Kwota wolna od potrąceń a tarcza antykryzysowa 3.0

kwoty wolnej od potrąceń 2020

Wartym zainteresowania rozwiązaniem Tarczy jest podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń. Tarcza Antykryzysowa 3.0 wprowadza podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń o 25% na każdego członka rodziny. Kto może z niego skorzystać i ile wynosi kwota wolna od potrąceń 2020?

Wartym zainteresowania rozwiązaniem Tarczy jest wyższa kwota wolna od potrąceń. Tarcza Antykryzysowa 3.0 wprowadza podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń o 25% na każdego członka rodziny. Kto może z niego skorzystać i ile wynosi kwota wolna od potrąceń w 2020?

Czym są potrącenia?

Na początek przypomnimy, że wypłata pracownika może zostać pomniejszona, jeśli posiada on zaległe należności. Kodeks pracy określa przypadki, w których wynagrodzenie pracownika może zostać pomniejszone o potrącenia. Aby dokonać potrącenia, należy najpierw określić tzw. podstawę potrącenia – kwotę od jakiej ono nastąpi. Z wynagrodzenia za pracę można potrącić poniższe należności:

  • należności alimentacyjne,
  • długi inne niż alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • pieniężne kary porządkowe.

Podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń

Wynagrodzenie pracownika podlega ochronie, dlatego dokonywanie potrąceń z pensji ma swoje granice. Nowa kwota od potrąceń dotyczy osób, którym w wyniku zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu.

Jako członka rodziny rozumie się:

  • małżonka lub rodzica wspólnego dziecka,
  • dziecko w wieku do 25 lat,
  • dziecko, które ukończyło 25 lat i legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności (jeżeli w związku z niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek opiekuńczy.

Przez określenie “dziecko” należy rozumieć: dziecko własne pracownika, dziecko współmałżonka, a także dziecko rodzica wspólnego współmałżonka. Z kolei do członków rodziny nie zalicza się: dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka w związku małżeńskim oraz pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

Pracodawca nie ma narzędzi umożliwiających weryfikację sytuacji pracownika – może on polegać tylko na pisemnym oświadczeniu osoby zatrudnionej. W razie wątpliwości pracodawca może napisać pismo do komornika, aby ten wypowiedział się w zakresie potrąceń.

Kwota wolna od potrąceń 2020 na przykładzie

W związku z trudną sytuacją występującą w następstwie COVID przedsiębiorca dokonał obniżenia wynagrodzenia wszystkim pracownikom zatrudnionym w firmie o 20%. Obniżone wynagrodzenie pracownika wynosi 5500 zł brutto, kwota netto 3 965,81 zł (standardowe kup).

Na początku czerwca 2020 r. do pracodawcy wpłynęło zajęcie komornicze w wysokości 20 000,00 zł z tytułu niespłaconego kredytu za remont mieszkania. Pracownik ma na utrzymaniu niepracującą żonę i 11 letnie dziecko.

Standardowa kwota wolna od potrąceń to wartość netto 1 920,62 zł (standardowe kup), jest to kwota jaka odpowiada minimalnemu krajowemu wynagrodzeniu 2600,00 zł brutto.

Kwota wolna od potrąceń zostanie zwiększona o 50% = 2 * 25% na kwotę 2 880,93 zł. 25% z uwagi na małżonkę oraz drugie 25% z uwagi na dziecko nieosiągającą dochodu pozostającą na utrzymaniu pracownika.Wskazane oznacza, że z wynagrodzenia dla komornika zostanie potrącona różnica między 3 965,81 zł a 2 800,93 zł tj. 1 084,88 zł.

Polecamy również: Przywrócenie terminu płatności składek na ubezpieczenie dobrowolne.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.