Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą jednoosobowo jak również ci, którzy zatrudniają pracowników mogli wystąpić do 30 czerwca 2020 r. z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. Przy spełnieniu warunków ustawowych przedsiębiorcy otrzymali z ZUS informację odrębnie za każdy miesiąc, że zostali zwolnieni z opłacania składek. W tej odpowiedzi widniała również informacja, że zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek ZUS stanowi pomoc publiczną. Przedsiębiorcy i księgowi zastanawiają się czy w takiej sytuacji składki można odliczyć od przychodu i od podatku.
- 1. Składki ZUS w kosztach firmy
- 2. Pytanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MiŚP) do Ministra Finansów
- 3. Odpowiedź Ministra Finansów na pytanie Rzecznika MiŚP
Zwolnienie ze składek ZUS a koszty firmowe – omówione zagadnienia:
Składki ZUS w kosztach firmy
Każda osoba, która rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, albo tylko pod ubezpieczenie zdrowotne. Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy mogą być odliczone od przychodu/dochodu poza opodatkowaniem na karcie podatkowej. Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne jest odliczana od wyliczonej kwoty podatku za dany okres rozliczeniowy. Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników składki na ubezpieczenia społeczne i fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy, FGŚP) opłacane przez niego z własnych środków z tytułu wypłaconych pracownikom wynagrodzeń, stanowią koszty uzyskania przychodów firmy.
Podstawowym warunkiem do ujęcia składek ZUS w kosztach uzyskania przychodów jest opłacanie tych składek.
Powstała pewna wątpliwość w sytuacji zwolnienia z mocy prawa z opłacenia składek ZUS za miesiące-marzec maj 2020 r. i w tym temacie zostało skierowane zapytanie.
Pytanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MiŚP) do Ministra Finansów
27 maja 2020 r. Rzecznik MiŚP zwrócił się z wnioskiem do Ministra Finansów o wydanie objaśnień prawnych czy nieopłacone składki do ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. w związku ze zwolnieniem z obowiązku ich opłacenia będą stanowiły dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów? Stanowisko Rzecznika w tej sprawie było następujące:
“Kosztem uzyskania przychodu przedsiębiorcy w rozumieniu art. 22 ust. 6ba u.p.d.o.f. za miesiące marzec-maj 2020 r., są także pobrane z wynagrodzenia pracowników składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które nie zostaną zapłacone do ZUS w związku ze zwolnieniem z obowiązku ich opłacenia na podstawie art. 31zo ust. 1 ustawy COVID-19, w brzmieniu obowiązującym od 18 kwietnia 2020 roku”.
Odpowiedź Ministra Finansów na pytanie Rzecznika MiŚP
W odpowiedzi na pytanie Rzecznika z upoważnienia Ministra Finansów udzielono odpowiedzi w dniu 19 czerwca 2020 r., w której można przeczytać między innymi.
“Zasadniczą cechą kosztu uzyskania przychodu, jest faktyczne poniesienie danego wydatku. Wydatek musi zostać faktycznie poniesiony, w sensie powstania skonkretyzowanego zobowiązania po stronie podatnika. (…) W konsekwencji, brak jest podstaw do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, których podatnik nie poniósł i z poniesienia których został definitywnie, ustawowo zwolniony. (…) Reasumując, określony przychód, nawet jeśli jest zwolniony z opodatkowania, nie może być równocześnie wydatkiem.”
Ministerstwo Finansów nie zgodziło się z argumentacją Rzecznika MiŚP. Zwolnienie z opłacenia składek ZUS stanowi dla przedsiębiorcy przysporzenie, które ma charakter mierzalny i definitywny. Należy również nie zapominać, że takie świadczenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Stanowisko Ministerstwa jest jednoznaczne i przedsiębiorcy muszą się do niego zastosować.
Zwolnienie ze składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r., bez względu na to, czy dotyczyło jedynie właściciela firmy, czy również jego pracowników nie może być ujęte po stronie kosztów uzyskania przychodów, ponieważ należne składki nie zostały zapłacone.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: