Polski ład

Jak złożyć deklaracje ZUS kiedy firma nie osiągnęła przychodu i może jeszcze zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

rozliczenie z ZUS a brak przychodu

Sprawdź, jak rozliczać ZUS przy zmianie formy opodatkowania po złożeniu deklaracji ZUS.

Rok 2022 jest niezwykle trudny i stresujący dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Wybór formy opodatkowania przychodów/dochodów oprócz wpływu na rozliczenia podatkowe będzie jeszcze decydował o wysokości opłacanej składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy do ostatniej chwili czekają z wyborem formy opodatkowania. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do sytuacji, kiedy zmiana formy opodatkowania może mieć miejsce później niż do 20 lutego, z uwagi na brak przychodu w miesiącu styczniu.

Termin na zmianę formy opodatkowania

Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodów/dochodów w działalności gospodarczej musi być złożone na dany rok podatkowy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód/dochód w roku podatkowym. Najczęściej ten termin jest odnoszony do dnia 20 lutego danego roku, przy założeniu że pierwszy przychód/dochód został osiągnięty w styczniu. W sytuacji, gdy przedsiębiorca w początkowych miesiącach roku podatkowego nie dokonuje żadnej sprzedaży może mieć jeszcze czas do namysłu, z jakiej formy opodatkowania skorzystać w 2022 roku.

  zmiana formy opodatkowania terminy infografika  
Przykład 1

Pan Adam pierwszy przychód w 2022 roku osiągnie dopiero w miesiącu kwietniu. W takim przypadku ma czas na zmianę formy opodatkowania do 20 maja 2022 roku.

W jaki sposób rozliczać się z ZUS, gdy firma nie osiągnęła przychodu za styczeń 2022 roku?

Od 2022 roku zmieniły się zasady rozliczania składki zdrowotnej w prowadzonej działalności gospodarczej, a na to ma bezpośredni wpływ wybrana forma opodatkowania. W zależności od tego, czy wybierzemy ryczałt, podatek liniowy, czy podatek według skali podatkowej wysokość składki zdrowotnej będzie w każdym przypadku różna. W sytuacji, gdy dla przedsiębiorcy nie upłynął jeszcze termin na wybranie formy opodatkowania, to powinien on złożyć deklarację ZUS DRA za styczeń 2022 roku w terminie do 20 lutego (21 lutego w 2022 roku) ze wskazaniem podstawy do opłacenia składki zdrowotnej według dotychczasowych zasad płacenia podatków.

Przykład 2

Pani Ania prowadzi działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu szkoleń. W styczniu 2022 roku nie otrzymała żadnych zleceń i nie osiągnęła przychodu. W 2021 roku opłacała podatek dochodowy według skali podatkowej, jednak w 2022 roku zastanawia się nad zmianą formy opodatkowania. Pani Ania powinna złożyć deklarację ZUS DRA za styczeń z wykazaną formą opodatkowania zasady ogólne podatek według skali. Jeżeli po uzyskaniu pierwszego przychodu pani Ania zmieni formę opodatkowania, to wówczas złoży korektę rozliczenia deklaracji ZUS DRA za miesiąc styczeń 2022 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość