Blog ifirma.pl

ZUS RUD – zgłoszenie umowy o dzieło

|
Zawierasz umowy o dzieło? Od 2021 roku wchodzi obowiązek dokonywania zgłoszenia do ZUS.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby, które zawierają umowę o dzieło nie podlegają pod ubezpieczenia społeczne i pod ubezpieczenia zdrowotne. Do tej pory nie było więc obowiązku dokonywania zgłoszenia do ZUS takich osób w momencie podpisania z nimi umowy. Ma się to jednak zmienić od 2021 roku. W projekcie Rozporządzenia w sprawie wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego pojawił się nowy formularz o symbolu RUD.

Dlaczego wprowadzane są zmiany?

Wprowadzana nowa regulacja dotycząca zgłaszania osób zatrudnionych na umowy o dzieło wynika z ustawy o szczególnych rozwiązaniach z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu Rozporządzenia celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie skuteczności pomocy osobom, które znajdują się poza systemem ubezpieczeń społecznych. Ponadto dzięki temu ZUS będzie mógł dokonywać weryfikowania obowiązku ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy o dzieło.

Kto i kiedy musi dokonywać zgłoszenia ZUS RUD?

W związku z wprowadzeniem nowego obowiązku płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło będzie zobowiązana do poinformowania ZUS o zawarciu każdej takiej umowy. 

Warunkiem takiego zgłoszenia jest, że taka osoba:

 • nie pozostaje w stosunku pracy ze zleceniodawcą,
 • w ramach umowy o dzieło nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy.

Natomiast jeżeli Wykonawca umowy o dzieło będzie zatrudniony u Zamawiającego lub będzie to dzieło na rzecz pracodawcy w ramach umowy o pracę to wówczas nie ma obowiązku dokonywania takiego zgłoszenia.

Jeżeli wystąpi obowiązek zgłoszenia, należy tego dokonać w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o dzieło.

W jaki sposób dokonywać zgłoszenia ZUS RUD?

Zgodnie z projektem Rozporządzenia zostanie wprowadzony nowy formularz osymbolu RUD “Zgłoszenie umowy o dzieło”, który stanowi załącznik nr 24 do Rozporządzenia.

Sposób przygotowania i wypełnienia formularza jest typowy dla tego typu zgłoszeń.

Na początku formularza możemy zapoznać się z instrukcją wypełniania.

  ZUS RUD - wniosek  

W części I  należy podać dane Zamawiającego umowę o dzieło: NIP, Regon, imię i nazwisko, nazwę firmy, dane adresowe. Jest również miejsce na podanie danych kontaktowych typu telefon, adres e-mail, co niewątpliwie ułatwi kontakt z ZUS.

  ZUS RUD - dane zamawiającego  

W części II znajdą się dane Wykonawcy dzieła: PESEL, data urodzenia, imię, nazwisko, dane adresowe. Jeżeli Wykonawca nie posiada numeru PESEL wówczas należy podać numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. 

  ZUS RUD - dane wykonawcy umowy  

W części danych adresowych należy również pamiętać o podaniu adresu do korespondencji jeżeli będzie inny niż adres zamieszkania Wykonawcy.

  ZUS RUD - dane część 2 

W części III należy podać informację o zawartych umowach o dzieło z Wykonawcą. Będą tam daty zawarcia umowy o dzieło i czas jej trwania, a także będzie wskazane co jest przedmiotem umowy. Jest również miejsce na podanie liczby zawartych umów o dzieło.

 ZUS RUD - dane część 3 

W części IV osoba Zamawiająca umowę o dzieło w oświadczeniu potwierdza podpisem, że wszystkie podane dane są zgodne ze stanem faktycznym. 

  ZUS RUD - dane część 4  

ZUS RUD – podsumowanie

Przekazywanie formularza ZUS RUD będzie stanowiło dla ZUS źródło informacji o ilości i rodzaju zawieranych umów o dzieło. Jest to kolejny element kontrolny i weryfikacyjny w stosunku do przedsiębiorców, którzy zawierają tego typu umowy. Wszyscy zastanawiają się, w jaki sposób to nowe narzędzie będzie wykorzystywane przez ZUS? Na ten moment trudno ocenić obiektywne przesłanki, które temu przyświecają. Należy poczekać na opublikowanie Rozporządzenia a odpowiedzi na nurtujące nas pytania i wątpliwości na pewno przyniesienie praktyka stosowania nowych przepisów. 

Zgodnie z projektem Rozporządzenia ma ono wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 31 grudnia 2020 o 08:24
   Wiktoria

   Czy ten formularz da się wysłać online z iFirma?

  2. 14 stycznia 2021 o 10:27
   Ifirma

   Obecnie ZUS nie umożliwia opcji wysyłki wskazanego druku dla programów zewnętrznych. Wysyłki można dokonać poprzez PUE-ZUS. Trzymamy jednak rękę na pulsie, jeżeli ZUS coś zmieni w strukturze pliku będziemy starali się by opcja wysyłki była dostępna również w serwisie.

  3. 22 stycznia 2021 o 14:50
   Filip

   Czy w ramach wykupionej usługi księgowości u Państwa robi to księgowa?

  4. 4 lutego 2021 o 13:11
   Ifirma

   Ponieważ obecnie ZUS przyjmuje te zgłoszenia wyłącznie poprzez pue-zus, dlatego też niemożliwe jest zgłoszenie umowy bezpośrednio z ifirma.
   W przypadku zawarcia umowy o dzieło niezbędne będzie złożenie w pue-zus upoważnienia dla naszego BR (na tej podstawie możliwe będzie dokonanie zgłoszenia umowy w Państwa imieniu) lub samodzielne zgłoszenie zawartej umowy. Zgłoszenie należy dokonać na druku ZUS – RUD, w terminie 7 dni od zawarcia umowy o dzieło.
   W celu wygenerowania upoważnienia do PUE-ZUS prosimy o kontakt z księgową.

  5. 11 maja 2021 o 19:00
   Katarzyna

   Dzień dobry, czy działa już zgłoszenie UoD przez ifirma?

  6. 13 maja 2021 o 08:36
   Ifirma

   Obecnie ZUS nie daje możliwości programom zewnętrznym na wysyłkę ZUS RUD, gdyż nie udostępnia odpowiedniej struktury KEDU dla ZUS RUD. Specjalnie dla Użytkowników wprowadziliśmy opcję generowania druku jaki można wydrukować bądź zaimportować do PUE-ZUS w odpowiednim formacie. W razie szczegółowych pytań o druk zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami wskażą, gdzie druk jest dostępny na koncie. Również niedługo w naszej Pomocy pojawi się szczegółowa instrukcja odnośnie formularza.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie