Blog

Zwrot części lub całości zaliczki otrzymanej przed utratą zwolnienia z VAT – jak dokonać korekty?

To w jaki sposób rozliczyć zaliczkę otrzymaną przed utratą zwolnienia zależy przede wszystkim od tego, czy obejmowała ona część czy 100% ceny (o obu sytuacjach przeczytasz odpowiednio tutaj i tutaj). Może jednak wystąpić sytuacja, kiedy to sprzedawca będzie zobowiązany zwrócić część lub całość takiej zaliczki. Jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zwrot części lub całości zaliczki a VAT

Przez wzgląd na fakt, iż pobranie zaliczki miało miejsce w okresie, w którym przedsiębiorca korzystał jeszcze ze zwolnienia z VAT (niezależnie, czy obejmowała część czy 100% ceny), sama zaliczka nie została opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym nie ma przesłanek do korygowania VAT w związku z jej zwrotem (w całości lub części).

Co więcej, jeśli przedsiębiorca nie wystawił faktury zaliczkowej, nie ma wówczas obowiązku wystawienia faktury korygującej do pierwotnego dokumentu. Należy dodatkowo pamiętać, że zwracając w części otrzymaną zaliczkę trzeba przyjąć, że taka korekta dotyczy obrotu zwolnionego z VAT. W związku z powyższym należy rozliczyć ją za okres, w którym nastąpił zwrot zaliczki (chyba że jest wystawiana faktura korygująca, wówczas odpowiednim okresem będzie miesiąc wystawienia).

Zwrot części lub całości zaliczki – przykład

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia podmiotowego 25 września 2018 roku otrzymał zaliczkę na 100% ceny, w wysokości 1 000 zł. Otrzymanych pieniędzy nie dokumentował on fakturą. Dnia 2 listopada, ze względu na przekroczenie limitu obrotów, przedsiębiorca ten stał się czynnym podatnikiem VAT. Dostawa towarów, na którą wpłacana była zaliczka została zrealizowana 15 listopada. Okazało się jednak, że cała transakcja kosztowała mniej – 800 zł. 19 listopada przedsiębiorca zwrócił swojemu klientowi nadpłaconą zaliczkę (w wysokości 200 zł). W takiej sytuacji nie koryguje on nic w podatku od towarów i usług i – co więcej – nie ma obowiązku dokumentowania takiej transakcji fakturą.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu