Chat with us, powered by LiveChat

Płaca minimalna w 2020 roku – ile w tym roku wyniesie minimalne wynagrodzenie?

płaca minimalna 2020

Wraz z początkiem roku 2020 wzrosła płaca minimalna, jak również zmienił się sposób w jaki jest ona wyliczana. Jakie dokładnie wprowadzono zmiany? Jaka jest wysokość płacy minimalnej obecnie i ile wynosi wzrost w porównaniu do roku ubiegłego? Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się poniżej. Płaca minimalna 2020 – omówione zagadnienia: 1. Ile wynosi płaca minimalna w […]

Wraz z początkiem roku 2020 wzrosła płaca minimalna, jak również zmienił się sposób w jaki jest ona wyliczana. Jakie dokładnie wprowadzono zmiany? Jaka jest wysokość płacy minimalnej obecnie i ile wynosi wzrost w porównaniu do roku ubiegłego? Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się poniżej.

W roku 2019 minimalna kwota wynagrodzenia brutto wynosiła 2250 złotych. Podwyżka względem roku poprzedniego to 350 złotych.

Wynagrodzenie minimalne od 2020 – co się zmieniło?

Zmiany wprowadzają rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie nie będą uwzględniane przy wyliczaniu minimalnego wynagrodzenia.

Od 1 września 2019 obowiązywały przepisy przejściowe, natomiast wraz z 1 stycznia 2020 roku w życie wszedł nowy sposób wyliczenia płacy minimalnej

Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika od stycznia 2020 roku nie uwzględnia się:

  1. nagrody jubileuszowej;
  2. odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
  3. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
  4. dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
  5. dodatku do stażu pracy.

płaca minimalna 2020

Płaca minimalna 2020 – najważniejsze informacje

Podwyżka płacy minimalnej w 2020 roku – co dalej?

Jak już zostało wspomniane wynagrodzenie minimalne w 2019 roku wynosiło 2250 złotych. Od początku bieżącego roku płaca minimalna ma wzrosła o 350 złotych i wynosi 2600 złotych.

Co zatem dalej? Czy płaca minimalna będzie rosła z każdym kolejnym rokiem? Obietnice wzrostu minimalnego wynagrodzenia aż do kwoty 3000 złotych od 2021 roku padły jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, które miały miejsce w październiku 2019 roku.

Polecamy również: Płaca minimalna brutto w latach 2003-2019
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.