Polski Ład wprowadził wiele nowych obowiązków dla przedsiębiorców, pracodawców i księgowych. Nowe rozwiązania bywają czasochłonne i jak się okazuje nie do końca trafione. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów o planach likwidacji ulgi dla klasy średniej.
Dla kogo ulga dla klasy średniej?
Na temat rozliczania ulgi dla klasy średniej napisanych zostało wiele publikacji, poradników a i tak w nie zawsze było wiadomo, czy przyjęty tryb postępowania jest właściwy. Złożoność i różnorodność sytuacji życiowych, w których powinna być stosowana ulga nie ułatwia sprawy. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców i księgowych nie jest zadowolonych z konieczności stosowania ulgi dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego.
Na temat rozliczania ulgi dla klasy średniej napisanych zostało wiele artykułów opublikowanych na naszych stronach, zachęcamy do lektury.
Obecnie z odliczenia ulgi nie mogą skorzystać m.in.:
emeryci,
zleceniobiorcy,
osoby uzyskujące opodatkowane według skali podatkowej przychody z praw majątkowych.
Planowana likwidacja ulgi dla klasy średniej
Przygotowany projekt zmiany ustawy o Polskim Ładzie zakłada również likwidację ulgi dla klasy średniej. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu rozliczanie ulgi jest postrzegane, jako niespójne i komplikujące system podatkowy. Kierowane jest zapewnienie, że uchylenie ulgi dla klasy średniej nie będzie wiązało się z pogorszeniem sytuacji podatników uprzednio do niej uprawnionych.
Zamiast rozliczania ulgi ustawodawca proponuje obniżenie stawki podatku dochodowego w pierwszym progu podatkowym z 17% do 12%. W ocenie ustawodawcy taki ruch ma zrekompensować likwidację ulgi dla klasy średniej. Z nowego rozwiązania skorzystają wszystkie osoby, których dochody są opodatkowane według skali podatkowej. W uzasadnieniu napisano również, że jeżeli likwidacja ulgi, pomimo obniżenia stawki podatkowej, spowoduje pogorszenie sytuacji prawnopodatkowej, to takie osoby otrzymają zwrot różnicy, czyli kwotę zmniejszającą zobowiązanie.
Obecnie trwają konsultacje podatkowe dotyczące projektowanych zmian. Planowane wejście w życie nowych rozwiązań przewidywane jest na 1 lipca 2022 roku.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga.
O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.
Podziel się z innymi: