Polski ład

Nowa skala podatkowa – co zmienia Polski Ład?

skala podatkowa 2022

Zastanawiasz się, jak będzie wyglądała nowa skala podatkowa? Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie.

Polski Ład sporo zmienia jeżeli chodzi o zasadę rozliczania podatku przez osoby, które mają opodatkowane dochody według skali podatkowej. Pracownicy nie mają możliwości wyboru zasad opodatkowania. Natomiast przedsiębiorcy dobrowolnie podejmują decyzję o takim sposobie rozliczania działalności gospodarczej. Zmiany, jakie wprowadza Polski Ład w skali podatkowej dotyczą zarówno jednych, jak i drugich. Zobaczmy, jak będzie wyglądała skala podatkowa po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

Nowa skala podatkowa w Polskim Ładzie

Do końca 2021 roku skala podatkowa wygląda następująco:

Podstawa obliczenia podatku w złotych
Podatek wynosi
ponad do
85.528 17% minus kwota zmniejszająca podatek
85.528 32%
14 539 zł 76 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł

Kwota zmniejszająca podatek w 2021 roku od kwoty 85.528 do 127.000 zł zmienia się w sposób degresywny, maleje do zera, jeżeli dochody przekroczą 127.000 zł.

Skala podatkowa w Polskim Ładzie w 2022 roku:

Podstawa obliczenia podatku w złotych
Podatek wynosi
ponad
do
120.000
17% minus kwota zmniejszająca podatek 5.100 zł
120.000
15 300 zł + 32% nadwyżki ponad 120.000 zł

Kwota wolna od podatku jest stała i niezmienna, bez względu na limit dochodów wynosi 5.100 zł w skali roku. Nawet jeżeli dochody podatnika będą opodatkowane stawką 32%, to i tak odliczy kwotę wolną.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość