa imieniu) lub samodzielne zgłoszenie zawartej umowy. Zgłoszenie należy dokonać na druku ZUS – RUD, w terminie 7 dni od zawarcia umowy o dzieło.
  W celu wygenerowania upoważnienia do PUE-ZUS prosimy o kontakt z księgową.

 5. Katarzyna

  Dzień dobry, czy działa już zgłoszenie UoD przez ifirma?

 6. Ifirma

  Obecnie ZUS nie daje możliwości programom zewnętrznym na wysyłkę ZUS RUD, gdyż nie udostępnia odpowiedniej struktury KEDU dla ZUS RUD. Specjalnie dla Użytkowników wprowadziliśmy opcję generowania druku jaki można wydrukować bądź zaimportować do PUE-ZUS w odpowiednim formacie. W razie szczegółowych pytań o druk zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami wskażą, gdzie druk jest dostępny na koncie. Również niedługo w naszej Pomocy pojawi się szczegółowa instrukcja odnośnie formularza.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość