O zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie pisaliśmy już niejednokrotnie. Jednak tematów do rozważań jest tak wiele, że po raz kolejny powracamy z informacjami. Tym razem opiszemy, dla jakich nieruchomości od 2023 roku amortyzacja nie będzie już kosztem.
Amortyzacja nieruchomości w kosztach podatkowych
Do końca 2021 roku można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wszystkich nieruchomości, zarówno o charakterze mieszkalnych, jak i niemieszkalnym. Polski Ład wprowadził nowe przepisy, które w znacznym stopniu ograniczają prawo do amortyzacji w zakresie nieruchomości o charakterze mieszkalnym.
Dla jakich nieruchomości od 2023 roku amortyzacja nie może być kosztem?
Zgodnie ze zmienionym przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z amortyzacji zostały wykluczone:
- budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami,
- lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy.
Oznacza to, że właściciele i współwłaściciele takich nieruchomości nie będą mogli ujmować amortyzacji w kosztach uzyskania przychodów. Zgodnie z przepisami przejściowymi do końca 2022 roku można jeszcze kontynuować amortyzację pod warunkiem, że wymienione powyżej nieruchomości zostaną nabyte do końca 2021 roku. Z amortyzacji nieruchomości mieszkalnych korzystali zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby, które wynajmowały lokale mieszkalne w ramach najmu prywatnego. Opisana zmiana będzie obejmowała zarówno jednych, jak i drugich.