Polski ład

Przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy – Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku

Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku

Zatrudniasz pracowników, którzy otrzymali wypłatę wynagrodzenia za 2021 rok w styczniu 2022 roku? Sprawdź, jakie nowe przepisy w tym zakresie zostały wprowadzone.

Przepisy Polskiego Ładu już obowiązują i powstał pierwszy poważny problem związany z ich stosowaniem. Na początku 2022 roku zrobiło się głośno na temat uzyskania niższej kwoty wynagrodzeń wypłacanych w styczniu za grudzień 2021 roku, które zostało obliczone w oparciu o nowe przepisy. W dzisiejszej publikacji opiszemy, co zmienia Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy.

Czego dotyczy Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku?

W rozporządzeniu Ministra Finansów opisana została zmiana zasad rozliczania zaliczek na podatek dochodowy pobieranych przez płatników w 2022 roku. Rozporządzenie jest dość kontrowersyjne, ponieważ zawiera wiele regulacji, które do tej pory nie były znane, a tym bardziej stosowane. Rozporządzenie obowiązuje od 8 stycznia 2022 roku, ale odnosi się również do sytuacji powstałej przed tym terminem. Sprawdźmy więc co zawiera przedmiotowe rozporządzenie i jakie są jego konsekwencje.

Co zawiera Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku?

W ślad za wydanym Rozporządzeniem Ministerstwo Finansów przygotowało instrukcję dla płatnika w formie komunikatu. Według tej instrukcji płatnik powinien naliczać wynagrodzenia wypłacane od 1 stycznia 2022 roku w dwóch krokach:
Krok 1 – jeżeli wypłata została dokonana po publikacji Rozporządzenia.
Krok 2 – jeżeli wynagrodzenie zostało wypłacone wcześniej.

Obliczenie zaliczki na podatek dochodowy w Kroku 1

Formuła rozliczenia zaliczki na podatek w Kroku 1:

 • dotyczy pracowników zatrudnionych zarówno na umowę o pracę i umowę zlecenie,
 • wysokość przychodu osiągniętego u danego płatnika nie przekracza 12.800 zł w danym miesiącu. Limit 12.800zł przysługuje zarówno do umowy o pracę i umowy zlecenie i muszą o tym pamiętać przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników osiągających przychody z dwóch źródeł, żeby stosować limit do każdego źródła odrębnie. To oznacza, że zaliczka na podatek musi być obliczona oddzielnie od przychodów z tytułu umowy o pracę i umowy zlecenie. Sposób wyliczania jest taki sam dla obydwu rodzajów umów i został opisany poniżej.

W takim przypadku pracodawca będzie musiał dokonać wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy według 2 zasad:

 • według Polskiego Ładu,
 • według przepisów obowiązujących na dzień 31.12.2021 roku.
Nadwyżkę będzie stanowiła różnica pomiędzy zaliczką obliczoną według zasad Polskiego Ładu i zaliczką według starych zasad obowiązujących na 31 grudnia 2021 roku. Nadwyżki zaliczki na podatek nie pobiera się w miesiącu jej obliczenia, ale dopiero w miesiącu, w którym wystąpi ujemna różnica.

W jaki sposób powinny zostać naliczone zaliczki według Polskiego Ładu i przepisów z 2021 roku zostało szczegółowo opisane w komunikacie.

Obliczenie zaliczki na podatek dochodowy w Kroku 2

Obliczanie zaliczki na podatek dochodowy w Kroku 2 dotyczy płatników, którzy już wypłacili w styczniu wynagrodzenia bez obliczania nadwyżki opisanej powyżej. Zgodnie z Rozporządzeniem i wydanym komunikatem, w takim przypadku pracodawca jeszcze raz przelicza wynagrodzenie i ustala nadwyżkę.

Kwoty nadwyżki obliczonej na zasadach opisanych w Kroku 1 płatnik nie powinien przekazywać do urzędu skarbowego, a zwrócić ją niezwłocznie na rachunek pracownika.

Obliczanie zaliczki według Rozporządzenia w pytaniach i odpowiedziach

W dniu 8 stycznia 2022 roku Ministerstwo Finansów poprowadziło webinar na temat sposobu poboru zaliczek zgodnie z Rozporządzeniem, na którym padły również odpowiedzi na nurtujące pracodawców pytania, a oto niektóre z nich:

 1. Co w sytuacji, gdy w miesiącu jest kilka wypłat częściowych?
 2. W takiej sytuacji, jeżeli warunek przychodu 12.800 zł jest spełniony przy pierwszej wypłacie, to pracodawca stosuje mechanizm wyliczenia z Rozporządzenia. Przy drugiej wypłacie sumowana jest kwota przychodów, jeżeli zostanie przekroczony limit 12.800 zł, to płatnik koryguje pobór zaliczki w skali miesiąca do wysokości zaliczki obliczonej według nowych zasad.

 3. Co w sytuacji, gdy zaliczki na starych zasadach są wyższe?
 4. W takim przypadku nie stosuje się Rozporządzenia, a zaliczkę oblicza się według nowych zasad.

 5. Co z ulgą dla klasy średniej?
 6. Płatnik ma obowiązek stosowania ulgi dla klasy średniej, jeżeli pracownik nie złożył oświadczenia o rezygnacji z obliczania ulgi w trakcie roku.

 7. Jak długo należy sporządzać dwie listy?
 8. Limit 12.800 zł dotyczy przychodów osiągniętych w jednym miesiącu, a to oznacza że założenia rozporządzenia stosuje się do każdego miesiąca odrębnie.

 9. Co w sytuacji, gdy pracownik zakończy pracę w trakcie roku?

Różnica zostanie obliczona przez pracownika w składanym zeznaniu rocznym za 2022 rok.

Zobacz nasz kompleksowy materiał video na temat zmian w 2022 roku:

Podsumowanie

Na łamach specjalistycznych czasopism toczy się gorąca dyskusja, czy rozporządzenie jest wystarczającym aktem prawnym, który pozwala na zmianę ustawy. Dodatkowo problemem są programy informatyczne, które w tej sytuacji powinny być dostosowane do wyliczania wynagrodzeń w dwóch wariantach, co nie jest na pewno łatwym przedsięwzięciem. Jednym słowem czeka nas trudny i pełen niespodzianek rok. Już szykują się kolejne zmiany w naliczaniu wynagrodzeń w 2022 roku, zachęcamy do przeczytania publikacji .

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość