Bank

Przedsiębiorca – jednoosobowa działalność gospodarcza nie ma obowiązku zakładania w banku specjalnego konta firmowego. Wyjątkiem są transakcje powyżej 15 000 euro, wtedy konieczne staje się założenie konta na dane firmy. Jeżeli nie mamy tak dużych transakcji, to możemy posługiwać się kontem prywatnym. Należy jednak pamiętać, że podczas kontroli urzędu skarbowego, konieczne będzie pokazanie wyciągów z konta prywatnego.

Kosztem są prowizje i inne opłaty pobrane przez bank, a związane z prowadzoną działalnością. W przypadku konta firmowego naliczone odsetki od środków zgromadzonych na koncie są przychodem z działalności gospodarczej.

Odsetki od kredytu, który został przeznaczony na działalność gospodarczą są kosztem. Dlaczego tylko odsetki? Dlatego, że w kosztach mamy zaksięgowane przedmioty kupione za kredyt, więc księgowanie kapitałowej część raty byłoby dublowaniem kosztów. Aby odsetki mogły być zaksięgowane jako koszt potrzebujemy szczegółowego harmonogramy spłat, na którym każda rata jest podzielona na część kapitałową i odsetkową.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI