Polski ład

Likwidacja ulgi dla klasy średniej – planowane zmiany w Polskim Ładzie

likwidacja ulgi dla klasy średniej

Rozliczasz ulgę dla klasy średniej? Sprawdź, czy będziesz musiał.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej - omówione zagadnienia:

Polski Ład wprowadził wiele nowych obowiązków dla przedsiębiorców, pracodawców i księgowych. Nowe rozwiązania bywają czasochłonne i jak się okazuje nie do końca trafione. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów o planach likwidacji ulgi dla klasy średniej.

Dla kogo ulga dla klasy średniej?

Na temat rozliczania ulgi dla klasy średniej napisanych zostało wiele publikacji, poradników a i tak w nie zawsze było wiadomo, czy przyjęty tryb postępowania jest właściwy. Złożoność i różnorodność sytuacji życiowych, w których powinna być stosowana ulga nie ułatwia sprawy. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców i księgowych nie jest zadowolonych z konieczności stosowania ulgi dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego.

Obecnie z odliczenia ulgi nie mogą skorzystać m.in.:

  • emeryci,
  • zleceniobiorcy,
  • osoby uzyskujące opodatkowane według skali podatkowej przychody z praw majątkowych.
likwidacja ulgi dla klasy średniej - infografika

Planowana likwidacja ulgi dla klasy średniej

Przygotowany projekt zmiany ustawy o Polskim Ładzie zakłada również likwidację ulgi dla klasy średniej. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu rozliczanie ulgi jest postrzegane, jako niespójne i komplikujące system podatkowy. Kierowane jest zapewnienie, że uchylenie ulgi dla klasy średniej nie będzie wiązało się z pogorszeniem sytuacji podatników uprzednio do niej uprawnionych.

Obecnie trwają konsultacje podatkowe dotyczące projektowanych zmian. Planowane wejście w życie nowych rozwiązań przewidywane jest na 1 lipca 2022 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie