Polski ład

Nielegalne zatrudnienie a Polski Ład

nielegalne zatrudnienie a polski ład

Sprawdź, jakie zmiany wprowadza Polski Ład w nielegalnym zatrudnieniu.

Wiele firm w dalszym ciągu stosuje praktykę zatrudniania “na czarno”, często również część wynagrodzenia jest wypłacane “pod stołem”. W ustawie o Polskim Ładzie znalazły się regulacje dotyczące tego wrażliwego obszaru. W dzisiejszej publikacji opiszemy, co w sprawie nielegalnego zatrudnienia zmienia Polski Ład.

Walka z szarą strefą

Nielegalne zatrudnianie pracowników znane jest od zawsze. Zgodnie z definicją jest to zatrudnienie przez pracodawcę osoby bez potwierdzenia na piśmie w wymaganym terminie rodzaju zawartej umowy i jej warunków.

Brakuje w ustawie wyjaśnienia co należy rozumieć pod pojęciem “umowa”, a to jak wiadomo może rodzić określone konsekwencje. W ocenie niektórych interpretatorów Polskiego Ładu taka konstrukcja przepisów może dotyczyć również umów zawartych w formie pisemnej, które zostały błędnie zakwalifikowane, np. umowa zlecenie zamiast umowa o pracę. Są to jednak na razie jedynie spekulacje, jeżeli pojawią się potwierdzone informacje na ten temat, to na pewno o nich poinformujemy.

Obecnie, jeszcze do końca 2021 roku, konsekwencje zatrudnienia “na czarno” ponosi zarówno pracodawca, jak i pracownik. W przypadku ujawnienia takiego procederu pracownik byłby zobowiązany do zapłaty zaległych zaliczek na podatek dochodowy i składek ZUS w części pracownika. Dlatego też tak naprawdę w interesie obu stron leżało do tej pory ukrywanie takiego bezprawnego porozumienia. Te zasady zostały zmienione w Polskim Ładzie.

Nielegalne zatrudnienie a Polski Ład

Polski Ład wprowadza nowe regulacje w zakresie podatków i składek w przypadku zatrudniania “na czarno”.

Konsekwencje nielegalnego zatrudniania zgodnie z regulacjami w Polskim Ładzie obciążać będą wyłącznie pracodawcę, a nie pracownika.

W sytuacji ujawnienia takiego procederu pracodawca będzie zobowiązany:

  • rozpoznać dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia,
  • zapłacić w całości, w części pracownika i pracodawcy, składki na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej od wynagrodzeń wykonujących pracę “na czarno” lub od wypłat “pod stołem”.
Wypłacone wynagrodzenia, jak i składki ZUS nie będą mogły zostać zaliczone przez pracodawców do kosztów uzyskania przychodu.

Czy nielegalnie zatrudniony pracownik poniesie jakieś konsekwencje?

Intencją ustawodawcy było skonstruowanie nowych przepisów w taki sposób, żeby zachęcały pracowników zatrudnionych nieoficjalnie do ujawniania tego typu procederów. Wyłączona została więc jakakolwiek odpowiedzialność pracowników w tym zakresie:

  • nie zapłacą podatku od wypłaconych wynagrodzeń,
  • zostaną objęci ubezpieczeniem zdrowotnym,
  • nie zapłacą składek na ubezpieczenia społeczne od ujawnionego wynagrodzenia, ponieważ te składki będzie zobowiązany uregulować pracodawca, zarówno w części pracownika, jak i pracodawcy.

Nowe regulacje dotyczą nielegalnego zatrudnienia zaczynają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku, a więc będą dotyczyły sytuacji powstałych po tej dacie.

Na pewno należy się spodziewać wzmożonych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i ZUS w związku z wprowadzanymi zmianami przepisów.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jak Polski Ład zamierza walczyć z nielegalnym zatrudnieniem?

    Zgodnie z przepisami nowego Polskiego Ładu konsekwencje nielegalnego zatrudnienia obciążać będą wyłącznie pracodawcę, a nie pracownika.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość