Polski ład

Nieruchomości mieszkalne a działalność od 2022 r.- Polski Ład

amortyzacja nieruchomości 2022

Posiadasz nieruchomość mieszkalną w działalności? Sprawdź, co zmienia Polski Ład w tym zakresie.

Nieruchomości mieszkalne bardzo często były do tej pory wynajmowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i można je było amortyzować. Jednak Polski Ład wprowadza znaczące zmiany również w tym obszarze. W dzisiejszej publikacji przybliżymy najważniejsze informacje na ten temat.

Co to są nieruchomości mieszkalne?

Co się kryje pod pojęciem budynku mieszkalnego zostało szczegółowo zdefiniowane w Klasyfikacji Środków Trwałych w podgrupie 11. Jest to dość obszerne objaśnienie, do którego można w każdej chwili zajrzeć. Są to co do zasady nieruchomości z przeznaczeniem na funkcję mieszkalną, a nie użytkową.

Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych

Do końca 2021 roku budynki mieszkalne mogą być amortyzowane na zasadach ogólnych, pod warunkiem, że:

  • zostały ujęte w ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy,
  • stanowią jego własność lub współwłasność.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają takie nieruchomości najczęściej korzystali z możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych, o ile wybrali opodatkowanie w działalności podatkiem liniowym lub według skali podatkowej. Odpisy amortyzacyjne stanowiły znaczący udział w kosztach związanych z najmem nieruchomości. To się jednak zmienia w Polskim Ładzie.

Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych w Polskim Ładzie

Ustawodawca uznał, że na mocy obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym przedsiębiorca nabywa prawo do skorzystania z podwójnych preferencji podatkowych. Po pierwsze może ujmować odpisy amortyzacyjne w kosztach uzyskania przychodów. Po drugie w momencie sprzedaży takiej nieruchomości mieszkalnej może skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej, o ile przeznaczy uzyskane środki ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.

Przepisy przejściowe

Zgodnie z przepisami przejściowymi można jeszcze zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi, nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 2022 r., nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2022 roku.

Przykład 1.

Pan Jan kupił nieruchomość mieszkalną w 2021 roku i wprowadził ją do ewidencji środków trwałych w październiku 2021 roku. Nieruchomość jest wynajmowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku jeszcze przez cały 2022 rok pan Jan będzie mógł ujmować odpisy amortyzacyjne w kosztach uzyskania przychodów.

Przykład 2.

Pani Ania zakupi nieruchomość mieszkalną w 2022 roku i będzie ją chciała wynajmować w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Niestety w tym przypadku pani Ania nie ujmie już takiej nieruchomości w ewidencji środków trwałych i nie będzie jej mogła amortyzować.

Przykład 3.

Pan Jakub nabył w 2020 roku nieruchomość mieszkalną, którą w części wykorzystuje na prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z powyższym nieruchomość w odpowiedniej proporcji została wpisana do ewidencji środków trwałych i od tej części były naliczane odpisy amortyzacyjne w 2020 i 2021 roku. W takim przypadku zgodnie z przepisami pan Jakub będzie ujmował w kosztach odpisy amortyzacyjne jeszcze tylko w 2022 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. szagane

    Jak należy postąpić w sytuacji kiedy nieruchomość została kupiona w roku 2021, ale nie ma jeszcze przeniesienia własności aktem notarialnym. Nie została więc wprowadzona do ewidencji środków trwałych.
    Planowane było ponoszenie kosztów związanych z wykończeniem lokalu i zwiększeniem wartości środka trwałego.
    Jak księgować teraz tego rodzaju koszty?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość