Kwota wolna od potrąceń a tarcza antykryzysowa 3.0

Wartym zainteresowania rozwiązaniem Tarczy jest wyższa kwota wolna od potrąceń. Tarcza Antykryzysowa 3.0 wprowadza podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń o 25% na każdego członka rodziny. Kto może z niego skorzystać i ile wynosi kwota wolna od potrąceń w 2020?

Czym są potrącenia?

Na początek przypomnimy, że wypłata pracownika może zostać pomniejszona, jeśli posiada on zaległe należności. Kodeks pracy określa przypadki, w których wynagrodzenie pracownika może zostać pomniejszone o potrącenia. Aby dokonać potrącenia, należy najpierw określić tzw. podstawę potrącenia – kwotę od jakiej ono nastąpi. Z wynagrodzenia za pracę można potrącić poniższe należności:

  • należności alimentacyjne,
  • długi inne niż alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • pieniężne kary porządkowe.

Podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń

Wynagrodzenie pracownika podlega ochronie, dlatego dokonywanie potrąceń z pensji ma swoje granice. Nowa kwota od potrąceń dotyczy osób, którym w wyniku zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu.

Jako członka rodziny rozumie się:

  • małżonka lub rodzica wspólnego dziecka,
  • dziecko w wieku do 25 lat,
  • dziecko, które ukończyło 25 lat i legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności (jeżeli w związku z niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek opiekuńczy.

Przez określenie “dziecko” należy rozumieć: dziecko własne pracownika, dziecko współmałżonka, a także dziecko rodzica wspólnego współmałżonka. Z kolei do członków rodziny nie zalicza się: dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka w związku małżeńskim oraz pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

Pracodawca nie ma narzędzi umożliwiających weryfikację sytuacji pracownika – może on polegać tylko na pisemnym oświadczeniu osoby zatrudnionej. W razie wątpliwości pracodawca może napisać pismo do komornika, aby ten wypowiedział się w zakresie potrąceń.

Kwota wolna od potrąceń 2020 na przykładzie

W związku z trudną sytuacją występującą w następstwie COVID przedsiębiorca dokonał obniżenia wynagrodzenia wszystkim pracownikom zatrudnionym w firmie o 20%. Obniżone wynagrodzenie pracownika wynosi 5500 zł brutto, kwota netto 3 965,81 zł (standardowe kup).

Na początku czerwca 2020 r. do pracodawcy wpłynęło zajęcie komornicze w wysokości 20 000,00 zł z tytułu niespłaconego kredytu za remont mieszkania. Pracownik ma na utrzymaniu niepracującą żonę i 11 letnie dziecko.

Standardowa kwota wolna od potrąceń to wartość netto 1 920,62 zł (standardowe kup), jest to kwota jaka odpowiada minimalnemu krajowemu wynagrodzeniu 2600,00 zł brutto.

Kwota wolna od potrąceń zostanie zwiększona o 50% = 2 * 25% na kwotę 2 880,93 zł. 25% z uwagi na małżonkę oraz drugie 25% z uwagi na dziecko nieosiągającą dochodu pozostającą na utrzymaniu pracownika.Wskazane oznacza, że z wynagrodzenia dla komornika zostanie potrącona różnica między 3 965,81 zł a 2 800,93 zł tj. 1 084,88 zł.

Polecamy również: Przywrócenie terminu płatności składek na ubezpieczenie dobrowolne.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań