Polski 艂ad

Ulga dla klasy 艣redniej w Polskim 艁adzie

ulga dla klasy 艣redniej

Zastanawiasz si臋, co to jest ulga dla klasy 艣redniej? Przeczytaj artyku艂 na ten temat.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku i likwidacja odliczania składki zdrowotnej od podatku to niewątpliwie przewodnie zmiany w ustawie o Polskim Ładzie. Nieco mniej się mówi o uldze dla klasy średniej, która ma zrekompensować brak odliczenia składki zdrowotnej dla określonej grupy osób. W dzisiejszej publikacji opiszemy, co to jest ulga dla klasy średniej, do kogo została skierowana i jak się ją liczy.

Pamiętaj!


 

Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zaufaj ekspertom z ifirma.pl, którzy ze zmianami przepisów są zawsze na bieżąco.


 

Załóż darmowe konto i deleguj swoją księgowość specjalistom.


Zakładam konto
 

Dla kogo ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie?

Nie wszystkie osoby będą miały przywilej skorzystania z ulgi dla klasy średniej. W ostatecznym rozrachunku skorzystają z niej:

  1. Podatnicy zatrudnieni na szeroko rozumianą umowę o pracę.
  2. Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

W przychodach będą również uwzględniane te, do których stosuje się 50% koszty uzyskania przychodów, a więc takie przychody, do których stosuje się zryczałtowane koszty uzyskania.

W jaki sposób będzie liczona wysokość ulgi?

Wysokość przysługującej ulgi będzie liczona według dwóch wzorów w zależności od osiąganych przychodów rocznych:

 
ulga dla klasy średniej obliczenia
 

Wyjaśnienia do tabeli:

  1. Przychody roczne pracowników do wyliczenia ulgi dla klasy średniej, są to przychody w kwotach brutto bez pomniejszania o składki na ubezpieczenia społeczne i koszty pracownicze.
  2. Przychody przedsiębiorcy, są to wartości zaksięgowane w PKPiR w kwotach netto, bez podatku VAT w przypadku czynnych podatników VAT, pomniejszone o koszty prowadzenia tej działalności z wyłączeniem z tych kosztów składek na ubezpieczenia społeczne. Niestety ustawodawca nie podał definicji “kosztów prowadzenia działalności”, w ustawie o PIT jest jedynie mowa o kosztach uzyskania przychodów. Pozostaje mieć nadzieję, że ta nieścisłość zostanie doprecyzowana.

Miesięczne obliczanie kwoty ulgi

Ulga dla klasy średniej będzie obejmowała osoby, których przychody miesięczne mieszczą się w przedziale od 5.701 zł do 11.141 zł. Sposób wyliczania miesięcznej kwoty ulgi został oparty na wzorach:

 
miesięczne obliczanie kwoty ulgi dla klasy średniej
 

Przykład 1.

Pracownik osiągnął w miesiącu styczniu 2022 roku przychód w wysokości 6.000 zł. W takim przypadku będzie mu przysługiwała kwota ulgi w wysokości 119,41 zł i o taką kwotę pracodawca pomniejszy dochód pracownika.

Przykład 2.

Pracownik osiągnął w miesiącu styczniu 2022 roku przychód w wysokości 10.000 zł. W tej sytuacji kwota ulgi wyniesie 494,59 zł i o taką kwotę pracodawca pomniejszy dochód pracownika.

Podsumowanie

Z ulgi nie będą mogli skorzystać:

  • emeryci,
  • osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne,
  • przedsiębiorcy, którzy rozliczają swoje dochody podatkiem liniowym.

Na dzień dzisiejszy otwarte pozostaje pytanie, w jaki sposób będzie liczona kwota ulgi jeżeli pracownik będzie otrzymywał kilka wypłat w jednym miesiącu. Inna kwestia dotyczy też zatrudnienia u różnych pracodawców. To samo dotyczy przedsiębiorcy, który pracuje i prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową, a spełnia warunki do skorzystania z ulgi. Takich pytań na pewno pojawi się jeszcze wiele, a więc na pewno będziemy wracali do omawiania tematu ulgi dla klasy średniej.

Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

O ksi臋gowo艣ci wiemy wszystko,
偶eby艣 Ty nie musia艂

Daj si臋 zaskoczy膰 profesjonalnej wiedzy naszych ksi臋gowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r臋ce. A mo偶e wolisz samodzieln膮 ksi臋gowo艣膰? Nasz program do ksi臋gowania online jest wyj膮tkowo prosty i intuicyjny w obs艂udze, podobnie jak narz臋dzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r臋czymy za ka偶d膮 z us艂ug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si臋 z nami

Za艂贸偶 darmowe konto i testuj ifirm臋 bez zobowi膮za艅

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - ksi臋gowo艣膰

Ksi臋gowo艣膰