Zwolnienie ze składek ZUS czy jest kosztem firmy?

zwolnienie ze składek ZUS w kosztach

Zostałeś zwolniony z opłacania składek ZUS? Sprawdź w jaki sposób rozliczyć je podatkowo.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą jednoosobowo jak również ci, którzy zatrudniają pracowników mogli wystąpić do 30 czerwca 2020 r. z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. Przy spełnieniu warunków ustawowych przedsiębiorcy otrzymali z ZUS informację odrębnie za każdy miesiąc, że zostali zwolnieni z opłacania składek. W tej odpowiedzi widniała również informacja, że zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek ZUS stanowi pomoc publiczną. Przedsiębiorcy i księgowi zastanawiają się czy w takiej sytuacji składki można odliczyć od przychodu i od podatku.

Składki ZUS w kosztach firmy

Każda osoba, która rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, albo tylko pod ubezpieczenie zdrowotne. Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy mogą być odliczone od przychodu/dochodu poza opodatkowaniem na karcie podatkowej. Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne jest odliczana od wyliczonej kwoty podatku za dany okres rozliczeniowy. Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników składki na ubezpieczenia społeczne i fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy, FGŚP) opłacane przez niego z własnych środków z tytułu wypłaconych pracownikom wynagrodzeń, stanowią koszty uzyskania przychodów firmy.

Powstała pewna wątpliwość w sytuacji zwolnienia z mocy prawa z opłacenia składek ZUS za miesiące-marzec maj 2020 r. i w tym temacie zostało skierowane zapytanie.

Pytanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MiŚP) do Ministra Finansów

27 maja 2020 r. Rzecznik MiŚP zwrócił się z wnioskiem do Ministra Finansów o wydanie objaśnień prawnych czy nieopłacone składki do ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. w związku ze zwolnieniem z obowiązku ich opłacenia będą stanowiły dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów? Stanowisko Rzecznika w tej sprawie było następujące:
“Kosztem uzyskania przychodu przedsiębiorcy w rozumieniu art. 22 ust. 6ba u.p.d.o.f. za miesiące marzec-maj 2020 r., są także pobrane z wynagrodzenia pracowników składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które nie zostaną zapłacone do ZUS w związku ze zwolnieniem z obowiązku ich opłacenia na podstawie art. 31zo ust. 1 ustawy COVID-19, w brzmieniu obowiązującym od 18 kwietnia 2020 roku”.

Odpowiedź Ministra Finansów na pytanie Rzecznika MiŚP

W odpowiedzi na pytanie Rzecznika z upoważnienia Ministra Finansów udzielono odpowiedzi w dniu 19 czerwca 2020 r., w której można przeczytać między innymi.

“Zasadniczą cechą kosztu uzyskania przychodu, jest faktyczne poniesienie danego wydatku. Wydatek musi zostać faktycznie poniesiony, w sensie powstania skonkretyzowanego zobowiązania po stronie podatnika. (…) W konsekwencji, brak jest podstaw do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, których podatnik nie poniósł i z poniesienia których został definitywnie, ustawowo zwolniony. (…) Reasumując, określony przychód, nawet jeśli jest zwolniony z opodatkowania, nie może być równocześnie wydatkiem.”

Ministerstwo Finansów nie zgodziło się z argumentacją Rzecznika MiŚP. Zwolnienie z opłacenia składek ZUS stanowi dla przedsiębiorcy przysporzenie, które ma charakter mierzalny i definitywny. Należy również nie zapominać, że takie świadczenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Stanowisko Ministerstwa jest jednoznaczne i przedsiębiorcy muszą się do niego zastosować.

Nowa matryca stawek VAT już od lipca 2020 r. – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość