Polski ład

Przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy – Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku

Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku

Zatrudniasz pracowników, którzy otrzymali wypłatę wynagrodzenia za 2021 rok w styczniu 2022 roku? Sprawdź, jakie nowe przepisy w tym zakresie zostały wprowadzone.

Zobacz nasz kompleksowy materiał video na temat zmian w 2022 roku

 

Przepisy Polskiego Ładu już obowiązują i powstał pierwszy poważny problem związany z ich stosowaniem. Na początku 2022 roku zrobiło się głośno na temat uzyskania niższej kwoty wynagrodzeń wypłacanych w styczniu za grudzień 2021 roku, które zostało obliczone w oparciu o nowe przepisy. W dzisiejszej publikacji opiszemy, co zmienia Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy.

Czego dotyczy Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku?

W rozporządzeniu Ministra Finansów opisana została zmiana zasad rozliczania zaliczek na podatek dochodowy pobieranych przez płatników w 2022 roku. Rozporządzenie jest dość kontrowersyjne, ponieważ zawiera wiele regulacji, które do tej pory nie były znane, a tym bardziej stosowane. Rozporządzenie obowiązuje od 8 stycznia 2022 roku, ale odnosi się również do sytuacji powstałej przed tym terminem. Sprawdźmy więc co zawiera przedmiotowe rozporządzenie i jakie są jego konsekwencje.

Co zawiera Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku?

W ślad za wydanym Rozporządzeniem Ministerstwo Finansów przygotowało instrukcję dla płatnika w formie komunikatu. Według tej instrukcji płatnik powinien naliczać wynagrodzenia wypłacane od 1 stycznia 2022 roku w dwóch krokach:
Krok 1 – jeżeli wypłata została dokonana po publikacji Rozporządzenia.
Krok 2 – jeżeli wynagrodzenie zostało wypłacone wcześniej.

Obliczenie zaliczki na podatek dochodowy w Kroku 1

Formuła rozliczenia zaliczki na podatek w Kroku 1:

 • dotyczy pracowników zatrudnionych zarówno na umowę o pracę i umowę zlecenie,
 • wysokość przychodu osiągniętego u danego płatnika nie przekracza 12.800 zł w danym miesiącu. Limit 12.800zł przysługuje zarówno do umowy o pracę i umowy zlecenie i muszą o tym pamiętać przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników osiągających przychody z dwóch źródeł, żeby stosować limit do każdego źródła odrębnie. To oznacza, że zaliczka na podatek musi być obliczona oddzielnie od przychodów z tytułu umowy o pracę i umowy zlecenie. Sposób wyliczania jest taki sam dla obydwu rodzajów umów i został opisany poniżej.

W takim przypadku pracodawca będzie musiał dokonać wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy według 2 zasad:

 • według Polskiego Ładu,
 • według przepisów obowiązujących na dzień 31.12.2021 roku.
Nadwyżkę będzie stanowiła różnica pomiędzy zaliczką obliczoną według zasad Polskiego Ładu i zaliczką według starych zasad obowiązujących na 31 grudnia 2021 roku. Nadwyżki zaliczki na podatek nie pobiera się w miesiącu jej obliczenia, ale dopiero w miesiącu, w którym wystąpi ujemna różnica.

W jaki sposób powinny zostać naliczone zaliczki według Polskiego Ładu i przepisów z 2021 roku zostało szczegółowo opisane w komunikacie.

Obliczenie zaliczki na podatek dochodowy w Kroku 2

Obliczanie zaliczki na podatek dochodowy w Kroku 2 dotyczy płatników, którzy już wypłacili w styczniu wynagrodzenia bez obliczania nadwyżki opisanej powyżej. Zgodnie z Rozporządzeniem i wydanym komunikatem, w takim przypadku pracodawca jeszcze raz przelicza wynagrodzenie i ustala nadwyżkę.

Kwoty nadwyżki obliczonej na zasadach opisanych w Kroku 1 płatnik nie powinien przekazywać do urzędu skarbowego, a zwrócić ją niezwłocznie na rachunek pracownika.

Obliczanie zaliczki według Rozporządzenia w pytaniach i odpowiedziach

W dniu 8 stycznia 2022 roku Ministerstwo Finansów poprowadziło webinar na temat sposobu poboru zaliczek zgodnie z Rozporządzeniem, na którym padły również odpowiedzi na nurtujące pracodawców pytania, a oto niektóre z nich:

 1. Co w sytuacji, gdy w miesiącu jest kilka wypłat częściowych?
 2. W takiej sytuacji, jeżeli warunek przychodu 12.800 zł jest spełniony przy pierwszej wypłacie, to pracodawca stosuje mechanizm wyliczenia z Rozporządzenia. Przy drugiej wypłacie sumowana jest kwota przychodów, jeżeli zostanie przekroczony limit 12.800 zł, to płatnik koryguje pobór zaliczki w skali miesiąca do wysokości zaliczki obliczonej według nowych zasad.

 3. Co w sytuacji, gdy zaliczki na starych zasadach są wyższe?
 4. W takim przypadku nie stosuje się Rozporządzenia, a zaliczkę oblicza się według nowych zasad.

 5. Co z ulgą dla klasy średniej?
 6. Płatnik ma obowiązek stosowania ulgi dla klasy średniej, jeżeli pracownik nie złożył oświadczenia o rezygnacji z obliczania ulgi w trakcie roku.

 7. Jak długo należy sporządzać dwie listy?
 8. Limit 12.800 zł dotyczy przychodów osiągniętych w jednym miesiącu, a to oznacza że założenia rozporządzenia stosuje się do każdego miesiąca odrębnie.

 9. Co w sytuacji, gdy pracownik zakończy pracę w trakcie roku?

Różnica zostanie obliczona przez pracownika w składanym zeznaniu rocznym za 2022 rok.

Podsumowanie

Na łamach specjalistycznych czasopism toczy się gorąca dyskusja, czy rozporządzenie jest wystarczającym aktem prawnym, który pozwala na zmianę ustawy. Dodatkowo problemem są programy informatyczne, które w tej sytuacji powinny być dostosowane do wyliczania wynagrodzeń w dwóch wariantach, co nie jest na pewno łatwym przedsięwzięciem. Jednym słowem czeka nas trudny i pełen niespodzianek rok. Już szykują się kolejne zmiany w naliczaniu wynagrodzeń w 2022 roku, zachęcamy do przeczytania publikacji .

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość