Polski ład

Ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie

ulga dla klasy średniej

Zastanawiasz się, co to jest ulga dla klasy średniej? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku i likwidacja odliczania składki zdrowotnej od podatku to niewątpliwie przewodnie zmiany w ustawie o Polskim Ładzie. Nieco mniej się mówi o uldze dla klasy średniej, która ma zrekompensować brak odliczenia składki zdrowotnej dla określonej grupy osób. W dzisiejszej publikacji opiszemy, co to jest ulga dla klasy średniej, do kogo została skierowana i jak się ją liczy.

Pamiętaj!


 

Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zaufaj ekspertom z ifirma.pl, którzy ze zmianami przepisów są zawsze na bieżąco.


 

Załóż darmowe konto i deleguj swoją księgowość specjalistom.


Zakładam konto
 

Dla kogo ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie?

Nie wszystkie osoby będą miały przywilej skorzystania z ulgi dla klasy średniej. W ostatecznym rozrachunku skorzystają z niej:

  1. Podatnicy zatrudnieni na szeroko rozumianą umowę o pracę.
  2. Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

W przychodach będą również uwzględniane te, do których stosuje się 50% koszty uzyskania przychodów, a więc takie przychody, do których stosuje się zryczałtowane koszty uzyskania.

W jaki sposób będzie liczona wysokość ulgi?

Wysokość przysługującej ulgi będzie liczona według dwóch wzorów w zależności od osiąganych przychodów rocznych:

 
ulga dla klasy średniej obliczenia
 

Wyjaśnienia do tabeli:

  1. Przychody roczne pracowników do wyliczenia ulgi dla klasy średniej, są to przychody w kwotach brutto bez pomniejszania o składki na ubezpieczenia społeczne i koszty pracownicze.
  2. Przychody przedsiębiorcy, są to wartości zaksięgowane w PKPiR w kwotach netto, bez podatku VAT w przypadku czynnych podatników VAT, pomniejszone o koszty prowadzenia tej działalności z wyłączeniem z tych kosztów składek na ubezpieczenia społeczne. Niestety ustawodawca nie podał definicji “kosztów prowadzenia działalności”, w ustawie o PIT jest jedynie mowa o kosztach uzyskania przychodów. Pozostaje mieć nadzieję, że ta nieścisłość zostanie doprecyzowana.

Miesięczne obliczanie kwoty ulgi

Ulga dla klasy średniej będzie obejmowała osoby, których przychody miesięczne mieszczą się w przedziale od 5.701 zł do 11.141 zł. Sposób wyliczania miesięcznej kwoty ulgi został oparty na wzorach:

 
miesięczne obliczanie kwoty ulgi dla klasy średniej
 

Przykład 1.

Pracownik osiągnął w miesiącu styczniu 2022 roku przychód w wysokości 6.000 zł. W takim przypadku będzie mu przysługiwała kwota ulgi w wysokości 119,41 zł i o taką kwotę pracodawca pomniejszy dochód pracownika.

Przykład 2.

Pracownik osiągnął w miesiącu styczniu 2022 roku przychód w wysokości 10.000 zł. W tej sytuacji kwota ulgi wyniesie 494,59 zł i o taką kwotę pracodawca pomniejszy dochód pracownika.

Podsumowanie

Z ulgi nie będą mogli skorzystać:

  • emeryci,
  • osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne,
  • przedsiębiorcy, którzy rozliczają swoje dochody podatkiem liniowym.

Na dzień dzisiejszy otwarte pozostaje pytanie, w jaki sposób będzie liczona kwota ulgi jeżeli pracownik będzie otrzymywał kilka wypłat w jednym miesiącu. Inna kwestia dotyczy też zatrudnienia u różnych pracodawców. To samo dotyczy przedsiębiorcy, który pracuje i prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową, a spełnia warunki do skorzystania z ulgi. Takich pytań na pewno pojawi się jeszcze wiele, a więc na pewno będziemy wracali do omawiania tematu ulgi dla klasy średniej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość