Ulga na zakup kasy online – objaśnienia podatkowe część 2

ulga na zakup kasy fiskalnej online

Masz obowiązek wymiany kasy fiskalnej na kasę online? Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo odliczyć ulgę.

Przedsiębiorcy nie mają już prawa do odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej online bez ograniczeń. Obecnie z takiej preferencji mogą skorzystać jedynie nabywcy kas rejestrujących online i to również pod pewnymi warunkami. Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia podatkowe w 2019 roku, jak prawidłowo odliczać ulgę na zakup kasy online. Powstały dwie publikacje na ten temat. W dzisiejszym artykule opisujemy odliczenie ulgi przy obowiązkowej wymianie na kasę online.

Odliczenie ulgi przy obowiązkowej wymianie na kasę online

Istnieją pewne branże, które zostały zobowiązane ustawowo do wymiany kas fiskalnych na kasę online, jeżeli takiej nie posiadają. Ulga przysługuje przedsiębiorcom, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji w obowiązujących terminach. Za datę rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przyjmuje się datę, od której powstaje obowiązek stosowania kas online dla danej grupy przedsiębiorców.

Z ulgi nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy dobrowolnie wymieniający kasę z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, jeśli nie są z branż objętych obowiązkiem stosowania kas online.

Przykład

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich i posiada 2 kasy z elektronicznym zapisem kopii, od 1 lipca 2021 roku ma obowiązek wymiany na kasy online. Jednocześnie od września 2021 r. planuje rozszerzyć działalność i planuje zakupić 3 kasę online. Z tytułu nabycia tej kasy przedsiębiorca nie będzie mógł odliczyć ulgi.

Odliczenie ulgi może nastąpić w okresie rozliczeniowym, w którym faktycznie zarejestrowano sprzedaż na danej kasie rejestrującej online. Jeżeli przedsiębiorca zobligowany do wymiany kasy, zainstaluje kasę online przed terminem wskazanym w ustawie i rozpocznie prowadzenie ewidencji sprzedaży ma prawo do zwrotu ulgi na zakup kas rejestrujących online przed datą graniczną (np. 1 lipca 2021 r.).

Używanie kas fiskalnych na podstawie umowy najmu, leasingu i innych umów

Odliczenie ulgi za kasę fiskalną przysługuje za nabycie, a nie leasing, dzierżawę lub najem. Zatem ulga na zakup kasy rejestrującej w takim przypadku nie przysługuje, przedsiębiorca nie może ubiegać się o jej zwrot.

Zakup kasy online na raty

W objaśnieniach podatkowych wskazano natomiast, że jeżeli zapłata za zakup kasy rejestrującej dokonywana jest w ratach, to przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z ulgi. Warunkiem uprawniającym będzie zapłacenie wszystkich rat za kasę, ponieważ podstawą do zwrotu jest dowód zapłaty całej kwoty.

Zwrot ulgi za kasę fiskalną

Przedsiębiorcy powinni jeszcze pamiętać, że w określonych przypadkach będą zobowiązani do zwrotu ulgi za zakup kasy fiskalne, jeżeli w okresie 3 lat od momentu rozpoczęcia ewidencji:

  • nie dokonają przeglądu kasy w obowiązujących terminach,
  • trwale zaprzestaną prowadzenia ewidencji lub
  • naruszą obowiązek zapewnienia przesyłu danych pomiędzy kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas.

Zwrotu ulgi dokonują na rachunek właściwego urzędu skarbowego do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.