Polski ład

Możliwość wystawienia faktury na 60 dni przed datą sprzedaży od 01.01.2022

Wystawienie faktury 60 dni przed datą sprzedaży

Wystawiasz faktury przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi? Sprawdź, co się zmieni od 2022 roku.

Czynni podatnicy VAT muszą znać zasady i terminy wystawiania faktur. Poza rewolucyjnymi zmianami związanymi z Polskim Ładem wprowadzane są również inne modyfikacje przepisów podatkowych. W dzisiejszej publikacji napiszemy o tym, kiedy będzie można najwcześniej wystawić fakturę VAT od 1 stycznia 2022 roku.

Wystawianie faktur do końca 2021 roku

Zgodnie z przepisami, które obowiązują do końca 2021 roku, faktura nie może być wystawiona wcześniej niż na 30 dni przed:

 • dokonaniem dostawy towarów,
 • wykonaniem usługi,
 • otrzymaniem całości lub części zapłaty.

Wcześniejsze wystawienie faktury może być potraktowane jak wystawienie faktury pustej, co jest obwarowane w przepisach określonymi sankcjami.

wystawianie faktur przed terminem 2022 infografika  

Możliwość wystawienia faktury na 60 dni przed datą sprzedaży od 1 stycznia 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 roku zmienia się zapis w ustawie o podatku VAT zgodnie z którym w sytuacjach opisanych powyżej faktura będzie mogła być wystawiona na 60 dni przed dokonaniem transakcji. Tym samym przedsiębiorcy zyskają więcej czasu na realizację dostawy lub usługi w przypadku wcześniej wystawionej faktury sprzedaży.

Przykład 1

Przedsiębiorca wystawił fakturę na poczet przyszłej dostawy towarów 5 stycznia 2022 roku. Jeżeli dostawa nastąpi do 6 marca 2022 roku, to nie ma zagrożenia, że organy podatkowe będą podważały prawidłowość wystawienia takiej faktury, ponieważ nie został przekroczony termin 60 dni od dnia wystawienia.

Przykład 2

Pan Michał wystawił fakturę na poczet wykonania usługi w kolejnych okresach. Faktura została wystawiona 10 stycznia 2022 roku. Niestety do realizacji usługi doszło dopiero w kwietniu 2022 roku, a 60 dni od momentu wystawienia faktury upływa 11 marca 2022 roku, a więc pan Michał nie zmieścił się w limicie 60 dni. Jednak pomimo to, pan Michał nie musi wystawiać faktury korygującej, wyjaśnienie poniżej.

W sytuacji wystawienia faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego mogą wystąpić dwie sytuacje:

 1. Transakcja doszła do skutku.
 2. Transakcja nie doszła do skutku.

W pierwszym przypadku wystawiona faktura dokumentuje faktyczne zdarzenie gospodarcze, a więc nie ma potrzeby dokonywania korekty faktury. Potwierdzają to również sądy w wydawanych interpretacjach podatkowych – wyrok WSA w Warszawie sygn akt III SA/Wa 742/19 z dnia 7 listopada 2019 r.

W drugim przypadku powinna być wystawiona korekta faktury do zera, ponieważ nie doszło do realizacji dostawy i nie powstał obowiązek podatkowy w VAT.

Wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi może nieść określone zagrożenia, które zostały opisane w publikacji. W związku z powyższym zawsze warto przed wystawieniem takiej faktury rozważyć, czy jest to niezbędne, żeby nie narażać się na niepotrzebne komplikacje.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Komentarze czytelników
 1. 11 stycznia 2022 o 08:16
  foma

  Zastanawiam się jaki może być pożytek z tak długiego terminu na realizację sprzedaży?

 2. 14 stycznia 2022 o 16:02
  monia

  Przychodzi mi do głowy jedna sytuacja, osoba rozliczająca się podatkiem liniowym (czyli składka zdrowotna 4,9% od dochodu)prowadzi usługę ciągłą np. wystawia faktury raz w roku, 29 stycznia jej dochód wynosi 2000 zł więc nie przekracza 5520 zł. 20 marca powinna wystawić fakturę 3 faktury na kwoty 2000 zł netto każda więc wystawia jedną w w styczniu nie przekracza dochód i płaci mała składkę. jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

 3. 29 grudnia 2022 o 00:51
  Dawid Krysiak

  Tylko dlaczego ifirma nie pozwala na utworzenie FV z datą wystawienia wcześniejszą niż data sprzedaży?

 4. 5 stycznia 2023 o 10:47
  Ifirma

  Serwis pozwala na określonym typie faktury zastosowanie daty sprzedaży wcześniejszej, niż data wystawienia. Formularz został omówiony tutaj.
  Użytkownicy dokonujących księgowań przez serwis (samodzielna księgowość oraz biuro rachunkowe) powinni pamiętać, iż jeżeli obowiązek podatkowy w VAT powstaje dla takiej faktury w dacie sprzedaży by w polu „Wpis do ewidencji sprzedaży VAT” podać datę sprzedaży.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie