Polski ład

Polski Ład – podsumowanie najważniejszych zmian. Co się dla kogo zmieni?

polski ład podsumowanie

Zastanawiasz się, jakie zmiany zostały wprowadzone w Polskim Ładzie? W dzisiejszej publikacji dowiesz się więcej na ten temat.

Polski Ład kluczowe zmiany – materiał video

 

Polski Łada wprowadził wiele rewolucyjnych zmian w podatkach. Nie da się od razu wszystkich informacji zapamiętać, dlatego warto zebrać wszystkie najważniejsze zmiany w jednym miejscu. W dzisiejszej publikacji przedstawimy w zbiorczym zestawieniu, jakie zmiany zostały wprowadzone w Polskim Ładzie.

Polski Ład – podsumowanie

W zestawieniu poniżej zostały zebrane wszystkie najistotniejsze zmiany, jakie wprowadził Polski Ład:

Charakter zmiany
Czego dotyczy
Publikacja na ten temat
Nowa skala podatkowa Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30.000 zł i limitu do naliczania podatku w wysokości 32% do z 85.528 zł do 120.000 zł Nowa skala podatkowa – co zmienia Polski Ład?
Rozliczanie kwoty wolnej w wynagrodzeniu pracownika Zmiana w skali miesiąca z dotychczasowych 43,76 zł do 425 zł Kwota wolna w wynagrodzeniu pracownika – co zmienia Polski Ład?
Przedłużenie terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy Dotyczy pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i umowę zlecenie Przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy – Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku
Rozliczanie kwoty wolnej w zaliczce przedsiębiorcy Kwota wolna w skali roku 5.100 zł Kwota wolna w zaliczce przedsiębiorcy – co zmienia Polski Ład?
Składka zdrowotna Od 2022 roku nie można odliczać od podatku zapłaconej składki zdrowotnej. Zmiana dotyczy wszystkich osób, które mają obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Składka zdrowotna dla przedsiębiorców z PKPiR
Składka zdrowotna – ryczałt i karta podatkowa
Ryczałt a składka zdrowotna na podstawie przychodu z roku poprzedniego
Czy składka zdrowotna pracownika i przedsiębiorcy będzie kosztem podatkowym?
Nowe zasady i terminy składania deklaracji ZUS Obowiązek comiesięcznego przekazywania deklaracji przez wszystkie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, zmiana terminów Terminy zapłaty i wysyłka deklaracji ZUS
Deklaracje ZUS już się nie będą klonowały
Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych Odejście od ujmowania amortyzacji od nieruchomości mieszkalnych w kosztach podatkowych Nieruchomości mieszkalne a działalność od 2022 roku
Dla jakich nieruchomości amortyzacja nie może być kosztem od 2023 roku
Pracodawcy poniosą konsekwencje nielegalnego zatrudnienia Nowe przepisy dotyczą sytuacji powstałych po 1 stycznia 2022 roku Nielegalne zatrudnienie a Polski Ład
Zmiany dla rozliczających ceny transferowe Wydłużenie terminów do rozliczeń cen transferowych Co zmienia Polski Ład w zakresie cen transferowych?
Korekta JPK a czynny żal Brak obowiązku składania czynnego żalu w związku z korektą JPK JPK bez czynnego żalu
Certyfikat rezydencji w podatku u źródła Od 2022 roku będzie wystarczające posiadanie kopii certyfikatu rezydencji Kopia certyfikatu rezydencji
Wycena środków trwałych w działalności Dotyczy wyceny środków trwałych, które są wprowadzane przez przedsiębiorcę do firmy Co się zmieni w wycenie środków trwałych?
Wygaszanie karty podatkowej Od 2022 roku nie można już wybrać opodatkowania kartą podatkową Co z kartą podatkową po wejściu w życie Polskiego Ładu?
Zmiany w leasingu Dotyczy zmiany zasad wykupu samochodu z leasingu operacyjnego Polski Ład – co zmieni się w leasingu?
Rozliczanie podatku VAT od niektórych usług finansowych Niektóre kategorie usług finansowych mogą być opodatkowane w VAT VAT w branży finansowej – co zmienił Polski Ład?

W publikacji zostały opisane zmiany w Polskim Ładzie, które najczęściej dotyczą przedsiębiorców. Rok 2023 będzie okresem, w którym wprowadzone przepisy zderzą się z rzeczywistością, co na pewno będzie rodziło nowe pytania i wątpliwości, którymi będziemy się dzielić z naszymi czytelnikami.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość