Polski ład

Kiedy może być problem z rozliczeniem ulgi dla klasy średniej?

ulga dla klasy średniej problem z rozliczeniem

Jesteś pracodawcą? Sprawdź, jakie mogą wystąpić problemy z rozliczeniem ulgi dla klasy średniej.

Tytułem wstępu należy wyjaśnić, że ulga dla klasy średniej, to nie jest kwota wolna od podatku, są to dwie różne kwestie i nie należy tego mylić. Rozliczanie ulgi dla klasy średniej wzbudza sporo emocji, szczególnie wśród pracodawców, którzy mogą mieć sporo problemów z właściwym jej obliczeniem w trakcie roku podatkowego. W dzisiejszej publikacji wskażemy, jakie to mogą być dylematy.

Problem z rozliczeniem ulgi dla klasy średniej – kto może go mieć?

Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników osiągających przychody z wynagrodzenia za pracę w przedziale od 5.701 zł do 11.141 zł, będą zobowiązani do obliczania ulgi dla klasy średniej. Nie będzie problematyczne rozliczenie ulgi, o ile pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie miesięczne w stałej miesięcznej wysokości, wypłacane tylko raz w miesiącu. Problem z rozliczeniem ulgi dla klasy średniej będzie wówczas, kiedy między innymi:

 1. Pracownik otrzymuje również inne, dodatkowe składniki wynagrodzenia, w tym świadczenia nieodpłatne, przykładowo:
  • premie,
  • nagrody,
  • wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
  • ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,
  • inne składniki wynagrodzenia, zdefiniowane w regulaminie wynagradzania.
 2. Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana np. w dwóch terminach w miesiącu.
 3. Jeżeli pracownik będzie osiągał przychody od różnych pracodawców i/lub z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej.

Jak rozliczać ulgę dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego?

Pracodawca ma obowiązek badania wysokości kwoty przychodów pracownika w skali każdego miesiąca odrębnie. Jeżeli limit przychodów miesięcznych będzie uprawniał do obliczania ulgi pracodawca ma obowiązek jej obliczenia, chyba że pracownik złoży wniosek o niestosowanie ulgi w trakcie roku podatkowego.

Przykład 1

Pani Halina osiąga miesięczne przychody w kwocie 5.000 zł. Zgodnie z założeniami do ulgi dla klasy średniej w takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku naliczania tej ulgi. W miesiącu marcu 2022 r. została wypłacona premia w kwocie 2.000 zł, co dało łączną kwotę przychodu 7.000 zł. Za miesiąc marzec 2022 r. pracodawca naliczy już ulgę dla klasy średniej w kwocie 512,35 zł. Jednak w przypadku pani Haliny przychód roczny wyniesie 62.000 zł, a więc nie będzie możliwości skorzystania z ulgi dla klasy średniej w zeznaniu rocznym i kwota odliczonej ulgi będzie musiała być zwrócona. Nie stanie się tak, jeśli zostanie złożony wniosek o nierozliczanie ulgi w trakcie roku.

Przykład 2

Pan Andrzej uzyskuje przychody z wynagrodzenia za pracę w wysokości 10.000 zł miesięcznie, a więc ma naliczoną ulgę dla klasy średniej. W miesiącu kwietniu 2022 r. przebywał na L4 i z tego tytułu otrzymał dodatkowo wypłatę 3.000 zł. Pomimo, że przychody pana Andrzeja w tym miesiącu wyniosły 13.000 zł, to i tak jest naliczana ulga dla klasy średniej od kwoty 10.000 zł, ponieważ zasiłku chorobowego nie sumuje się do limitu ulgi dla klasy średniej.

problem z rozliczeniem ulgi dla klasy średniej
 

Odpowiedzialność płatnika

Przepisy są tak skonstruowane, że płatnik ponosi odpowiedzialność karno-skarbową za nieprawidłowe obliczenie i odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy. W tym zakresie mieści się również nierozliczenie lub błędne rozliczenie ulgi dla klasy średniej. Już na tym etapie widać, jak wiele może być problemów z obliczaniem ulgi dla klasy średniej. Pojawił się przewodnik Ministra Finansów, w którym rozwiane zostały niektóre wątpliwości, ale o tym napiszemy w odrębnej publikacji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość