Blog ifirma.pl

Zwrot VAT z deklaracji a zwrot z rachunku VAT

|
|
3 minut czytania
Obecnie przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch odrębnych procedur zwrotu podatku – jedną z nich jest tradycyjny zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w deklaracji, drugą – zwrot środków zgromadzonych na subkoncie VAT. Sprawdź, na czym polega każda z nich!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy zgromadzili środki na specjalnym rachunku do celów VAT, mają prawo wystąpić do naczelnika właściwego urzędu skarbowego z prośbą o ich zwrot (w całości lub części). Jednocześnie mogą oni skorzystać z tradycyjnego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, są to bowiem dwie odrębne procedury.

Zwrot środków z rachunku VAT

Zgodnie z art. 108b ustawy o VAT naczelnik urzędu skarbowego może wydać zgodę na przekazanie środków z subkonta VAT na zwykły rachunek bankowy (lub SKOK). Przedsiębiorca, który chce skorzystać z tej możliwości powinien złożyć wniosek (w formie tradycyjnego pisma urzędowego – nie ma określonego wzoru, jak powinien on wyglądać), w którym zawarta będzie informacja, do jakiej kwoty chciałby odzyskać środki. Urząd ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku podatnika (może wyrazić zgodę na zwrot pełnej kwoty, określić inną kwotę zwrotu lub też odmówić zwolnienia środków z rachunku VAT). Więcej na temat zwrotu środków z subkonta VAT przeczytasz tutaj.

Odrębną procedurą jest tradycyjny zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, która wynika ze złożonej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Oznacza to, że mogą z niej skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy korzystają ze split payment.

Od rozliczenia za lipiec lub trzeci kwartał 2018 roku można wnioskować o zwrot VAT:

 • w ciągu 25 dni na tradycyjny rachunek bankowy (po spełnieniu warunków określonych w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT) lub na subkonto VAT (bez konieczności spełnienia żadnych dodatkowych warunków),
 • w ciągu 60 dni na tradycyjny rachunek bankowy lub na subkonto VAT (jest to podstawowy termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, przysługuje wszystkim, bez konieczności spełnienia żadnych dodatkowych warunków),
 • w ciągu 180 dni na tradycyjny rachunek, jeśli w okresie rozliczeniowym nie wykonał ani czynności opodatkowanych na terytorium kraju, ani dostawy towarów lub świadczenia usług podlegających opodatkowaniu poza terytorium kraju.

Chęć skorzystania z możliwości zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym zgłasza się już w momencie wypełniania deklaracji VAT-7(18)/VAT-7K(12), zaznaczając odpowiednią pozycję w części E oraz wskazując kwotę podatku, jaka ma zostać zwrócona.

formularz zwrotu VAT

Dowiedz się, kiedy to do deklaracji VAT należy załączyć formularz VAT-Z!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie