Jakie są nowe możliwości dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT?

uwolnienie środków z rachunku VAT

Posiadasz konto firmowe? Sprawdź, jakie zostały wprowadzone nowe możliwości dysponowania środkami na rachunku VAT.

Ustawodawca wprowadził do ustawy o VAT obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności. Zmiana ta co prawda obowiązuje już od 2019 roku, jednak co jakiś czas pojawiają się nowe informacje, między innymi dotyczące środków zgromadzonych na rachunku VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie nowe możliwości dysponowania takimi środkami uzyskali przedsiębiorcy.

Kto może złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT?

Rachunek VAT jest tworzony z automatu przy zakładaniu rachunku firmowego. Przy płatnościach w mechanizmie split payment kwota zapłaty za fakturę jest rozdzielana na kwotę netto i podatek VAT. I w takim układzie środki trafiają odpowiednio na rachunek rozliczeniowy i rachunek VAT. Wniosek o przekazanie środków z rachunku VAT na rachunek firmowy może złożyć każdy podmiot, który posiada taki rachunek.

Dysponowanie środkami na rachunku VAT

Przepisy zostały tak skonstruowane, że środki zgromadzone na rachunku VAT nie mogą być w dowolny sposób wykorzystane przez przedsiębiorcę. Określony został szczegółowy katalog płatności z wykorzystaniem środków z rachunku VAT.

Nowe możliwości dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT

Wniosek o uwolnienie środków z rachunku VAT przedsiębiorca kieruje do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a w przypadku spółek osobowych zgodnie z siedzibą spółki. Naczelnik urzędu skarbowego, który otrzyma taki wniosek rozpatruje go w terminie 60 dni. W zależności od zajętego stanowiska wydaje:

  1. Postanowienie o przekazaniu środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy.
  2. Decyzję o odmowie przekazania środków zgromadzonych na rachunku VAT.
Od 1 października 2021 roku wprowadzone zostały nowe możliwości wnioskowania o uwolnienie środków z rachunku VAT, w których świetle przedsiębiorca:
  1. Może wnioskować o uwolnienie środków w przypadku posiadania zaległości, które zostały objęte decyzją ratalną lub odroczeniową.
  2. Ma możliwość wypłaty środków z rachunku VAT w określonych okolicznościach, np. zakończenie działalności gospodarczej. Wypłata może być dokonana zarówno w formie bezgotówkowej, jak i gotówkowej.
  3. Może wnioskować o przekazanie środków z rachunku VAT na rachunek VAT pomiędzy różnymi bankami. Przedsiębiorca będzie mógł samodzielnie dokonać przelewu środków pomiędzy rachunkami VAT.

Od 1 stycznia 2023 roku przedsiębiorcy, którzy mają prawo do opłacania składek na ubezpieczenia rolników w KRUS, będą mogli za nie zapłacić z rachunku technicznego VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość