Powrót

Zwrot podatku VAT w procedurze VAT-REFUND

vat-refund

Przebywasz w podróży służbowej w innych krajach Unii Europejskiej? Sprawdź, czy możesz odzyskać zapłacony tam VAT.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Podróże służbowe poza granicami kraju są na porządku dziennym. Najczęściej dochodzi wówczas do rozliczenia takiej delegacji w kosztach podatkowych. Przedsiębiorcy mogą się zastanawiać, czy będzie im przysługiwał zwrot podatku VAT zapłaconego w innym kraju UE. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, co to jest zwrot VAT w procedurze VAT-REFUND.

Kiedy można się ubiegać o zwrot VAT w procedurze VAT-REFUND?

W procedurze VAT-REFUND o zwrot mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy spełniają poniższe warunki:

 1. Nie mają stałego miejsca zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej lub zwykłego miejsca pobytu w kraju UE, w którym dokonane były zakupy.
 2. Są czynnymi podatnikami VAT, a więc nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego.
 3. Ich działalność nie może korzystać w 100% ze zwolnienia przedmiotowego. Firma musi wykonywać również czynności opodatkowane w VAT.

Od jakich zakupów przysługuje zwrot VAT-REFUND?

Istnieje określony katalog wydatków, w przypadku których można się ubiegać o zwrot podatku VAT z innego kraju UE, a należą do nich:

 • nabycie paliwa,
 • opłaty drogowe,
 • wynajem środków transportu,
 • inne wydatki związane ze środkami transportu,
 • opłaty za taksówki, transport publiczny,
 • koszty zakwaterowania,
 • usługi restauracyjne,
 • opłaty za wstęp na targi, wystawy,
 • wydatki na artykuły luksusowe, rozrywkowe, reprezentacyjne,
 • pozostałe, np. artykuły biurowe, narzędzia, części do napraw.

Każdy taki wydatek musi być właściwie udokumentowany, fakturą lub dokumentem importowym, które niekiedy trzeba będzie załączyć pod wniosek. Szczegółowe informacje na temat zwrotu podatku VAT w procedurze VAT-REFUND, można znaleźć na stronach:

 1. Ministerstwa Finansów.
 2. Komisji Europejskiej.

Warunki otrzymania zwrotu VAT-REFUND

Wniosek w sprawie zwrotu VAT przez osobę, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą będzie wymagał podjęcia następujących czynności:

 1. Złożenia wniosku na druku VAT-REF do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z miejscem zamieszkania przedsiębiorcy. Wnioski mogą być składane wyłącznie elektronicznie.
 2. Jeżeli państwo członkowskie zwrotu wymaga dołączenia faktur/dokumentów celnych, które potwierdzają poniesione wydatki, to należy to zrobić również w formie elektronicznej.
 3. Rodzaje załączników do wniosku są określane przez państwo członkowskie zwrotu.
 4. Wniosek należy złożyć w terminie do 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy, termin ten jest nieprzywracalny.
 5. Jeżeli wniosek jest niewadliwy, to zwrot podatku VAT z niego wynikający będzie dokonany w terminie 15 dni od dnia otrzymania wniosku zweryfikowanego przez administrację skarbową państwa członkowskiego identyfikacji, gdzie przedsiębiorca jest zarejestrowany do VAT.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość