Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT – cz. 1

zwrot części lub całości zaliczki

Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT – sprawdź, jak rozliczyć ją w sytuacji, gdy obejmowała całość lub część wartości świadczenia! Wszystkie praktyczne informacje na ten temat w jednym miejscu!

Fakt otrzymania zaliczki na poczet przyszłych dostaw towarów lub usług powinien zostać rozliczony na gruncie podatku od towarów i usług. Obowiązek ten nie dotyczy podatników korzystających ze zwolnienia z VAT. Może jednak wystąpić sytuacja, w której przedsiębiorca zwolniony z VAT otrzyma taką wpłatę, a następnie stanie się czynnym podatnikiem VAT (wskutek przekroczenia ustawowych limitów lub po prostu zrezygnuje ze zwolnienia). Jak w takim wypadku rozliczyć zaliczkę otrzymaną przed utratą zwolnienia z VAT?

Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT obejmująca 100% ceny

Jeżeli zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT obejmowała 100% ceny świadczenia, wówczas dokonana dostawa towarów lub wykonana usługa nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W takim wypadku bowiem nabywca wpłacił zaliczkę w okresie, kiedy sprzedawca korzystał jeszcze ze zwolnienia (podmiotowego lub przedmiotowego) z VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 14f ustawy o tym podatku, zmiana stawki w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu tej zmiany lub po nim, w związku z którą otrzymano całość lub część zapłaty, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania zapłaty otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku.

Zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT obejmująca 100% ceny – przykład

Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT w dniu 18 sierpnia 2018 roku otrzymał 80% zaliczkę na poczet przyszłej usługi. 9 września 2018 roku klient wpłacił pozostałe 20%. Sprzedawca pobranych zaliczek nie dokumentował fakturami. 27 września 2018 roku, ze względu na przekroczenie limitu obrotów, podatnik utracił prawo do zwolnienia z podatku od towarów i usług. Usługa, na poczet której zostały wpłacone zaliczki została wykonana 10 października 2018 roku. Jak będzie wyglądało rozliczenie takiej transakcji? Sprzedawca: W tym wypadku sprzedawca nie opodatkowuje takiej sprzedaży podatkiem od towarów i usług. Po wykonaniu usługi, dla udokumentowania przychodu (w dniu wykonania usługi), powinien on wystawić fakturę ze stawką „zw” i stosowaną wcześniej podstawą zwolnienia z VAT. Nabywca (będący czynnym podatnikiem VAT): Ze względu na brak obowiązku ujmowania w rejestrach VAT zakupów ze stawką „zw”, nabywca nie ma obowiązku wykazywania zaliczek wpłaconych podatnikowi korzystającemu ze zwolnienia. Ewidencji będzie podlegała dopiero faktura wystawiona po wykonaniu usługi (ujęcie kosztu w odpowiedniej kolumnie KPiR).  
Co jeśli zaliczka otrzymana przed utratą zwolnienia z VAT nie obejmowała 100% ceny? Odpowiedź znajdziesz w drugiej części artykułu dostępnej tutaj.
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość