Podróże służbowe poza granicami kraju są na porządku dziennym. Najczęściej dochodzi wówczas do rozliczenia takiej delegacji w kosztach podatkowych. Przedsiębiorcy mogą się zastanawiać, czy będzie im przysługiwał zwrot podatku VAT zapłaconego w innym kraju UE. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, co to jest zwrot VAT w procedurze VAT-REFUND.
Kiedy można się ubiegać o zwrot VAT w procedurze VAT-REFUND?
W procedurze VAT-REFUND o zwrot mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy spełniają poniższe warunki:
- Nie mają stałego miejsca zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej lub zwykłego miejsca pobytu w kraju UE, w którym dokonane były zakupy.
- Są czynnymi podatnikami VAT, a więc nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego.
- Ich działalność nie może korzystać w 100% ze zwolnienia przedmiotowego. Firma musi wykonywać również czynności opodatkowane w VAT.
Od jakich zakupów przysługuje zwrot VAT-REFUND?
Istnieje określony katalog wydatków, w przypadku których można się ubiegać o zwrot podatku VAT z innego kraju UE, a należą do nich:
- nabycie paliwa,
- opłaty drogowe,
- wynajem środków transportu,
- inne wydatki związane ze środkami transportu,
- opłaty za taksówki, transport publiczny,
- koszty zakwaterowania,
- usługi restauracyjne,
- opłaty za wstęp na targi, wystawy,
- wydatki na artykuły luksusowe, rozrywkowe, reprezentacyjne,
- pozostałe, np. artykuły biurowe, narzędzia, części do napraw.
Każdy taki wydatek musi być właściwie udokumentowany, fakturą lub dokumentem importowym, które niekiedy trzeba będzie załączyć pod wniosek. Szczegółowe informacje na temat zwrotu podatku VAT w procedurze VAT-REFUND, można znaleźć na stronach:
Warunki otrzymania zwrotu VAT-REFUND
Wniosek w sprawie zwrotu VAT przez osobę, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą będzie wymagał podjęcia następujących czynności:
- Złożenia wniosku na druku VAT-REF do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z miejscem zamieszkania przedsiębiorcy. Wnioski mogą być składane wyłącznie elektronicznie.
- Jeżeli państwo członkowskie zwrotu wymaga dołączenia faktur/dokumentów celnych, które potwierdzają poniesione wydatki, to należy to zrobić również w formie elektronicznej.
- Rodzaje załączników do wniosku są określane przez państwo członkowskie zwrotu.
- Wniosek należy złożyć w terminie do 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy, termin ten jest nieprzywracalny.
- Jeżeli wniosek jest niewadliwy, to zwrot podatku VAT z niego wynikający będzie dokonany w terminie 15 dni od dnia otrzymania wniosku zweryfikowanego przez administrację skarbową państwa członkowskiego identyfikacji, gdzie przedsiębiorca jest zarejestrowany do VAT.