Zwrot VAT z deklaracji a zwrot z rachunku VAT

Zwrot VAT

Obecnie przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch odrębnych procedur zwrotu podatku – jedną z nich jest tradycyjny zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w deklaracji, drugą – zwrot środków zgromadzonych na subkoncie VAT. Sprawdź, na czym polega każda z nich!

Przedsiębiorcy, którzy zgromadzili środki na specjalnym rachunku do celów VAT, mają prawo wystąpić do naczelnika właściwego urzędu skarbowego z prośbą o ich zwrot (w całości lub części). Jednocześnie mogą oni skorzystać z tradycyjnego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, są to bowiem dwie odrębne procedury.

Zwrot środków z rachunku VAT

Zgodnie z art. 108b ustawy o VAT naczelnik urzędu skarbowego może wydać zgodę na przekazanie środków z subkonta VAT na zwykły rachunek bankowy (lub SKOK). Przedsiębiorca, który chce skorzystać z tej możliwości powinien złożyć wniosek (w formie tradycyjnego pisma urzędowego – nie ma określonego wzoru, jak powinien on wyglądać), w którym zawarta będzie informacja, do jakiej kwoty chciałby odzyskać środki. Urząd ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku podatnika (może wyrazić zgodę na zwrot pełnej kwoty, określić inną kwotę zwrotu lub też odmówić zwolnienia środków z rachunku VAT). Więcej na temat zwrotu środków z subkonta VAT przeczytasz tutaj.

Odrębną procedurą jest tradycyjny zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, która wynika ze złożonej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Oznacza to, że mogą z niej skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy korzystają ze split payment.

Od rozliczenia za lipiec lub trzeci kwartał 2018 roku można wnioskować o zwrot VAT:

  • w ciągu 25 dni na tradycyjny rachunek bankowy (po spełnieniu warunków określonych w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT) lub na subkonto VAT (bez konieczności spełnienia żadnych dodatkowych warunków),
  • w ciągu 60 dni na tradycyjny rachunek bankowy lub na subkonto VAT (jest to podstawowy termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, przysługuje wszystkim, bez konieczności spełnienia żadnych dodatkowych warunków),
  • w ciągu 180 dni na tradycyjny rachunek, jeśli w okresie rozliczeniowym nie wykonał ani czynności opodatkowanych na terytorium kraju, ani dostawy towarów lub świadczenia usług podlegających opodatkowaniu poza terytorium kraju.

Chęć skorzystania z możliwości zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym zgłasza się już w momencie wypełniania deklaracji VAT-7(18)/VAT-7K(12), zaznaczając odpowiednią pozycję w części E oraz wskazując kwotę podatku, jaka ma zostać zwrócona.

formularz zwrotu VAT

Dowiedz się, kiedy to do deklaracji VAT należy załączyć formularz VAT-Z!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość