Bank


Przedsiębiorca – jednoosobowa działalność gospodarcza nie ma obowiązku zakładania w banku specjalnego konta firmowego. Wyjątkiem są transakcje powyżej 15 000 euro, wtedy konieczne staje się założenie konta na dane firmy. Jeżeli nie mamy tak dużych transakcji, to możemy posługiwać się kontem prywatnym. Należy jednak pamiętać, że podczas kontroli urzędu skarbowego, konieczne będzie pokazanie wyciągów z konta prywatnego.

Kosztem są prowizje i inne opłaty pobrane przez bank, a związane z prowadzoną działalnością. W przypadku konta firmowego naliczone odsetki od środków zgromadzonych na koncie są przychodem z działalności gospodarczej.

Odsetki od kredytu, który został przeznaczony na działalność gospodarczą są kosztem. Dlaczego tylko odsetki? Dlatego, że w kosztach mamy zaksięgowane przedmioty kupione za kredyt, więc księgowanie kapitałowej część raty byłoby dublowaniem kosztów. Aby odsetki mogły być zaksięgowane jako koszt potrzebujemy szczegółowego harmonogramy spłat, na którym każda rata jest podzielona na część kapitałową i odsetkową.F jak firma, F jak fajne życie