Polski ład

Polski Ład – Ulga rehabilitacyjna

polski ład ulga rehabilitacyjna

Korzystasz z ulgi rehabilitacyjnej? Sprawdź, co zostało zmienione przez Polski Ład.

Osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, jeżeli ponoszą wydatki na cele rehabilitacyjne mają prawo do odliczenia od swoich dochodów/przychodów określonej kategorii kosztów. W ustawie o Polskim Ładzie wprowadzono również zmiany w zakresie ulgi rehabilitacyjnej i w dzisiejszej publikacji będziemy na ten temat pisać.

Ulga rehabilitacyjna 2022 – co zmienia Polski Ład?

W ramach ulgi rehabilitacyjnej rozszerzony został zakres wydatków, które mogą być odliczone w zeznaniu rocznym osoby niepełnosprawnej, a należą do nich w szczególności:

  1. Odliczenie wydatków na wypożyczenie, najem, naprawę sprzętu rehabilitacyjnego, urządzeń i narzędzi ułatwiających rehabilitację i wykonywanie czynności życiowych znajdujących się na wykazie wyrobów medycznych, jak i indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niewymienionych w wykazie. Przed zmianą przepisów możliwość uwzględnienia w wydatkach dotyczyła jedynie zakupu. Poniesione wydatki nie są objęte żadnym limitem kwotowym.
  2. Zakup pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów i wkładów anatomicznych. Wydatki będą limitowane kwotowo, w roku podatkowym będzie to kwota 2.280 zł. Przed zmianą nie było możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi.
  3. Odpłatność za pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym również za opiekuna osoby niepełnosprawnej. Przed zmianą odliczenia można było dokonać tylko na osobę niepełnosprawna. Wydatki nie są limitowane kwotowo.
  4. Odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne, które nie muszą być realizowane jedynie w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym. Nie ma określonych limitów kwotowych na tego typu wydatki.
  5. Odpłatność za przewóz osoby niepełnosprawnej bez względu na cel, któremu ten przewóz ma służyć. Przed zmianą można było odliczyć jedynie wydatki za przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. W zależności od posiadanego stopnia niepełnosprawności może to dotyczyć przewozu karetką transportu sanitarnego lub innymi środkami transportu. W przepisach nie zostały określone limity kwotowe dla takich wydatków.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie