Polski ład

Kwota składki zdrowotnej za pierwszy miesiąc prowadzenia firmy dla podatku według skali a Polski Ład

ulga rehabilitacyjna 2022

Zastanawiasz się, w jaki sposób będą opłacały składkę zdrowotną osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku? Przeczytaj informacje na ten temat.

Nowe zasady obliczania składki zdrowotnej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Zgodnie z przepisami przejściowymi okres do naliczania składek zdrowotnych po nowemu będzie liczony tak naprawdę od 1 lutego 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku. Sprawdźmy, w jaki sposób powinni opłacać składkę zdrowotną przedsiębiorcy, którzy będą rozpoczynali prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie 2022 roku i wybiorą opodatkowanie podatkiem według skali podatkowej.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorcy, który wybrał skalę podatkową

Przedsiębiorca, który do rozliczania podatku dochodowego wybrał skalę podatkową będzie po zmianach opłacał składkę zdrowotną na takich samych zasadach, jak pracownicy. W podstawie do naliczenia składki znajdzie się faktycznie osiągnięta kwota przychodu w działalności gospodarczej, a nie kwoty 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, jak to obowiązuje jeszcze do końca 2021 roku. Zapłata składki zdrowotnej na starych zasadach nie była problematyczna dla osób, które rozpoczynały prowadzenie firmy w trakcie roku. Płaciły one, tak samo jak pozostali przedsiębiorcy składkę zdrowotną w zryczałtowanej wysokości.

Składka zdrowotna za pierwszy miesiąc prowadzenia działalności w Polskim Ładzie

Z założenia składka zdrowotna przy skali podatkowej opłacana jest od kwoty osiągniętego dochodu. Jak jednak należy postąpić, gdy tego dochodu nie było za poprzednie miesiące? Otóż ustawodawca przewidział również takie sytuacje. Jeżeli przedsiębiorca osiągnie dochód poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę lub poniesie stratę podatkową, to w takich przypadkach składka zdrowotna będzie naliczana od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie jest jeszcze doprecyzowane w przepisach, czy powinna być brana pod uwagę kwota minimalnego wynagrodzenia, jakie obowiązuje w 2022 roku, czy to co ma obowiązywać w 2023 roku. Miejmy nadzieję, że zostanie niedługo wprowadzona stosowna poprawka, która wyjaśni tę kwestie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość